Atanacković: Rezervi ima za tri meseca, izlazak Rusa iz NIS-a zadržava cene na istom nivou (VIDEO)

Biznis Forbes Srbija 14. jan 2025. 19:59
featured image

14. jan 2025. 19:59

Tržištu nafte će, kažu analitičari, biti potrebno neko vreme da se prilagodi novoj situaciji, nakon američkih najava sankcija ruskoj nafti. Kako će se prilagoditi Srbija i kakve će biti cene derivata istraživali smo u novoj emisiji Forbes Magazina koja je večeras emitovana na TV N1.

Kako kaže vlasnik benzinske pumpe i preduzetnik Nebojša Atanacković, postoji nekoliko opcija u pogledu razvoja situacije, a glavno pitanje je da li će NIS nastaviti da radi.

„NIS će nastaviti da radi jedino pod uslovom da se sankcije na njih ne primene. A one se neće primeniti jedino u slučaju da se NIS-u promeni vlasništvo. Ako se iznađe način da, recimo, naša država otkupi onaj deo koji za sada imaju dve ruske kompanije, onda bi mogli da kažemo da će NIS nastaviti da radi, ali u vlasništvu Srbije ili eventualno nekog trećeg“, ističe Atanacković.

Janaf može da ispadne iz igre?

Od toga zavisi i kolike će biti cene derivata.

„Onda će nabavke i sve ostalo da ide na isti način kao i do sada i nema potrebe da se išta menja. U drugom slučaju, ako Rusi ne prihvate da izađu iz vlasništva onda bi u tom slučaju stvar bila komplikovanija. NIS bi i tada mogao na neki način da se snabdeva sirovom naftom. Verovatno ne bi mogao preko Jadranskog naftovoda, pošto bi sigurno bio obuhvaćen tim sankcijama“, navodi Atanacković.

U tom slučaju, tvrdi on, možemo da očekujemo krizni period.

„Mi se opet nalazimo, kao i nekoliko puta do sada u istoriji, između dve velike sile koje jednostavno imaju interes, jer je ovaj potez koji su Sjedinjene Američke Države, odnosno odlazeći predsednik povukao, praktično ekonomski rat u energetici. A i jedna i druga ekonomija su zainteresovane, odnosno privreda im se zasniva na energentima“, naglašava Atanacković.

Najviše nafte stiže iz Iraka

Rezervi, ističe, ima dovoljno, za oko tri meseca, koliko se u Evropi zahteva. Ali, bilo je, ističe, i do sada dovoljno vremena da se te rezerve popune.

„Dakle, ako bi sve ostalo kao i do sada, kada bi se promenila samo vlasnička struktura, onda bi cena i način snabdevanja ostali isti. Ali, to sada zavisi od Rusije i da li ona želi da nam izađe u susret time što ne želi da nas ubaci u neke probleme, zbog kojih bi trebalo da se snalazimo. Ja se nadam, ne kao nekada, sa flašama ili švercom“, kaže Atanacković.

Zaključak je, prema njegovim rečima, da ukoliko se promeni vlasnička struktura NIS-a, dotok nafte ostaće isti. Najveći deo sirove nafte koja ulazi u Srbiju je iračka nafta.

U večerašnjem izdanju Forbes Magazina saznajte i kako će država subvencionisati kupovinu električnih automobila. Pogledate i priče o kompaniji Fishing Booker i humanoidnim robotima. Celu emisiju možete da pogledate u nastavku: