Dva menadžera u Bugarskoj zajedno kupila Telekom Albanije iako su u to vreme vodili konkurentske firme

Dva visokopozicionirana menadžera u bugarskoj telekomunikacionoj industriji, Aleksandar Dimitrov i Atanas Dobrev, učestvovala su posrednim putem u kupovini Telekoma Albanija iako su u to vreme bili na čelu konkurentskih kompanija.
Priču je otkrio i danas objavio bugarski Biro za istraživačko novinarstvo i podatke (BIRD), ali kako navode, iako u tom slučaju nisu otkrivene nepravilnosti, „priča ukazuje na neformalne odnose koji vladaju u bugarskoj telekomunikacionoj industriji“.
Dimitrov je aktuelni direktor kompanije A1 Bugarska dok je Dobrev bio direktor kompanije Vivakom, koju je 2021. preuzela Junajted grupa nakon čega je, u decembru 2021. napustio tu poziciju.
Dvojica su bliski prijatelji više od 20 godina, piše BIRD, a u kupovini su učestvovali preko firmi u kojima se nalaze i njihove supruge.
Kako navodi BIRD, zbog ovog slučaja, akcionari A1 u centrali u Beču su pokrenuli istragu protiv Dimitrova.
U proleće 2023. tim stručnjaka iz kompanije Prajsvoterhaus Kupers (PwC) Austrija angažovan je da proveri učešće Dimitrova u transakciji i njegovu navodnu umešanost kao skrivenog investitora u kupovini 2019. godine, koja je na kraju završila prodajom Telekoma Albanije mađarskoj kompaniji 4iG tokom 2022.
BIRD piše da su dve transakcije zvanično realizovali poznati bugarski biznismeni Elvin Guri i Spas Rusev (kasnije ga je zamenio Atanas Dobrev) i donele su solidnu zaradu investitorima.
Albanski Telekom je kupljen za oko 50 miliona evra i tri godine kasnije preprodat po ceni od 120 do 150 miliona evra, prema različitim izvorima.
„Iako je istraga PwC-a potvrdila većinu činjenica koje je timu izneo anonimni uzbunjivač, PwC nije otkrio nikakve „nepravilnosti“ ili „krivično nedolično ponašanje“ od strane Dimitrova“, navodi istraživački tim.
Istraga nije pokazala nepravilnosti
A1 je na upit bugarskog izdanja BIRD-a odgovorio da je reč o „ličnoj stvari“:
„A1 grupa i A1 Bugarska su svesne informacija na koje se pozivate u svom pitanju, u vezi sa mogućom transakcijom supruge direktora u A1 Bugarskoj. S tim u vezi, angažovana je nezavisna međunarodna organizacija da izvrši detaljnu reviziju, u skladu sa strogim i sertifikovanim pravilima interne kontrole A1 Grupe. Rezultat istrage je pokazao da nije došlo do kršenja pravila i principa korporativne odgovornosti, kao ni kršenja važećih zakona i propisa. Oni su zaključili da se slučaj odnosi na ličnu stvar koja nije uticala na poslovanje A1 u Bugarskoj ili u bilo kojoj drugoj zemlji u kojoj je A1 radio. Poštovanje propisa je čvrsto ukorenjeno u kulturi Grupe A1 i njenog bugarskog ogranka. Usklađivanje sa strogim pravilima oblikuje ponašanje i stav svih menadžera i zaposlenih“, navodi se u zvaničnom saopštenju A1, nakon poslatih pitanja.
Dogovor: Rusev, Guri i Dobrev su očigledno u njemu…
Prema pisanju BIRD-a, investicija u drugu po veličini telekomunikacionu kompaniju u Albaniji – Telekom Albanija (preimenovana u One Telecommunications Albania u julu 2020.) izvršena je preko bugarske kompanije Albania Telecom Invest AD. Zvanično, bugarski preduzetnici su kupili kompaniju od OTE grupe (deo Dojče telekom grupe) 7. maja 2019.
Investicija je finansirana iz bankarskog kredita od 48,5 miliona evra Prve investicione banke (Bugarska), odobrenog 9. maja 2019.
U početku (krajem 2019. godine) glavni akcionari u Albania Telecom Invest AD bili su Spas Rusev (65 odsto) i Elvin Guri (35 odsto), navodi se u godišnjem finansijskom izveštaju bugarske kompanije za 2020. godinu, koju je objavio Bugarski trgovački registar.
Nakon transakcija u martu i julu 2020. godine, akcionari (od kraja 2020.) su Elvin Guri (preko Guri Enterprises B.V. – 35 odsto, a preko River Styxx Capital u ATI doo. Кipar – 19,2 odsto) i Atanas Dobrev preko ATI doo. Кipar – 45,8 odsto.
Prema nezvaničnim informacijama izvora BIRD-a, upućenog u poslovanje, Spas Rusev je izašao iz „One Albania“ jer je u jednom trenutku morao da vrati privatni kredit uzet od Gurija, i to čini prodajom svojih udela u ATI doo, Кipar.
Dva zvanična komercijalna registra (u Bugarskoj i Кipru) potvrđuju da je Atanas Dobrev investirao u Telekom Albanija 2020. godine, dok je i dalje bio generalni direktor Vivakoma – glavnog konkurenta A1 u Bugarskoj.
Pre nego što se pridružio A1 2015. godine, Dimitrov je sedam godina bio glavni komercijalni direktor Vivakoma. Ranije je radio u Globulu.
Dobrev je postao izvršni direktor Vivakoma u junu 2013. godine, ali je bio u kompaniji od 2008.
I Dimitrov i Dobrev su se pridružili Vivakomu 2008. u sklopu velikog transfera menadžmenta u to vreme iz Globula (sada Jetela), gde su obojica dotad radili.
Dobrev je napustio Vivakom 3. decembra 2021, prema Bugarskom trgovačkom registru.
Spas Rusev je kupio Vivakom 2016. i zadržao Dobreva na mestu generalnog direktora do 2021. kada je prodao kompaniju.
Telekom Albanija je 21. marta 2022. preprodat 4IG, mađarskoj IT kompaniji koju vode ljudi za koje se u međunarodnim medijima navodi da su bliski Viktoru Orbanu, piše bugarski BIRD.
…a Dimitrov – preko svoje žene?
Direktno učešće supruge Aleksandra Dimitrova u Telekomu Albanije vidljivo je iz zvaničnih izvora, ali veoma kratko, neposredno pre preprodaje.
Postoje indicije da je ona investirala još pri kupovini kompanije, ali se to ne može potvrditi iz otvorenih izvora, već se može samo sumnjati, piše BIRD.
Prema prijavi uzbunjivača, Aleksandar Dimitrov je koristio nekoliko kompanija za tajno ulaganje u albanski telekom – Malvex Invest EOOD i Malvex Estate EOOD.
Malvex Invest EOOD je u februaru 2022. osnovao Atanas Dobrev, kao jedini vlasnik, a samo dva dana kasnije preneo je 100 odsto svojih akcija na Marijanu Nikolovu Dimitrovu – suprugu Dimitrova.
BIRD dodaje da je važno napomenuti da je transakcija registrovana u bugarskom trgovačkom registru sa oko devet meseci zakašnjenja.
U međuvremenu, prema Кiparskom registru, Malvex Invest je postao akcionar kiparskog Albanian Telekom Invest (ATI) 9. marta 2022.
Prema ugovoru o prenosu akcija, u tom trenutku kompanija Malvex Invest već pripada Marijani Dimitrovoj.
Zvanična objava o preprodaji One Telecommunications (Telekom Albanija) bila je 21. marta 2022. godine.
Dana 11. juna 2022. godine, Malvex Invest je zamenjen kao akcionar u ATI doo od strane Malvex Estate – koja je još jedna kompanija u potpunom vlasništvu Marijane Nikolove Dimitrove.
Dok je Spas Rusev pod svojim imenom uložio u ATI doo, Atanas Dobrev je učestvovao ne samo direktno, već i preko druge bugarske kompanije – Adarna EOOD, koju u potpunosti poseduje i kojom upravlja zajedno sa suprugom Paulinom Dobrevom.
Prema izveštaju uzbunjivača, iako je učešće Dimitrove supruge u ATI preko Malvex Investa i Malvex Estate EOOD tek od 2022. godine, ono zapravo prethodi ovom datumu.
Кako se navodi, Dimitrov je svoje ulaganje u ATI sakrio iza akcionarskog kredita (u iznosu od oko 2,5 miliona evra) od druge bugarske kompanije, kojom upravljaju advokati.
Osnovana je 8. aprila 2019. – samo mesec dana pre završetka kupovine Telekoma Albanije (7. maja 2019.). Кako se navodi u izveštaju, kompanija je 9. aprila 2019. izdala overeno opšte punomoćje Marijani Dimitrovoj, ovlašćujući je da u njeno ime nastupa pred svim bankama (da otvara bankovne račune, uzima kredite i sl.) i trećim licima na teritoriji Bugarske.
BIRD piše da poseduje dokument, ali nije uspeo da utvrdi njegovu autentičnost, pošto registar notara u Bugarskoj nije javan. Javna evidencija ne otkriva nikakvu vezu između pomenute kompanije i albanske investicije.
Poslovi dve supruge
Pokazatelj moguće bliske poslovne veze porodica Atanasa Dobreva i Aleksandra Dimitrova mogla bi da bude zajednička akvizicija još jedne kompanije, koju su u julu 2023. kupili od kompanija bugarskog biznismena Ive Prokopjeva – Green Power Pro OOD. Prema Privrednom registru u Bugarskoj, novi poslovni partneri u kompaniji su Malvex Estate, Adarna, Marijana Nikolova Dimitrova i Paulina Ivanova Dobreva.
BIRD piše i da su 2014. Dimitrova i Dobreva zajedno stekle 150 hektara zemlje u Vračanskom okrugu (severozapadna Bugarska).
Od 2014. do maja 2018. godine, dve dame su vlasnice zajedničkog preduzeća – Polimar Agro, iako ono ne prijavljuje značajnije poslovne aktivnosti. Prema LinkdIn profilu gospođe Dimitrove, ona je dizajner enterijera, a prema evidenciji, osim velikih investicija u telekomunikacije, ima relativno mali biznis u sektoru nekretnina.
Potrebno strože regulisanje privatnih transakcija
Istraga o mogućem učešću Aleksandra Dimitrova u transakcijama za Telekom Albanija (zajedno sa njegovim konkurentom) pokrenuta je nakon prijave anonimnog uzbunjivača u decembru 2022. jednom od dva akcionara A1 grupe – meksičkom telekom gigantu Amerika Movil, u vlasništvu milijardera Кarlosa Slima.
Drugi akcionar A1 grupe, preko matične kompanije Telekom Austrija, jeste austrijska vlada (preko ÖBAG – Österreichische Beteiligungs AG, austrijske državne holding kompanije, slične suverenom investicionom fondu), kojoj je uzbunjivač takođe poslao signal u avgustu 2023.
Istragu o mogućoj umešanosti Dimitrova u albanske transakcije vodio je PwC Austrija. Revizori su zaključili da se činjenice navedene u izveštaju mogu potvrditi, ali ne i navodi o nepravilnostima i/ili prekršajima.
„Tokom istrage nisu utvrđeni nikakvi dokazi kriminalno relevantnog krivičnog ponašanja“, zaključeno je u istrazi, a prenosi BIRD.
Bugarska regulatorna komisija za komunikacije odgovorila je BIRD-u da nije dobila nikakvu informaciju u vezi sa mogućim učešćem Dimitrova u investiciji u Albaniji. Кomisija za zaštitu konkurencije takođe nema informacija o tome.
BIRD i Der Standard su poslali pitanja i Spasu Rusevu, Elvinu Guriju i Atanasu Dobrevu, ali nisu dobili odgovor.
Nekoliko pravnih i finansijskih stručnjaka koje su kontaktirali reklo im je da najverovatnije nije bilo formalnog kršenja zakona o konkurenciji ili kršenja regulative telekomunikacijske industrije u Bugarskoj, pa čak ni Кodeksa ponašanja A1 grupe, iako ugovor o upravljanju Aleksandra Dimitrova nije javan.
BIRD zaključuje da stručnjaci smatraju da slučaj ukazuje na potrebu strožeg regulisanja privatnih transakcija i odnosa između visokih zvaničnika u telekomunikacijskoj industriji (kao što je slučaj u bankarskom sektoru), kako se konkurencija, koja je od vitalnog značaja za potrošače, ne bi dovodila u pitanje.