Direktorka kompanije DataArt: Primetan oporavak u IT industriji, ali i značajne promene koje je kriza donela

IT industrija u poslednje vreme beleži primetne znake oporavka. Naročito u oblastima povezanim sa veštačkom inteligencijom, ubrzanim računarstvom i modernizacijom infrastrukture. Ovakve trendove prati i Srbija, kaže direktorka kompanije DataArt u Srbiji Marina Varzar.
U razgovoru za Forbes Srbija ukazuje na sve ubrzaniju integraciju veštačke inteligencije, prelazak na cloud-native infrastrukturu, otpornost u oblasti sajber bezbednosti i redefinisanje digitalnog iskustva u skladu sa potrebama korisnika i zaposlenih.
Kome je teže, a kome lakše?
Navodi da su stručnjaci sa ekspertizom u oblasti mašinskog učenja, arhitekture data centara i računarstva visokih performasni izuzetno traženi na tržištu.
Sa druge strane, određeni tradicionalni poslovi koji se odnose na razvoj softvera i visok stepen automatizacije sve su manje potrebni.
“Standardi se postavljaju na sve viši nivo i IT industrija se menja velikom brzinom. Podrazumeva se da će se profesionalci koji ulažu u učenje, unapređuju veštine i prilagođavaju savremenim AI alatima dobro snaći i u novim uslovima poslovanja“.
Varzar primećuje da su pozicije vezane za podršku IT-u u tradicionalnom smislu, posebno vezane za nasleđene sisteme i infrastrukturu u kancelarijama, pretpele značajne promene.
„Ove promene nisu samo teorijske i primećujemo ih u svakodnevno radu sa klijentima iz različitih industrija“, kaže sagovornica Forbes.
Oporavak IT industrije u narednim mesecima
Varzar očekuje da će se industrija snažnije oporaviti u narednim mesecima. To ipak zavisi od stabilizacije globalnih ekonomskih faktora i povećanja investicija u digitalnu infrastrukturu.
„Globalno, IT industrija se i dalje suočava sa periodom stagnacije nakon rasta tokom pandemije. Prema istraživanju Gartnera, globalna potrošnja u IT sektoru porasla je za 4,3% u 2024. godini, ali oporavak je neujednačen“, kaže.
Softver i segmenti usluga predvode ovaj rast. Pokrenuti su inicijativama digitalne transformacije i sve većom potražnjom za rešenjima zasnovanim na cloud-u, veštačkom inteligencijom i kibernetičkom bezbednošću, dodaje.
Globalni trendovi imaju uticaj i na kompanije poput DataArt-a, kaže Varzar.
„Dok potražnja ostaje snažna, posebno u sektorima poput fintech-a, zdravstvene zaštite i e-trgovine, suočavamo se sa sve većom konkurencijom, rastućim troškovima rada i visokim očekivanjima klijenata za bržom i agilnijom isporukom“, dodaje ona.

Srbija kasni sa usvajanjem najnaprednijih tehnologija
Iako postoji kašnjenje u usvajanju najnaprednijih tehnologija usmerenih ka krajnjim korisnicima, outsourcing i centri za istraživanje i razvoj sve više doprinose globalnim inovacijama, navodi sagovornica.
Varzar je od osnivanja prošle godine i član Upravnog odbora Srpske IT asocijacija (SITA). Sada ima više od 20 članica. Misija organizacije je da se zalaže za bolje regulative i podržava razvoj lokalnih talenata.
„Cilj Srpske IT Asocijacije je stvaranje okruženja koje će privući veći broj stranih investicija. Ali, i negovati lokale eksperte, kako bi IT profesionalci iz Srbije dugoročno bili konkurentni na globalnom tržištu“, naglašava Marina koja je pre DataArt-a radila u kompanijama poput Motorole, EMC-a i DELL.
Kao jedan od ključnih zahteva ističe se potreba za stabilnim i predvidivim poreskim okruženjem koje bi omogućilo IT kompanijama da dugoročno planiraju i razvijaju poslovanje.
IT sektor ima veliki potencijal za dalji rast i razvoj u Srbiji, dodaje. Ipak, za to je neophodno da reforme imaju kontinuitet. I da država brže reaguje na promene i potrebe tržišta koje se u IT industriji dešavaju veoma dinamično.
Olakšati proceduru za stalni boravak stranaca
Proces izdavanja boravišnih dozvola za strance, za koji su članovi SITA ukazivali u prethodnom periodu da treba pojednostaviti, sada je na zadovoljavajućem nivou. Ipak, ima uslova za poboljšanje i ubrzanje, naročito u delu dodele stalnih boravaka, ukazuje.
Varzar tvrdi da postoji na stotine stručnjaka koji zadovoljavaju zakonske uslove, prvenstveno u smislu privremenog boravka dužeg od tri godine, ali da ih teško dobijaju.
Predstavnici ove asocijacije su ranije ukazali da je važno obezbediti i dalje poreske podsticaje.
Poreski podsticaji za visokostručna strana lica su i dalje aktuelni, ali je neophodno ubrzavanje procesa nadležnih ministarstava u vezi donošenja rešenja za prethodni period i isplate podsticaja u ovoj godini, kaže sagovornica.

“Razgovaramo sa predstavnicima vlade i nadležnim ministarstvima u vezi pojednostavljenja uredbe. Nadamo se da ćemo u narednom periodu imati konkretnih pomaka po pitanju uređenja poreske politike prema IT sektoru“, dodaje.
Nada se da će vlada imati sluha za zahteve IT kompanija jer je to preduslov da ovaj sektor bude konkurentan na duže staze.
Izazovi za IT kompanije
Kada je reč o tome čime su se u kompaniji DataArt rukovodili dolaskom u Srbiju kaže da su to između ostalog i finansijski benefiti koje je vlada uvela pre nekoliko godina. Takođe i zbog toga što se IT sektor ovde pokazao kao ključni pokretač ekonomskog razvoja.
Varzar kaže da srpski IT sektor ima veoma talentovan kadar, konkurentne troškove rada i stratešku lokaciju.
„Srbija ima oko 100.000 IT profesionalaca, sa oko 6.000 novih diplomaca koji svake godine ulaze na tržište rada. Izveštaj Eurostata ističe da Srbija ima jednu od najviših koncentracija IKT stručnjaka u jugoistočnoj Evropi“, navodi.
Čine 4,4% ukupnog zaposlenja, u poređenju sa prosekom EU od 4,3%.
„Svetska banka takođe izveštava da IKT izvoz Srbije raste po stopi od 20% godišnje, što naglašava snagu i skalabilnost naše lokalne stručnosti“, objašnjava naša sagovornica.
Ipak ukazuje na važnu stavku. Ovaj brzi rast je doveo do povećane konkurencije za kvalifikovane profesionalce.
„Dok su srpski stručnjaci poznati po svojim snažnim tehničkim veštinama posebno u razvoju softvera, AI i blokčejnu, zemlja se suočava sa izazovima u usavršavanju radne snage za specijalizovane uloge, kao što su kibernetička bezbednost i data science“, ističe Varzar i dodaje da su neophodne investicije u obrazovanje.