Igranje vatrom zarad biznisa? Zašto AI startapi i investitori s nestrpljenjem očekuju Trampa

Stručnjaci predviđaju više akvizicija i manje regulacija u Trampovoj administraciji. Od nje se očekuje da ukine Bajdenovu izvršnu naredbu. Međutim, uticaj Ilona Maska ostaje neizvesan.
Kako se Donald Tramp priprema za povratak u Belu kuću, rukovodioci i investitori u oblasti veštačke inteligencije (AI) iz Silicijumske doline očekuju da će nova administracija pojednostaviti proces razvoja i profitabilne prodaje startap kompanija koje se bave AI tehnologijom.
U objavama na društvenim mrežama i privatnim razgovorima, lideri u AI industriji navode da se pripremaju za ublažavanje regulatornih zahteva i proširenje kontrola izvoza čipova. Očekuju i povratak prakse da tehnološki giganti u potpunosti kupuju AI startape. To je do sada bilo ograničeno zbog straha od antimonopolskih mera.
Koosnivači OpenAI i Antropika, dve vodeće istraživačke laboratorije koje stoje iza popularnih modela GPT-4 i Claude 3, oglasili su se na mreži X. Komentarisali su izborni rezultat, zajedno sa direktorima kompanija kao što su Gugl i Meta, koje imaju značajna AI odeljenja.
Da SAD ostanu lider u AI
„Izuzetno je važno da SAD zadrže vođstvo u razvoju AI zasnovanog na demokratskim vrednostima“, napisao je Sem Altman, izvršni direktor OpenAI. Džek Klark, suosnivač Antropika, izjavio je: „Antropik će sarađivati sa Trampovom administracijom i Kongresom kako bi unapredio američko liderstvo u AI, te diskutovao o prednostima, mogućnostima i potencijalnim rizicima naprednih sistema“.
Jedan od okvira koji će Tramp naslediti i koji je obećao da će odmah da ukine jeste izvršna naredba predsednika Džoa Bajdena o AI. „Ukinićemo opasnu Bajdenovu izvršnu naredbu. Ona sputava inovacije u AI i nameće radikalne levičarske ideje u razvoju ove tehnologije“, naveo je Tramp u svojoj kampanji. „Republikanci podržavaju razvoj AI zasnovan na slobodi govora i ljudskom prosperitetu“.
Ta naredba iz oktobra 2023. imala je za cilj uspostavljanje početnog regulatornog okvira za generativni AI. Fokus je stavljen na bezbednost i nacionalnu sigurnost. Naredba je zahtevala od AI kompanija da prijavljuju potencijalno katastrofalne rizike, uključujući mogućnost zloupotrebe. Bela kuća tvrdila je da smernice uravnotežuju oprez i podršku inovacijama. Ali, neke tehnološke grupe i lobističke koalicije su ih ocenile kao restriktivne i opterećujuće.
Uticaj katastrofičara ili oprez
Manu Šarma, direktor AI startapa Labelbox, rekao je da je naredba sadržala „preteška pravila“ koja su delovala „arbitrarno“. „Tramp bi barem trebalo da revidira neke njene elemente“, izjavio je. Jedan od osnivača vodećeg AI startapa, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je za Forbes da veruje kako je Bajdenova administracija bila previše pod uticajem „katastrofičara“ u kreiranju svojih politika. Ukidanje naredbe i njena zamena novim politikama pod Trampom, kako tvrdi, „bilo bi bolje za Ameriku.“
„Tramp je jasno stavio do znanja da podržava pristup regulisanju AI koji je više naklonjen inovacijama“, izjavila je Sara Guo, osnivačica i partnerka u upravljanju investicionim fondom Conviction. „Mislim da to ima smisla. Pokušaj preuranjene regulacije pre nego što tehnologija sazri samo stavlja SAD u nepovoljan položaj.“
Ukidanje Bajdenove izvršne naredbe moglo bi da ugrozi i Američki institut za bezbednost AI (AI Safety Institute). On je osnovan ovom naredbom i ima zadatak da osigura bezbedan razvoj AI tehnologija. Među članovima njegovog konzorcijuma nalaze se OpenAI, Antropik, Gugl, Majkrosoft i Meta.
Irena Solejman, šef globalne politike u kompaniji Hugging Face, izjavila je za Forbes da su mnogi AI stručnjaci spremni da podrže novu administraciju. Tokom prvog Trampovog mandata, fokus je bio na „sektorima, poverenju i američkim vrednostima“. Ipak, Solejman dodaje da je sadašnji trenutak drugačiji i da su nacionalna sigurnost i energetski zahtevi ključni faktori za tehnološko vođstvo.
Okupljanje aktera AI industrije
Tramp već okuplja oko sebe aktere iz AI industrije, uključujući izvršne direktore i poslovne lidere. Među ključnim imenima u njegovom timu za tranziciju su Gejl Slejter, ekonomska savetnica Dž. D. Vensa, i Majkl Kratsios, direktor Scale AI. Kratsios je ranije bio šef tehnološke politike u Beloj kući i radio je za fond Pitera Tila, Thiel Capital.
Mask je navodno deo male grupe ljudi koja savetuje Trampa o pitanjima vezanim za AI, zajedno s Džejkobom Helbergom, savetnikom kompanije Palantir. Mask je ranije podržavao regulaciju AI i upozorio senatore na Kapitol Hilu na „civilizacijsku pretnju“ koju AI može predstavljati. Takođe je podržao kalifornijski zakon o bezbednosti AI (S.B. 1047). Nazvao ga je „teškim izborom“ koji bi mogao izazvati negodovanje. (Guverner Gevin Njusom kasnije je stavio veto na zakon.)

„Poslednja Trampova administracija napravila je važne korake ka dobroj upravi u oblasti veštačke inteligencije“, uključujući svoj rani rad na kontroli izvoza poluprovodnika, međunarodnoj saradnji i standardima za upravljanje rizicima veštačke inteligencije, izjavio je Dan Hendriks, direktor Centra za bezbednost veštačke inteligencije (CAIS) i savetnik istraživačke laboratorije xAI Elona Maska. „Nadam se da će nova administracija nastaviti da daje prioritet rešavanju rizika koje veštačka inteligencija predstavlja za nacionalnu bezbednost“.
Predstoji smanjenje nadzora?
Paralelna pitanja čipova i kontrole izvoza takođe će verovatno postati ključni ekonomski stubovi pod Trampovom administracijom. Čak i pre ponovnog izbora, kompanije i osnivači iz oblasti veštačke inteligencije zagovarali su razvojne politike koje favorizuju američku proizvodnju i inovacije. U autorskom tekstu za Vašington Post iz jula, Sem Altman iz OpenAI napisao je da „moramo razviti koherentnu komercijalnu diplomatsku politiku za veštačku inteligenciju“. Ona bi obuhvatala politike vezane za strane investicije u AI sisteme i kontrole izvoza tehnologije, uključujući mikročipove i podatke za obuku.
Još jedan izvor optimizma za osnivače i investitore iz oblasti veštačke inteligencije je pretpostavljena promena strategije u Federalnoj komisiji za trgovinu (FTC). Široko se veruje da će predsedavajuća Lina Kan napustiti funkciju. „Mislim da je sigurno pretpostaviti da će se antimonopolski nadzor značajno smanjiti i da će Gugl, Amazon, Majkrosoft i Meta ponovo moći da sprovode stvarne akvizicije“, rekao je investitor u AI Rob Touz, partner u Radical Ventures.
„Čudne zaobilaznice“ poput pseudo-akvizicija kompanija Adept AI i Character AI, gde su osnivači i osoblje prelazili u Amazon i Gugl dok su startapi ostajali nezavisni, više neće biti potrebne, predviđa Touz. „Mislim da ćemo videti mnogo više akvizicija AI startapa“, dodao je.
Mej Habib, suosnivač i izvršni direktor startapa Writer, složila se da bi više spajanja i akvizicija moglo pomoći ekosistemu. „Mislim da je ovo podsticaj za tehnološki ekosistem“, rekla je. (Habib se ne slaže s kolegama da će Tramp poništiti Bajdenov izvršni nalog, tvrdeći: „Nalog nije imao težinu“.)
Zbunjujuće akcije budućeg potpredsednika
AI politike Trampove administracije moraće da balansiraju Maskove ranije stavove o bezbednosti s onima potpredsednika i novog potpredsednika Dž.D. Vensa. Vens se smatra pristalicom open-source tehnologije. Tokom senatskog saslušanja o AI u julu, izrazio je zabrinutost zbog „preuranjenih pokušaja prekomerne regulacije koji bi, iskreno, učvrstili pozicije već postojećih kompanija i otežali ulazak novih“. Vensova podrška politikama pogodnim za open-source tehnologiju mogla bi biti „veoma značajna“ za startape, rekao je jedan osnivač AI kompanije. Međutim, s druge strane, Vens je takođe podržao neke od Kanovih antimonopolskih akcija u FTC-u. „To je pomalo zbunjujuće“, rekao je jedan istaknuti AI investitor.
Veće uklanjanje „crvene trake“, ali ne sve, moglo bi biti poželjno rešenje. Nekoliko nedelja pre izbora, partner a16z i zagovornik open-source tehnologije Martin Kasado predložio je poveravanje akademskoj zajednici da odredi koje regulative su neophodne. „Mislim da je važno regulisati prave stvari, da budete principijelni kada razmišljate o ovim pitanjima“, rekao je na konferenciji TC Disrupt.
Određene industrije će tražiti smernice od federalnih regulatora. Andreas Kleve, izvršni direktor kompanije Corti, koja analizira i unapređuje konsultacije s pacijentima, rekao je: „Ponekad me zadivljuje i pomalo plaši koliko malo usklađenosti postoji u SAD-u“. Za startape koji se bave zdravstvom, „jasnoća“ regulativa biće ključna, tvrdi Kleve. „Naša pretpostavka je da će s Trampom biti manje regulative, a više pogodnosti za industriju“.

Globalna trka
Na međunarodnoj sceni, Trampovi partneri takođe će biti zainteresovani da vide kako će se njegove AI politike oblikovati. „Očekujem da će administracija nastaviti mnoge dvostranačke dogovore oko AI iz poslednje dve godine, s obzirom na njihov značaj za nacionalnu bezbednost“, rekao je Adam Gliv, osnivač i direktor laboratorije za bezbednost AI FAR AI. „Pitanje je ne da li će AI biti regulisana, već hoće li SAD imati mesto za stolom u oblikovanju ovih regulativa ili će dopustiti drugim zemljama da pišu pravila za ovu moćnu tehnologiju“.
Jedan investitor koji blisko sarađuje s vodećom istraživačkom laboratorijom u Silicijumskoj dolini upozorio je da bi moglo proći neko vreme pre nego što Tramp i njegov tim odluče o svom kursu. „Prerano je znati šta je bila predizborna retorika, a šta stvarna politika“, rekao je. „Tramp je više kapitalista i želeće da osigura da SAD budu ispred Kine, što bi trebalo da bude pozitivno. Ali on i svaki političar imaju strmu krivu učenja kada je u pitanju AI i oblikovanje politike.
Sara Emerson, novinarka Forbes
Aleks Konrad, novinar Forbes
Raši Šrivastava, novinarka Forbes