Forbes Magazin: Znate li šta su sunikorni i da li ih ima u Srbiji? (VIDEO)

Biznis Forbes Srbija 3. dec 2024. 19:54
featured image

3. dec 2024. 19:54

U proseku, od 100 startapa u Srbiji, 90  propadne, procene su inicijative Digitalna Srbija, koja je nedavno izašla sa strategijom do 2027. Strategija je usmerena na edukaciju mladih startapa, pomoć oko pronalaženja suosnivača, primenu veštačke inteligencije. To bi startapima olakšalo put ka uspehu. Da li mogu da postanu sunikorni?

„Mi smo ranije zadali cilj da dođemo do nekog broja startapa, do 700 startapa, i mi smo taj cilj ispunili. Međutim, kada smo napravili detaljnije istraživanje videli smo da su to startapi koji se finansiraju u ranijim fazama njihovog razvoja“, kaže za Forbes član Upravnog odbora Inicijative Digitalna Srbija Rastko Petaković.

Kada ćemo imati sunikorne

U strategiji Inicijative navodi se, između ostalog, da se startap ekosistem u Srbiji suočava sa ograničenim rastom u poslednje dve godine. Za prelazak u narednu fazu razvoja potreban je veći broj startapa koji su dostigli značajan stepen rasta i podigli investicije u okviru serije A, odnosno kasnijih rundi finansiranja.

Kao odgovor na taj izazov, Inicijativa Digitalna Srbija kreiraće program podrške za odabrani broj startapa za koje uspešni osnivači i eksperti procene da mogu postati sunikorn (soonicorn) u narednih tri do pet godina.

Sunikorni su kompanije čija vrednost se bliži iznosu od milijardu evra (junikorni ili jednorozi). Ispod njih su minikorni sa vredniošću od milion dolara. Iznad njih su još dekakorn (iznad 10 milijardi) i Hektokorn (iznad 100 milijardi).

Veštačka inteligencija

„Cilj je da korišćenjem resursa i znanja naših članica, kao i mreže kontakata, Inicijativa Digitalna Srbija izgradi prvu generaciju potencijalnih sunikorna iz Srbije. Program će osigurati učešće velikog broja međunarodnih mentora sa uspešnim karijerama“, kaže Petaković.

Jedna od tački ove strategije je i primena veštačke inteligencije.

„Očekuje se da će veštačka inteligencija stvoriti 80 miliona novih radnih mesta globalno. Dakle, ne da će umanjiti broj radnih mesta nego će ih uvećati. Međutim, postoji jedan veoma veliki izazovi za Srbiju u pogledu razvoja veštačke inteligencije. Globalni centri razvoja veštačke inteligencije su u SAD, neki postoje i u Francuskoj. Srbija još nema finansijske kapacitete. Međutim, ono što Srbija može jeste da koristi veštačku inteligenciju na način koji će joj omogućiti da koristi svoj pun potencijal u budućnosti“, rekao je Petaković.

Prilog o podršci razvoju startapa pogledajte u emisiji Forbes Magazina. Novo izdanje donosi i priču o načinu na koji luksuzni hoteli donose odluku o dolasku u Srbiju. Saznajte kakvi će biti efekti Trampove najave uvođenja carina Kini i svojim susedima Meksiku i Kanadi. Zašto je Karlos Tavares napustio mesto prvog čoveka Stelantisa?