Hoće li Plejstejšn poskupeti? Soni upozorava na moguće povećanje cena

Biznis Forbes 15. maj 2025. 16:51
featured image

15. maj 2025. 16:51

Kompanija Soni saopštila je u sredu da bi mogla da poveća cene robe ili da premesti proizvodnju svoje Plejstejšn konzole u SAD. Na taj način bi, kako je istakla, ublažila očekivani teret carinske politike predsednika Donalda Trampa. Time bi se potencijalno pridružila Nintendu i Majkrosoftu u povećanju cena za gejmere.

Finansijska direktorka Sonija Lin Tao je tokom konferencije povodom kvartalnih rezultata rekla da će carine uticati na hardver, gejming i proizvodnju poluprovodnika, što bi moglo da dovede do povećanja cene robe, iako nije spomenula Plejstejšn 5.

Prebacivanje proizvodnje u SAD je problematično

Predsednik Sonija Hiroki Totoki izjavio je da bi Plejstejšn 5, koji se trenutno uglavnom proizvodi u Kini, mogao da se proizvodi u SAD-u. Na taj način bi se izbegle veće carine. Međutim, gejming portal Poligon izveštava da bi premeštanje proizvodnje moglo da traje godinama.

Soni je već povećao cene Plejstejšna 5 u inostranstvu nakon Trampove najave carina. Kompanija je u aprilu povećala cenu konzole za 25 odsto u Evropi, Australiji i Novom Zelandu. Kao razlog navela je „izazovno ekonomsko okruženje, uključujući visoku inflaciju i promene deviznih kurseva“.

Džust van Drunen, profesor na poslovnoj školi Stern na Univerzitetu u Njujorku, koji predaje o poslovanju video igara, rekao je za Forbes da, pošto je Soni „povećao cene svuda osim u SAD-u, izvesno je da je SAD sledeći na redu“.

Van Drunen je nazvao Sonijevu moguću odluku da proizvodnju prebaci u SAD „strateški problematičnom“. Kompanija bi, kaže, morala da koordinira radnu snagu, dobavljače i drugu proizvodnu logistiku.

„Čak i ako PS5 i PS6 mogu da se proizvode u zemlji, nije jasno da li bi to trebalo učiniti“.

Moguć pad prodaje u narednoj godini

Soni je predvideo pad prodaje Plejstejšna u narednoj godini, sa oko 15 miliona isporučenih jedinica. To predstavlja pad u odnosu na 18,5 miliona isporučenih do marta 2025. i skoro 21 milion godinu ranije.

Na slabiju prognozu za Plejstejšn 5 dodatno utiče i odlaganje dugo očekivanog izdanja Grand Theft Auto VI, izvestio je Blumberg. Igra je prvobitno trebalo da izađe krajem ove godine. Međutim, pomerena je za maj 2026, što bi moglo negativno da utiče na prodaju konzola.

„U širem smislu, ovo je upozorenje potrošačima. Fizička roba, posebno premijum hardver, postaće skuplja“, rekao je van Drenen za Forbes. Upozorio je i da „kompanijama treba manevarski prostor za održavanje profitabilnosti. To znači više cene“.

Kako su Trampove carine uticale na cene video igara

Istog dana kada je Tramp najavio carine za „Dan oslobođenja“, koje pogađaju skoro sve zemlje, Nintendo je najavio dugo očekivani nastavak svoje Svič konzole. Svič 2 najavljen je po višoj ceni nego što su mnogi gejmeri i analitičari očekivali. Konzola košta 450 dolara, što je 50 odsto više od početnih 300 dolara koliko je koštao originalni Svič prilikom lansiranja 2017.

Van Drunen je ranije rekao za Forbes da su visoke cene verovatno postavljene kako bi Nintendo stvorio finansijsku rezervu za ublažavanje uticaja carina, s obzirom na to da se Svič konzole uglavnom proizvode u Kini i Vijetnamu. Neke nadolazeće igre za Svič 2, uključujući „Mario Kart World“, koštaće 80 dolara. Time se probija dotadašnji standard od 70 dolara po igri.

Nekoliko nedelja kasnije, Majkrosoft je najavio povećanje cena svojih Iksboks konzola za najmanje 20 odsto po modelu. Kao razlog je naveo „uslove na tržištu“ i rastuće troškove proizvodnje. Najjeftiniji Iksboks model, Serija S sa 512 GB memorije, poskupeo je sa 299,99 na 379,99 dolara. Najskuplji model Iksboks Serija X 2TB Galaksi Specijalna edicija, porastao sa 599,99 na 729,99 dolara. Kompanija je takođe najavila da će neke od svojih igara prodavati za 80 dolara tokom praznične sezone, prateći Nintendovo povećanje cena.

Najveći kritičari

Met Kala, kreator gejming sadržaja sa više od 660.000 pratilaca na TikToku, pozvao je svoje pratioce u videu da kupe Plejstejšn konzole pre nego što cene eventualno porastu, sugerišući da Soni treba da drži cene niže od konkurencije kako bi privukao kupce.

Drimkast Gaj, gejming strimer sa više od 245.000 pretplatnika na Jutjubu, rekao je u videu da se plaši da se cene video igara neće vratiti na prethodni nivo čak i ako carine budu ukinute. U videu je kritikovao Soni i druge kompanije zbog razmatranja poskupljenja koje bi gejming mogao da učini „nedostižnim“. Neki gejmeri su takođe kritikovali moguća poskupljenja Sonija na Reditu. „Sećate li se kada su konzole postajale jeftinije s vremenom? Prošlo je baš dugo“, glasi jedan od najlajkovanijih komentara na temi o mogućem povećanju cena na gejming sabreditu. Drugi su optužili kompanije da koriste carine kao izgovor za povećanje cena i istakli su da veće cene nisu „u interesu potrošača“.

Koliko su SAD i Kina snizile carine

SAD i Kina su početkom nedelje najavile 90-dnevnu pauzu u rastu carina, što predstavlja predah u njihovom trgovinskom ratu. Carinska stopa SAD-a na kinesku robu će pasti sa 145 odsto na 30 odsto, dok će kineske carine na američke proizvode pasti sa 125 odsto na 10.

Konor Mari, novinar Forbes