Istraživanje Forbes: „Teškaši“ sa Volstrita distanciraju se od Trampa i njegove ekonomske politike

Novo istraživanje magazina Forbes među vodećim figurama sa Volstrita pokazuje da su se mnogi koji su ranije podržavali Trampova ekonomska obećanja sada od njega distancirali – i velika većina ne odobrava predsednikovu ekonomsku politiku.
Više od dva meseca nakon što je Donald Tramp započeo svoj mandat, a detalji njegovog plana „Dana oslobođenja“ izašli u javnost prošle nedelje, Forbes je kontaktirao 50 vodećih lidera sa Volstrita – uključujući milijardere investitore, velike institucionalne menadžere imovine i najveće savetnike za bogatstvo u SAD – kako bi procenio njihovu podršku Trampovim ekonomskim strategijama.
Pedesetoro ispitanih, odabranih zbog svog velikog uticaja, potvrdili su aktuelne turbulencije na tržištu. Među tim finansijskim teškašima – od kojih je više od polovine podržavalo Trampovu ekonomsku politiku kada se vratio u Belu kuću u januaru – 72% kaže da je Trampov ekonomski plan bio neefikasan, dok 66% više ne podržava njegovu ekonomsku politiku. Čak i među onima koji su još pre nekoliko nedelja bili Trampove pristalice, više od trećine sada više ne podržava njegovu ekonomsku agendu, a njih 54% smatra da ne uspeva u sprovođenju plana.
Ocene od jedan do pet
Forbes je takođe ispitao ove lidere Volstrita o konkretnim aspektima Trampovog ekonomskog pristupa. Tražili smo od njih da ocene njegove politike ocenama od jedan do pet, pri čemu je pet najpovoljnija ocena.
Rezultati su uglavnom loši. Kada je reč o carinama, Tramp je ocenjen sa 1,86, pri čemu su 27 ispitanika dali najnižu moguću ocenu. Kada je u pitanju berza – ocena 1,96 (25 ih je dalo ocenu jedan), a sličnu ocenu 2,10 dobio je i za izvršne naredbe koje se odnose na advokatske firme. To se smatra direktnim napadom na vladavinu prava koja je osnova američkog slobodnog tržišta. Ništa bolje nije prošao ni kod ocena za kriptovalute (2,0) i inflaciju (2,16).
Dve (relativno) svetle tačke: Tramp je nešto bolje ocenjen za politiku deregulacije (3,08) i vladinu agenciju za smanjenje troškova koju vodi Ilon Mask, poznatu kao DOGE (2,96).
Zabrinjavajuće i uznemirujuće
Ova agresivna nova trgovinska politika izazvala je potrese u globalnoj ekonomiji. Trampov plan fokusira se na tzv. „recipročne carine“. Uvodi osnovne carine od 10% na svu robu uvezenu u SAD. A za neke od najvećih trgovinskih partnera SAD ide i dalje, uvodeći im znatno više stope nego što oni primenjuju.
Globalna berzanska tržišta su se srušila dan nakon objave. Glavni indeksi širom Evrope, Azije i SAD zabeležili su ozbiljne padove. Američka tržišta su doživela najveći dnevni pad od 2020. godine. S&P 500 je pao za 4,8%, Dau Džons za 4%, dok je tehnološki Nasdak izgubio 6%. Dolar je oslabio više od 1% u odnosu na glavne valute poput evra i jena.
„Zabrinjavajuće je i uznemirujuće“, kaže An Tran, partner u kalifornijskoj kompaniji SageMint Wealth (na Forbes listi najboljih savetničkih timova). Oni upravljaju imovinom od 350 miliona dolara. „Svi sada razmišljaju kako da se zaštite od gubitaka“.

Put ka ekonomskoj katastrofi
Kada je reč o carinama, Tramp brani ovu meru tvrdnjom da su druge zemlje dugo iskorišćavale SAD kroz, kako navodi, nepoštene trgovinske prakse. Međutim, mnogi ekonomisti ozbiljno sumnjaju u metodologiju administracije prilikom obračuna tih razlika. Ističu da su trgovinski sporazumi često znatno složeniji od samih carinskih stopa.
U nedavnom izveštaju, glavni ekonomista Morningstara za SAD, Preston Koldvel, nazvao je Trampovo povećanje carina „ekonomskom katastrofom koju smo sami sebi naneli“. „Ako se carine održe, trajno će smanjiti realni BDP SAD, a time i životni standard prosečnog Amerikanca“, napisao je.
Teret Trampovih carina osetiće najviše američki potrošači kroz više cene – od namirnica do goriva. Analitičari UBS-a procenjuju da bi rast BDP-a SAD mogao pasti ispod 2% ove godine (u poređenju sa 2,8% rasta u 2024), dok Dojče Bank predviđa još gori scenario.
„Očekujte niži rast i zarade, uz dodatni rizik od rasta inflacije“, kaže Adam Turnkvist, glavni tehnički strateg u LPL Financial. „To nije dobra kombinacija za tržišta akcija“.
Optimizam ispario za dva meseca
Određene industrije će biti jače pogođene. Dok su proizvođači automobila uglavnom pošteđeni u ovom krugu carina – zahvaljujući postojećim merama zaštite i podsticajima – trgovci na malo, posebno oni u sektoru odeće i obuće, očekuju značajne poremećaje. Mnogi američki trgovci se u velikoj meri oslanjaju na uvoz iz zemalja poput Kine i Vijetnama. Nove visoke carine neminovno će dovesti do viših cena za krajnje potrošače.
Dok su tržišta u haosu, a kompanije se prilagođavaju, Volstrit sve više gubi poverenje u Trampovo vođstvo. Kris Zakareli, glavni investicioni direktor u Northlight Asset Management iz Severne Karoline, koji upravlja sa 450 miliona dolara, kaže: „Malo ko je mogao da predvidi da će sav optimizam od prošle godine nestati za samo dva meseca“.
„Investitorska psihologija je uništena, a kupaca više nema“, navodi se u nedavnom izveštaju koji je objavio Adam Krisaful, osnivač Vital Knowledge-a. „Svi pokušaji da se događaji predstave u pozitivnom svetlu sve češće padaju u vodu“.
Sergej Klebnjikov, novinar Forbes