EKSKLUZIVNO Andrej Zdravković iz AMD-a i Aleksandar Čabrilo iz HTEC-a: Srbija je postala tehnološki centar Evrope
Kompanija AMD, američki tehnološki gigant, otvorila je prošle nedelje u Beogradu i Nišu Centar za inženjerski dizajn, prvu investiciju ove kompanije u našem regionu. U ova dva dizajnerska centra radiće oko 90 inženjera za razvoj softvera optimizovanih za AMD kompjuterske platforme.
U ekskluzivnom razgovoru za Forbes Srbija Andrej Zdravković, stariji potpredsednik kompanije AMD i Aleksandar Čabrilo, suvlasnik IT kompanije HTEC, partnera AMD-a u ovom poslu, govore o tome zbog čega su odabrali baš Srbiju, kakav je pogled na srpsku IT scenu iz središta tech industrije u SAD-u, kao i šta ih očekuje u narednim godinama.
Zašto Srbija
„Zato što je Srbija postala tehnološki centar u Evropi, privlačeći investicije globalnih kompanija. Želimo da iskoristimo vrhunske inženjerske nastavne programe koje nude univerziteti u Beogradu i Nišu, kroz saradnju sa njima“, kaže za Forbes Srbija Andrej Zdravković.
„Izuzetno kvalitetni inženjerski kadrovi koji dolaze sa renomiranih univerziteta, poznatih po veoma strogim inženjerskim i tehničkim programima, kao i veoma dinamičan tehnološki ekosistem, Srbiju čine idealnom lokacijom za razvoj“, dodaje.
Aleksandar Čabrilo kaže da je globalnim kompanijama kakva je AMD i tržište globalno.
„Važno je i da globalno pronalaze talente neophodne za razvoj narednih generacija tehnologije. Kao i mnoge druge kompanije, tako i AMD ima razvojne centre svuda po svetu. Tu može da dođe do dragocenih talenata, negde zbog cene, negde zbog veličine tržišta, a negde zbog ekspertize i kvaliteta stručnjaka. Kvalitet inženjerskih kadrova, kvalitet naših inženjerskih škola, univerziteta, ali i posvećenost i profesionalizam naših stručnjaka prepoznati su na svetskom nivou. Naši inženjeri mogu, rame uz rame, da rade sa stručnjacima iz Silicijumske doline ili odakle god da dolaze“, kaže Čabrilo.
Zajednička saradnja
„Kompanija Syrmia koja je sada deo HTEC-a, odavno je naš partner u izradi softverskih inženjerskih rešenja i usluga za različite AMD proizvode“, objašnjava Zdravković.
„Moj tim i ja godinama sarađujemo sa srpskim inženjerima iz kompanija Syrmia i HTEC. Impresioniran sam kvalitetom inženjerskih stručnjaka u Srbiji. Verujem da je to zahvaljujući dugoj tradiciji izuzetnog tehničkog obrazovanja i celokupnoj posvećenosti zemlje u procesu digitalizacije”, kaže naš sagovornik.
On objašnjava da Evropa, Bliski Istok i Afrika predstavljaju važno tržište za AMD i iz perspektive biznisa i iz perspektive pronalaska talenata.
„Na ovom tržištu prisutni smo duže od 40 godina i imamo predstavništva u više od 20 država. Godine 2021. počeli smo da širimo poslovanje u jugoistočnoj Evropi, otvaranjem dizajnerskog centra u Rumuniji. Jako smo zadovoljni što smo sada prisutni i u Srbiji“.
Planovi u Srbiji
Plan AMD-a je da u dizajnerskim centrima u Beogradu i Nišu vremenom povećava broj zaposlenih, a na pitanje čime će se zaposleni inženjeri baviti, Andrej Zdravković kaže da je ključni element razvoj softvera.
„Njegovo usavršavanje neophodno je da bi otvorilo mogućnosti naših najboljih hardverskih rešenja. Rad našeg tima u Srbiji biće važan za razvoj softverskih platformi koje će osigurati da modeli, biblioteke i okviri veštačke inteligencije budu optimizovani za sledeću generaciju AMD Instinct i Radeon akceleratora, čineći celokupna AI rešenja dostupnijima korisnicima širom sveta“, odgovara on.
Uticaj na IT industriju
Na pitanje koliko zapravo otvaranje istraživačko-razvojnih centara globalnih IT kompanija u gradovima u Srbiji ima uticaja na razvoj ove industrije, jer postoje oprečna mišljenja u vezi sa tim, Čabrilo odgovara: „Postoje oprečna mišljenja o koristima i rizicima dolaska internacionalnih high-tech kompanija u region. Sa jedne strane, domaće firme su u lošijem položaju jer se teže bore za kadrove sa globalnim kompanijama. Sa druge strane, lokalni inženjeri dobijaju priliku da se stručno razvijaju radeći na najnaprednijim tehnologijama. Takođe, razvijamo znanja i veštine o tome kako se gradi jedna globalna kompanija. Najveća dodata vrednost je dalji razvoj i profesionalizacija stručnjaka i akumuliranje tog znanja koje, kada dođe do neke kritične tačke, može celu ekonomiju da povuče napred.
To znanje ostaje kod nas u zemlji, ti ljudi će graditi neke nove kompanije, neki novi HTEC ili zašto ne, neki naš budući AMD i praviti globalne uspehe.
Prognoze za tech industriju
Sagovornici Forbes Srbija slažu se u oceni da je teško, gotovo nemoguće, predvideti dalja dešavanja.
Aleksandar Čabrilo ukazuje da geopolitičke i makroekonomska situacija to otežavaju.
„Tehnološke firme su jedine koje beleže rast vrednosti na Fortune listi. Među njima skoro pa jedini sektor koji raste danas je onaj okrenut veštačkoj inteligenciji. Još preciznije, reč je o sektoru koji je najviše okrenut gradnji infrastrukture za AI compute i u kojem postoji velika potreba za čipovima. Kompanije kao Majkrosoft, Gugl, Meta i Amazon su kroz gradnju AI compute-a rasle na talasu optimizma oko budućnosti koju donosi veštačka inteligencija kao nova tehnologija i njena široka upotreba kroz različite industrije“, objašnjava Čabrilo.
Naš sagovornik ističe da veruje da će veštačka inteligencija kao „fundamentalna tehnologija doneti značajno unapređenje produktivnosti, možda i najveće u istoriji, uporedivo sa parnom mašinom ili internetom“. Ipak, kaže da mi nismo još videli njenu primenu koja bi opravdala ovolike kapitalne investicije.
Budućnost AI
„Mislim da su mogućnosti i očekivanja od veštačke inteligencije precenjeni na kratak rok, ali izuzetno potcenjeni na dugi rok. Teško je reči kako će tržište reagovati na ovo, ali svakako ulazimo sa dosta više optimizma u narednu godinu. Ne mislim da će ostatak privrede biti u zavidnoj situaciji. Vidimo gašenja velikih fabrika po kontinentalnoj Evropi. Mislim da će, dok imamo ovoliku geopolitičku neizvesnost, investicije u rast ostati vrlo konzervativne. To će se onda preslikava direktno na ulaganja u tehnologiju, tako da ne verujem da ćemo videti veliki rast u industriji u narednoj godini, iako u nju ulazimo sa više optimizma“, ističe Čabrilo.
Nemoguće je predvideti budućnost tehnologije, jer se uvek ispostavi da bude uzbudljivije nego što mi možemo da pretpostavimo, dodaje Zdravković. Ipak, u jednu stvar je siguran.
„Veštačka inteligencija neće nestati, naprotiv, ima potencijal da promeni svaki aspekt našeg života.
Iako smo u veoma ranoj fazi razvoja AI kompjuterskog doba, tehnologija se već koristi da unapredi medicinske dijagnoze, ubrza istraživanja klimatskih promena i obezbedi moćne alate za kreiranje različitih sadržaja“.
Razvijao jedan od prvih jugoslovenskih računara – Lola 8 Andrej Zdravković danas je stariji potpredsednik jedne od vodećih tech industrija u svetu, najprepoznatljivije po razvoju hardvera. Njegov prvi posao bio je u firmi Lola računari, delu sistema Ivo Lola Ribar. Za Forbes Srbija priča kako je učestovovao u razvoju jednog od prvih jugoslovenskih računara – Lola 8. „U ILR sam usavršio svoja inženjerska znanja radeći na ključnom softveru za automatizaciju fabričke proizvodnje u realnom vremenu. I što je najvažnije, stekao sam suštinsko razumevanje sistema, kompjutera i softverske arhitekture. Ovo razumevanje je bilo presudno za moj uspeh u ATI-ju i AMD-u“, kaže Zdravković, takođe bivši student Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, kojeg je završio i suvlasnik HTEC-a. |