Forbes Magazin: Kako radnici u Srbiji da nađu svoju šansu na tržištu (VIDEO)

Srbiji nedostaje 35.000 profesionalnih vozača autobusa i kamiona, a ne privlače ih ni visoke plate. U ovim delatnostima zato ima sve više stranih radnika i oni su budućnost u ovoj delatnosti iako mogu da rade samo u granicama Srbije. U našoj zemlji ima 170.000 licenciranih vozača od kojih je skoro trećina starija od 55 godina.
Nisu samo vozači ti koji nedostaju. Sve je više stranih radnika i u drugim delatnostima. I broj nastavlja da raste tako da možemo da govorimo o trendu. Zvanično je u 2023. izdato 50.397 dozvola što je 43% više u odnosu na 2022. i čak 113% više u odnosu na 2021.
Rešenje za manjak radne snage u Srbiji traži se i kroz procese prekvalifikacija. Procenjuje se da će se do 2030. neophodne veštine za mnoge poslove promeniti za čak 65%, a u tome ključnu ulogu ima razvoj veštačke inteligencije. Na prvom talasu razvoja IT industrije brojne su bile prekvalifikacije za tu delatnost, a sada 44% inženjera u ovoj industriji planira da se preorijentiše na razvoj AI. Skoro polovina kompanija prijavljuje problem u pronalaženju talenata.
Mahom mladi, svoju šansu traže na društvenim mrežama. Najbolje prolaze saveti i preporuke onih koje pratimo, a oni zahvaljujući tome dobijaju sve više pratilaca. Tako je nastalo i novo zanimanje – influence marketing. Ali, da li svima treba verovati. Ima i ljudi koji proveravaju šta influenseri preporučuju i razotkrivaju ono što nije tačno. Oni se zovu – deinfluenseri.
Pogledajte detalje ovih tema u petoj emisiji Forbes Magazina, kao i priče o ženi koja bi mogla da donese spas Boingu, listi zadovoljstva građana članica Evropske unije i najvećem autonomnom robotu na svetu: