Ukrajina ima 10 kompanija koje proizvode preko potrebne dronove dugog dometa

Rusko ratno vazduhoplovstvo bombarduje ukrajinske snage sa čak 3.000 KAB navođenih bombi svakog meseca. Zato su Ukrajinci u subotu lansirali desetine bespilotnih letelica dugog dometa na vazduhoplovnu bazu na jugu Rusije – i uništili su hangar pun KAB kompleta.
Video i satelitski snimci posle napada na vazduhoplovnu bazu Kuščjovskaja, udaljenu oko 190 kilometara od fronta na jugu Ukrajine, prikazuju izgorele zgrade i gomile uništenih KAB-ova. Snimci takođe nagoveštavaju uništenje barem jednog lovca-bombardera Su-34 – primarnog nosača KAB-ova u ruskom vazduhoplovstvu.
Biće potrebno mnogo više od jednog napada na jednu bazu koja sadrži jedan hangar pun navođenih bombi da bi se promenila ravnoteža snaga u rusko-ukrajinskom ratu.
Ali vredi napomenuti da Ukrajinci barem pokušavaju da poremete osnovnu infrastrukturu ruske kampanje bombardovanja. „Sposobnost Ukrajine da poremeti rusko taktičko vazduhoplovstvo, posebno korišćenje navođenih bombi, ključna je za širu odbranu fronta“, objasnilo je Ministarstvo odbrane Ujedinjenog kraljevstva.

Od sredine prošle godine, KAB je osnovno vazduhoplovno naoružanje ruskih vazduhoplovnih snaga. Ove bombe, koje bi se grubo mogle porediti sa američkim Joint Direct Attack Munition-Extended Range i francuskim glajd bombama Hammer – kojima su naoružani i ukrajinski lovci-bombarderi – imaju domet od 40 kilometara. To pomaže da se ruski avioni drže van dometa ukrajinske protivvazdušne odbrane.
Kada se sastave, svaki KAB sadrži stotine kilograma eksploziva – dovoljno da iskopa krater i nekoliko metara dubine. „Sve zgrade i strukture jednostavno postanu jama nakon dolaska samo jednog KAB-a“, napisao je Jegor Šugar, vojnik Treće napadačke brigade Ukrajine.
KAB je „čudo-oružje“ za Ruse, primetila je ukrajinska analitička grupa Deep State. A Ukrajinci nemaju „gotovo nikakvih protivmera“. Osim, možda, da raznesu hangare gde Rusi skladište bombe pre nego što ih natovare po četiri na svoje Su-34.
Nije jasno tačno koje su letelice Ukrajinci usmerili na Kuščjovsku. Imaju opcije, uključujući bivše sovjetske špijunske letelice sa bojevim glavama umesto kamera, modifikovane hobističke letelice koje nose kilograme TNT-a i bespilotne sportske avione sa bombama ispod trupa.
Koje god letelice su pogodile Kuščjovsku, to su učinile u ogromnom broju. Napad ovog vikenda bio je jedan od najvećih u dvogodišnjem ruskom ratu protiv Ukrajine. Kremlj tvrdi da su njihove trupe oborile 66 letelica, „što ilustruje obim napada“, primetilo je ministarstvo u Londonu.
Rusi, međutim, nisu oborili sve letelice. Barem jedna od njih pogodila je verovatno glavnu metu napada: hangar pun KAB-ova. Uništavajući potencijalno desetine bombi, operateri ukrajinskih bespilotnih letelica mogli su dati nekim svojim drugovima na frontu kratki predah – dan ili dva – od ruske kampanje bombardovanja.
Biće potrebno mnogo više napada na mnogo više baza da bi se značajno ograničila bombardovanja tokom dužeg perioda. I otvoreno je pitanje da li će planeri u Kijevu dodati infrastrukturu KAB-a na listu ponovnih ciljeva za ukrajinske udarne letelice. Te iste letelice već ciljaju ruske rafinerije nafte i fabrike oružja.

Veliko nepoznato pitanje je koliko bespilotnih letelica dugog dometa Ukrajina može da proizvede.
Mihailo Fedorov, koji nadgleda visokotehnološku ratnu industriju Ukrajine, nedavno je rekao Rojtersu da postoji 10 kompanija koje godišnje proizvode hiljade bespilotnih letelica dugog dometa – potencijalno dovoljno za nedeljne napade u razmerama napada na Kuščjovsku.
Ali proizvodnja bespilotnih letelica može da se proširi. „Borićemo se da povećamo finansiranje još više“, rekao je Fedorov.
Dejvid Aks, novinar Forbes