Forbes Magazin: Šta može da se uradi sa starom belom košuljom (VIDEO)

Na Fashion week-u i ove godine jedan dan bio je posvećen cirkularnoj modi. Dizajnerka Ana Trošić Trajković, pokretač koncept radnje Biro 354c, posvećene održivoj modi, pokazala je šta sve može da se uradi sa starom belom košuljom.
Ona ističe da je bela košulja jedan od najčešće bacanih odevnih predmeta, a vrlo je lako beli puplin dovesti u stanje da taj materijal bude prilagodljiv za novi dizajn i život. Poruka radionice bila je da ništa nije đubre dok se ne pomeša sa komunalnim otpadom i može da se ponovo redizajnira.
Sagovornica Forbes Magazina posebno se osvrnula na uticaj brze mode na konkurentnost domaće modne industrije i cene. Kako kaže, brza moda je nametnula veoma nisku cenu tekstilnih proizvoda.
„Sada možemo kupiti majicu po ceni kafe u kafiću što nije realno. Mi to možemo učiniti zato što deca u Bangladešu i nekim zemljama trećeg sveta šiju te kolekcije za nenormalno niske honorare. Ne zvuči popularno, ali moramo odrediti prioritete, da li nam je bitnije koliko ćemo platiti tekstilni proizvod koji ćemo nositi jedne sezone ili nam je bitnije kakva je budućnost naše planete“, kaže Trošić Trajković, osvrćući se na uticaj koji tekstilna industrija ima na životnu sredinu kao jedan od najvećih zagađivača.
Prema njenim rečima, problem domaće tekstilne industrije jeste konkurencija brendova brze mode, ali ih ona ne smatra pravom konkurencijom. „Oni količinski proizvode van svih mera i spuštaju cenu naših proizvoda. Svaki samostalni autor u ovoj zemlji mora da kupi materijal u ovoj zemlji, plati cenu šivenja i cena ka krajnjem potrošaču je nekonkurentna u odnosu na fast fashion, ali to jeste realna cena i ljudi moraju da se naviknu“, smatra sagovornica Forbes Magazina.
Celu priču pogledajte u prilogu Tanje Veselinović: