Infrastruktura u zapećku, radno pravo ponovo važno: Kako AmCham ocenjuje poslovnu klimu

Da li je do lokacije ili branše, tek neke od najvećih kompanija u Srbiji, koje okuplja Američka privredna komora (AmCham), infrastruktura više ne brine mnogo. Prvi put posle više godina ona je skliznula na listi prioriteta. Važna je još za oko trećinu anketiranih firmi. I to pre svega jer očekuju da će se uključiti u neki od ovih projekata.
AmCham je predstavio tradicionalno istraživanje svojih članica. Ovo je „Dvanaesto prolazno vreme“. Poslovnom okruženju u Srbiji su dodelili dosad najveću ocenu – trojku. Ipak, kako se čulo na predstavljanju rezultata, više vole četvorke i petice.
Kadrovi su godinama ozbiljan problem poslodavaca, pa i onih okupljenih u ovu asocijaciju. To se ni ove godine nije promenilo. Naprotiv, već se oseća usporavanje u zapošljavanju.
AmCham članice, posle nekoliko godina pauze, u centar pažnje vraćaju i pitanje radnog zakonodavstva. Veruju da novo vreme traži nova rešenja.
Najveći pad
„Najveći pad važnosti beleži se u oblasti realizacije velikih infrastrukturnih projekata, koja je sa drugog mesta prošle godine, pala na peto mesto“, ističe se u istraživanju. „Dok 28% članica AmCham-a i 25% mikro i malih preduzeća očekuje pozitivan uticaj od najavljenih javnih ulaganja Vlade Republike Srbije zaključno sa 2027. godinom, većina od oko 69% AmCham članova i 74% mikro i malih preduzeća ne očekuje nikakav uticaj“.
Kako se pojašnjava, kompanije od pozitivnih uticaja uglavnom očekuju direktno učešće u projektima izgradnje i razvoja infrastrukture. Nadaju se povećanju javne potrošnje.
Niko na minimalcu
Zanimljivo je, a vidi se iz materijala, da ubedljiva većina AmCham članica nema niti jednog zaposlenog koji prima minimalac. Tako je u 76 odsto firmi.
Nešto više od desetine članica AmCham-a koriste mere državne pomoći.
„Kadrova koji su nam potrebni na tržištu nema. Imamo već godinu i po dana otvorenih, veoma dobro plaćenih pozicija, ali ne nalazimo adekvatne kadrove“, navodi se citat jednog od anketiranih. „Za neke druge, jednostavnije poslove, deo otvorenih pozicija smo uspeli da „rešimo“ digitalizacijom internih procesa. I za to su potrebna dugoročna ulaganja“.

Najveći izazovi
Specifični su problemi sa kojima se suočavaju kompanije na tržištu radne snage. Prvi je, bez obzira na veličinu firme, visoka očekivanja kandidata. Zaposleni se nadaju dobrim platama i izdašnim beneficijama. Sa ovim se suočava 67 odsto ispitanika. Kompanije to tumače i kao posledicu inflatornog pritiska, ali i manjak slobodnog kadra.
„Kada je reč o očekivanjima u vezi sa poslovanjem u narednoj godini, jasno je uočljiv trend rasta optimizma među AmCham članicama u odnosu na prethodne godine“, navodi se u rezultatima. „Povećanje poslovanja u narednoj godini očekuje oko tri četvrtine članica (73%), a polovina ispitanika veruje da će doći i do povećanja broja zaposlenih (50%). Istovremeno, da će se poslovanje i broj zaposlenih zadržati na trenutnom nivou smatra 24%, odnosno 47% članica. Samo 3% kompanija u AmCham članstvu očekuje pad poslovanja odnosno otpuštanja“.
Prioriteti za Vladu
Kada je reč o reformama koje Vlada treba da sprovede u cilju unapređenja poslovnog okruženja, lista prioriteta za AmCham članice nije se značajno promenila. Kompanije i dalje kao najvažnije izdvajaju smanjenje korupcije (59%) i unapređenje rada pravosuđa i vladavine prava (56%). Sledi razvoj eUprave i digitalna transformacija (48%). Tu je i sprovođenje zelene agende – kako u oblasti energetike, tako i u oblasti zaštite životne sredine (43%). I dalje je u vrhu i suzbijanje sive ekonomije (37%).
„Jedina značajna procentualna razlika u odnosu na prethodne godine, jeste rastuća potreba za većom fleksibilnošću koju bi omogućili propisi o radu, koja je skočila sa 33% prošle godine na 45% ove godine, sa konstantnim trendom rasta od 2020. godine, dostižući nivo iz 2014. godine“, navodi se u analizi.
Tu pre svega misle na omogućavanje šire primene elektronske dostave i elektronskog potpisivanja dokumenata.
Već nekoliko godina zaredom, više od dve trećine ispitanika u okviru članstva AmCham-a (73%), ali i malih i mikro preduzeća (54%), smatra da bi obrazovanje trebalo da bude prvi prioritet prilikom raspodele budžetskih sredstava.

S druge strane, većina mikro i malih preduzeća, kao i ranijih godina, prioritetnim smatra ulaganja koja bi imala za cilj smanjenje nameta na rad.
„Digitalizacija pravosudnih postupaka, posebno kroz uvođenje e-suda, ključna je mera za smanjenje dužine sudskih procesa i unapređenje transparentnosti pravosudnih postupaka. Efikasnost pravosuđa je među najbitnijim reformskim merama koju Vlada treba da sprovede, jer funkcionalan pravosudni sistem ima direktan uticaj na predvidljivost poslovanja“, dodaju u AmCham-u.
Gosti
Predstavljanju rezultata istraživanja AmCham su prisisustvovali premijer Miloš Vučević i ambasadar Sjedinjenih Američkih Država Kristofer Hil.
„Podaci iz ovogodišnjeg istraživanja AmCham ohrabruju, ali i obavezuju Vladu Srbije i institucije“, poručio je premijer Vučević. „Ocena tri je dobra, ali nije najbolja, iako je najbolja ocena do sada u istraživanju. Želimo da sledeće godine bude još bolja“.
AmCham okuplja više od 260 američkih, međunarodnih i domaćih kompanija koje su u prethodnoj godini ostvarile više od 20,2 milijarde evra prometa i zapošljavaju 112.000 ljudi.