Forbes Magazin: Šta je epilog pokušaja da se zaštiti domaća proizvodnja mleka (VIDEO)

Uvoznici u priličnoj neizvesnosti. Potrošačima nije sasvim jasno šta se dešava, a ni primarni proizvođači još nisu videli značajne koristi. To bi ukratko bio epilog pokušaja Ministarstva poljoprivrede da zaštiti domaće proizvođače mleka.
Oni, pak, kažu da će odluka svih mlekara da smanje otkupnu cenu i do 16 dinara uništiti manja i srednja gazdinstva. I dalje misle da je uvoz najveći problem. Iako je zbog velikih zaliha, Ministarstvo poljoprivrede krajem aprila obustavilo izdavanje dozvola za uvoz mleka i mlečnih proizvoda, da bi zaštitilo domaće proizvođače.
Međutim, zabrana uvoza je izazvala nestašice, pa su neke dozvole vraćene. Nedvosmislenog odgovora na pitanje da li je na snazi zabrana uvoza mleka nema.
Šta kažu domaći proizvođači
Domaći proizvođači upozoravaju da će za njih dodatni udar biti početak rada laboratorije za analizu mleka, početkom 2026. godine, jer mali proizvođači ne mogu da ispune sve uslove mikrobiologije.
„Cena mleka nije svima pojeftinila u tom iznostu. Ima proizvođača kojima je cena pojeftinila čak 25 odsto od prethodne cene. Glavni problem je ogroman uvoz koji se desio. Taj uvoz je ugušio domaće proizvođače. Država nam apsolutno ništa ne pomaže. Da nam pomaže ne bi dozvolila ovo što je dozvolila, pre svega taj nekontrolisani uvoz. Resorno ministarstvo je izdavalo dozvole, bez ikakve kontrole. Nisu se konsultovali sa mlekarama da vide kolike su njihove zalihe i kolike su zaista potrebe domaćeg tržišta za uvoz. Uvozili su kako je ko stigao i sada smo došli tu gde smo došli da su zalihe mleka i svih mlečnih proizvoda na istorijskom maksimumu“, kaže Predrag Veljković, proizvođač mleka.
Predrag je u razgovoru za Forbes Magazin istakao da otkupljivači daju manje cene, ali da se nalaze u problemu zato što se njihovi proizvodi sada lageruju.
„Oni moraju da plaćaju taj lager i bukvalno su u problemu jer ne mogu da plasiraju svoje proizvode od uvoznog mleka i mlečnih proizvoda. Iz tog razloga oni nama obaraju cene, veliki broj mlekara kasni sa plaćanjem po dva, tri meseca. Neki su čak na par dana prekinuli otkup mleka“, zaključuje Predrag.
Prilog o ovome, ali i celu emisiju Forbes Magazina, pogledajte u nastavku: