Forbes Magazin: Domaći proizvođači peleta krive državu za slabu konkurentnost (VIDEO)

Posle skoro 10 meseci ponovo je dozvoljen uvoz peleta u Srbiju. Domaći proizvođači kažu da će mnoge to uništiti. Neki najavljuju i štrajk. Sa uvoznim peletom ne mogu da se takmiče jer je zbog nižih troškova poslovanja jeftiniji od domaćeg. Na prvi pogled priča koju smo čuli nebrojeno puta. U njoj se godinama ništa ne menja. Domaća privreda je skupa i nekonkurentna.
Kako su se na slučaju peletara pokazale najveće slabosti ovdašnjeg poslovnog okruženja?
„Zabrana uvoza peleta je trajala praktično skoro 10 meseci. Ona je produžavana u više navrata na po tri meseca, a doneta je da bi se zaštitila domaća industrija od proizvodnje peleta koja je apsolutno u drugačijem konkurentskom položaju u odnosu na sve ostale proizvođače peleta iz regiona. Jednostavno, mi sa ovakvim troškovima poslovanja koje uglavnom kontroliše država počevši od cena sirovine, električne energije, goriva, pa i poreza i doprinosa koji su značajno veći kod nas nego za radnike u okruženju, ne možemo da budemo konkurentni proizvođačima iz okruženja“, kaže za Forbes Magazin direktor kompanije Bioenerdži point Mladen Stojadinović.
Sprečiti ulazak nekvalitetnog peleta
Prema njegovim rečima, preko Udruženja za obnovljive izvore energije u Privrednoj komori, pokušavaju da izdejstvuju donošenje pravilnika o kvalitetu peleta. Kako kaže, godinama insistiraju na njegovom donošenju i očekuje da će sada konačno usaglasiti tekst tog propisa. Cilj je da pokušaju makar da spreče ulazak peleta lošeg kvaliteta na domaće tržište. I da spreče situacije u kojima se u vrećama nalazi pelet koji ne odgovara deklaraciji na pakovanju.
„Tražili smo i subvencije. Ne samo za proizvođače, već smo tražili da država pomogne da se konkurentski položaj izjednači. Predložili smo subvenciju javnom preduzeću Srbija šume za sirovinu koja se proizvodi za obnovljive izvore energije, u iznosu od 20 evra po metru kubnom gde bi se kasnije te subvencije prenele na proizvožače peleta kako bi mogli da budu konkurentni“, ističe Stojadinović.
On navodi primer proizvođača peleta iz Crne Gore koji imaju 2,5 do tri puta nižu cenu električne energije u odnosu na proizvođače iz Srbije. Uz to se za privredu u Srbiji najavljuje poskupljenje struje i do 30% od 30. aprila do kada imaju ugovore za kupovinu električne energije. To je nešto što ih dodatno stavlja u nepovoljan položaj, smatra Stojadinović.
Nedozvoljene prakse
„Ako se ovako nastavi, svi proizvođači peleta će zatvoriti pogone“, naglašava Stojadinović. Dodaje da proizvođači pokušavaju da zakažu sastanak s nadležnima kako bi pokušali da utiču na kretanje cena električne energije.
Ističe i da cena goriva nije zanemariva. Navodi primer da konkurencija iz BiH ima dvostruko niže cene. Takođe, navodi i da proizvođači iz Srbije insistiraju na zabrani uvoza iz Hrvatske jer, zbog vremenskih nepogoda koje su se dogodile u toj zemlji, Hrvatske šume imaju dogovor s proizvođačima peleta po kojem „skoro pa poklanjaju sirovinu“ jer plaćaju samo seču i transport drveta. To vide kao konkurentsku prednost koju domaći proizvođači ne mogu da izdrže. Dodaje da je pokretnut i postupak Evropske komisije protiv takvog rada HŠ jer se sumnja na nelojalnu konkurenciju odnosno preterano subvencionisanje proizvođača.
„Sav taj pelet može da završi na našem tržištu, a mi nemamo mehanizam da se od toga odbranimo“, zaključuje Stojadinović.
U večerašnjoj emisiji pogledajte i priče o očekivanjima nemačke privrede od nove Vlade u toj zemlji, biološkom kompjuteru čiji se rad zasniva na živim ljudskim ćelijama, kako veštačka inteligencija može da vam predloži najbolje vino, kao i kako da se zaštitite od zlonamernih softvera i da vaši finansijski podaci ne završe na dark vebu.
Celu emisiju Forbes Magazina pogledajte u nastavku: