Forbes Magazin: DeepSeek je uradio ono što Kinezi rade i s automobilima, a gde su srpske firme i AI (VIDEO)

Uzdrmali su berze širom sveta i osvojili tehnološku industriju preko noći. Njihovo dostignuće porede sa ruskim, kada je lansiranjem Sputnjika, 1957. godine, Sovjetski savez pobedio američke konkurente u svemirskoj tehnologiji. Nova kineska AI aplikacija, četbot, koju je razvio startap DeepSeek, testirana je 55 dana i u nju je uloženo oko 60 miliona dolara.
Za razliku od velikih konkurenata u SAD-u i drugde u svetu, koji rešenja razvijaju godinama uz milijarde dolara investicija, novi model razvio je Deepseek, startap koji je rođen pre samo godinu dana. Brzo je pretekao rivale u broju preuzimanja u Eplovoj prodavnici aplikacija i postao najbolje ocenjena aplikacija, ostavljajući za sobom i popularni ČetGPT. Zbog novog modela veštačke inteligencije 500 najbogatijih izgubilo je 108 milijardi dolara. Uspon DeepSeek-a dolazi u trenutku kada Amerika Kini ograničava prodaju naprednih čipova neophodnih za razvoj veštačke inteligencije. Šta je Kineze dovelo do ovog uspeha?
Fenomenalno radi
Marko Crnjanski iz Netokracije kaže da se DeepSeek ne razlikuje mnogo u odnosu na ČetGPT, „ali fenomenalno radi“.
„Za kratko vreme je uspeo da napravi toliko dobar model razumevanja i podrške za korisnike i sjajne odgovore. Čini mi se da su Kinezi izuzetno dobro iskoristili postojeću tehnologiju, slično kao što rade u autoindustriji. Sačekavši da tehnologija bude globalno dostupna, upotrebili su svoj talenat i resurse da za veoma kratko vreme naprave ovaj izuzetno, izuzetno kvalitetan AI asistent. Poznato je da je Kina sama po sebi ekonomija izgrađena na maltene kopiji rešenja. Dakle, nešto slično što rade u autoindustriji sa elektromotorima, to su sada manje više preneli u AI“, kaže Crnjanski za Forbes Magazin.
Trećina kompanija u Srbiji ima iskustva s AI
A upotreba veštačke inteligencije u srpskim kompanijama je u početnoj fazi, sa 34% preduzeća koja imaju iskustva u primeni. To je pokazalo istraživanje „Primena veštačke inteligencije u poslovanju kompanija u Srbiji“. Jedan od autora istraživanja je ICT Hub, a o rezultatima govorio je izvršni direktor te platfome, Kosta Andrić.
Istraživanje je realizovano u partnerstvu ICT Hub-a, Srpske asocijacije menadžera i Represent Communication. Cilj istraživanja bio je da pruži uvid u trenutni nivo korišćenja veštačke inteligencije u poslovnim procesima kompanija u Srbiji. Kao i da identifikuje izazove i prilike za dalji razvoj.
„Ako govorimo o Srbiji, zapravo je jako mali broj, zanemarljiv broj firmi, koje su u potpunosti usvojile strategiju, opredelile budžete, edukovale ljude i implementirale projekte koji se tiču veštačke inteligencije“, kaže Andrić za Forbes Magazin.

Šta nedostaje
Istraživanje daje odgovor na nekoliko pitanja – koliko je rasprostranjena upotreba AI tehnologije u poslovnim procesima i u specifičnim industrijama u preduzećima u Srbiji; koliki je uticaj koji AI ima na poslovanje, efikasnost i konkurentnost; koliki je uticaj na upravljanje ljudskim resursima i projekcije za budućnost. Analizirano je i šta sprečava srpska preduzeća u primeni AI i kakvi su planovi za budućnost.
„Pod jedan, firme traže znanje kako da prepoznaju prilike koje su dobre za njihov biznis. Dva, traže adekvatan stručni kadar ili gde mogu da edukuju svoje ljude…“, ističe Andrić.
Rezultati istraživanja ukazuju na to da je primena AI tehnologija u srpskim kompanijama još u ranoj fazi. Tradicionalne industrije nude najveći potencijal za rast, dok je za širu primenu potrebno rešavanje problema kvaliteta podataka, nedostatka veština i integracije sa postojećim sistemima.
„Ova tehnologija će mnogo brže nego ostale da menja način kako radimo, kako funkcionišemo kao firme. Ali, otvara i bezbroj pitanja kako da budemo konkurentni na tržištu. Za period od tri godine, s obzirom na to da Srbija, ali ne samo Srbija, zapravo ima manjak kvalifikovanih ljudi, veštačka inteligencija će doprineti da se nadomesti taj problem što nemamo radnu snagu“, naglašava Andrić.
Celu večerašnju emisiju Forbes Magazina možete da pogledate u nastavku: