Predsednik Kraša izbegao konkretan odgovor o manjinskom vlasniku iz Srbije i mogućem preuzimanju

Biznis Forbes Srbija 13. feb 2024. 07:00
featured image

13. feb 2024. 07:00

Predsednik Uprave Kraša Alen Halamić dao je juče veliki intervju za Forbes Hrvatska, a neizbežno pitanje bilo je o očekivanjima kako će se u budućnosti ponašati manjinski suvlasnik najpoznatije hrvatske konditorske kompanije i da li će u nekom trenutku pokušati da preuzme većinski udeo.

Urednica Forbes Hrvatska Đurđica Klancir u pitanju Halamiću navela je da novinari u Srbiji i danas spekulišu da je Kappa Star Limited, odnosno biznismen Nebojša Šaranović, „spreman“ za preuzimanje ako bi većinski vlasnik, kompanija Braća Pivac, ipak zaključio da im konditorski biznis nije u prvom planu…Otežavaju li takve spekulacije poslovanje ili ne utiču ni na koji način – na poslovanje i status kompanije u Srbiji?

Halamić ipak nije direktno odgovorio na pitanje.

„Što se tiče poslovanja u Srbiji, mi tržište u Srbiji pokrivamo preko distributera i izuzetno smo zadovoljni“.

Prvi čovek Kraša upitan je i kakva je komunikacija s Nebojšom Šaranovićem?

„On je drugi najveći akcionar i ima svoje predstavnike u Nadzornom odboru i Skupštini s kojima imamo fer i korektan odnos“.

Foto: Kraš

Šaranovićevo ime je u Hrvatskoj najviše pominjano 2019. kada je na Zagrebačkoj berzi počeo s kupovinom akcija Kraša.

Cena akcija te godine se najčešće kretala oko 50 evra da bi počekom septembra, u manje od mesec dana, skočila na najviših 140 evra, a dnevni promet tih dana išao je i preko četiri miliona evra.

Glavni takmaci za kupovinu akcija bili su Mesna industrija Braća Pivac iz Hrvatske i Kappa Star Limited. Radnici-akcionari okupljeni u društvu Kraš-ESOP odlučili su da svoje akcije prodaju hrvatskoj kompaniji što joj je omogućilo da iz te trke izađe kao pobednik.

Danas je MI Braća Pivac vlasnik 55,15% akcija Kraša dok je Kappa Star Limited stao na 32,24% (u prvoj kupovini došao je do oko 25%).

U to vreme, spekulacije u javnosti o borbi za Kraš išle su i dotle da se smatralo da je cilj bio uložiti napore da jedan od simbola hrvatske privrede ostane u hrvatskim rukama. Radnici u Kraš-ESOP tvrdili su tada da nisu dobili ponudu privrednika iz Srbije već samo firme Braća Pivac. Takve spekulacije podgrevale su i informacije iz medija da je Kappa Star radnicima nudio cenu značajno veću od hrvatske strane.

Kompanija Kappa Star limited u to vreme izdala je sledeće saopštenje: „Od početka su nas upozoravali na sinhronizovano delovanje Mesne industrije Pivac i Kraš ESOP-a, tako da ovaj razvoj događaja u potpunosti potvrđuje takve spekulacije. To sinhronizovano delovanje je i formalno potvrđeno potpisom ugovora. Kao što smo više puta rekli, spremni smo da budemo aktivan manjinski akcionar u Krašu, čije će delovanje biti usmereno na dobrobit kompanije i radnika“, saopštila je kompanija Kappa Star Limited.

Šaranović je dao i intervju za Jutarnji list gde je rekao da u Krašu vidi veliki potencijal za rast i razvoj i da Kappa Star Limited može da donese dodatu vrednost kao što je i u Srbiji podigla prihode Jafe četiri puta, višestruko povećala proizvodnju i povećala broj zaposlenih.

Foto: Kraš

On je dodao i da su radnicima nudili fer cenu akcija, a da su za paket koji se ne kotira na berzi ponudili i 2,5 puta veću cenu u odnosu na konkurenta. Šaranović je pojasnio i da su u kupovinu akcija uložili 45 miliona evra, ali da veruje i da posedovanje manjinskog paketa može da bude profitabilno. On je demantovao da bi premestio proizvodnju iz Hrvatske u Srbiju i da nijednu od svojih šest fabrika nije niti gasio niti premeštao odnosno da je svako ulaganje pratilo povećanje broja zaposlenih, a ne smanjenje.

I 2021. se spekulisalo da će Kappa Star limited preuzeti Kraš, ali su iz kompanije to demantovali.

S druge strane, Forbes Srbija razgovarao je sa privrednikom upoznatim sa slučajem koji nam kaže da je potpuno očekivano da se jednog dana promeni vlasnička struktura jer Braća Pivac nisu iz konditorske industrije dok srpska kompanija jeste. Kako navodi, reč je o odlučnom biznismenu koji će biti dovoljno strpljiv dok se ne ukaže prilika da stigne do cilja i preuzme većinski paket akcija.

Nakon prve velike prodaje u drugoj polovini 2019. akcija Kraša se do marta 2020. vratila na oko 70 evra, a danas se akcijom Kraša trguje na Zagrebačkoj berzi za 120 evra.

Halamić je u intervjuu istakao da gotovo polovina prihoda kompanije dolazi od izvoza u zemlje regiona – Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Sloveniju, a jedno od novih tržišta je Bugarska.

Ceo intervju pročitajte na portalu Forbes Hrvatska.