ISTRAŽUJEMO Astra simit i dalje živi: Poreska uprava tužena za 1,3 miliona evra, plus zatezne kamate za 17 godina

Astra simit, kompanija porodice Karić, poznata po aferi oko Mobtela i istrazi pokrenutoj 2006. godine, poslednji put je u javnosti pomenuta početkom 2020. Agencija za licenciranje stečajnih upravnika tada je najavila prodaju ove firme iz stečaja, po početnoj ceni od oko 6,8 miliona evra.
Javno nadmetanje zakazano za 17. mart 2020. poklopilo se sa pandemijom korone i proglašenjem vanrednog stanja na teritoriji cele države. Sudbina Astra simita u domaćoj javnosti pala je u zaborav.
Iako bi moglo da se pretpostavi da je zbog tadašnje situacije ova aukcija odložena, javno nadmetanje ne samo da je održano, već je Astra simit tada prodata iz stečaja. Doduše, za dosta manje novca od prvobitno zatraženih 6,8 miliona evra.
Podaci o prodaji mogu se naći na internet stranici Agencije za privredne registre (APR). Kupac firme Astra simit u stečaju bila je kompanija BK Tesla d.o.o, kao najbolji ponuđač, po ceni od 354.876.435 dinara ili oko tri miliona evra.
Epilog je takav da danas u APR-u postoje dva Astra simita. Jedan je „aktivno privredno društvo“ koje se bavi marketingom i trgovinom, a drugo je stečajna masa koja je preostala nakon prodaje Astra simita u stečaju.
Ono što je javnosti promaklo jeste i tužba koju je Astra simit u stečaju podneo u novembru prošle godine protiv Poreske uprave Srbije. Kako Forbes Srbija otkriva, bivša Karićeva kompanija podnela je tužbu Privrednom sudu u Beogradu 17. novembra 2023. godine, u kojoj tuži Republiku Srbiju, odnosno Ministarstvo finansija – Poresku upravu, i to za 157.008.528 dinara (oko 1,3 miliona evra).
I to nije konačan iznos koji potražuju, već su ubrojane i zatezne kamate od juna 2006. godine, pa se na kraju dolazi do cifre od oko 4,5 miliona evra koje država treba da isplati.
Naime, kako se navodi u tužbi do koje je došao Forbes Srbija, Astra simit u stečaju, koja je tužilac, poziva se na ugovor koji imaju dve države (SFRJ i Kipar) o izbegavanju dvostrukog oporezivanja i po tom osnovu manje stope oporezivanja dobiti preduzeća od one koju je Astra simitu u to vreme (2006) odredila Poreska uprava.

Kako navodi tužilac (Astra simit u stečaju), kompanija je svojim akcionarima koje čine tri kiparske firme – Yucyco ltd, J.K.J. Trading company limited i Sesyco limited, sve tri sa sedištem u Nikoziji, isplaćivala dividende koje su greškom Poreske uprave oporezivane po stopi od 20 odsto, umesto 10 odsto. Tako je porez na dobit iznosio 314.394.997 dinara, umesto oko 157 miliona. Upravo taj iznos (višak koji je po osnovu poreza na dobit platila Astra simit) potražuje se od države.
S obzirom na to da se u tužbi pominju i zatezne kamate koje ‘teku’ od juna 2006. godine, a prema okvirnoj računici Forbes Srbija, ukupna suma ‘debelo’ prevazilazi glavnicu i dostiže iznos od oko 527.546.000 dinara ili 4,5 miliona evra, što na kraju treba da plate poreski obveznici Srbije. Samo zatezne kamate za ovih malo više od 17 godina (do danas) vrede oko 370.546.000 dinara (3,2 miliona evra).
Milionska greška Poreske uprave
Iako možda “na prvu loptu” nije jasno ko sada potražuje ovaj novac od države, radi se zapravo o stečajnoj masi koja je ostala nakon prodaje Astra simita iz stečaja pre četiri godine. To nam je potvrdio i nekadašnji stečajni upravnik Astra simita, Stojan Vukotić.
“Astra simit prodata je iz stečaja 2020. godine kao pravno lice. Tada je stečaj nad njom okončan, a novi vlasnik nema nikakve obaveze, ali ni prava koja su postojala do tada. Nakon prodaje izdvojena je stečajna masa i s njom se nastavlja dalje potraživanje od dužnika i namirenje poverilaca Astra simita. Zato se u ovoj tužbi, malo rogobatno, navodi da je tužilac Astra simit u stečaju”, kaže za Forbes Srbija Vukotić.

On je naglasio i da ceo taj spor sa državom traje skoro dve decenije, i da se ne dovodi u pitanje obaveza Poreske uprave da vrati ta sredstva. Vukotić dodaje da će taj novac potom postati deo stečajne mase. “Od tih para namirivaće se poverioci. Ne verujem ni da će biti dovoljno novca za njih, tako da višak sigurno neće ostati”.
Iako je država, odnosno Poreska uprava, reagovala na tužbu stečajnog upravnika Astra simita 14. decembra 2023. godine, u njoj ne spori sam dug, već način na koji se vodi ceo postupak. Kako su za Forbes Srbija objasnili advokati upoznati sa slučajem, država samo smatra da je pravna forma pogrešna.
“Oni nisu negirali povraćaj novca, već postupak pred Privrednim sudom za koji kažu da nije regularan, odnosno da ne predstavlja pravnu formu za vraćanje novca. Država ukazuje na to da spor treba da se vodi u upravnom postupku, a ne u parničnom. Dakle, sporan je modalitet vraćanja novca, a ne to da on treba da se vrati”, objasnili su nam advokati.
Tako će, očigledno, zbog greške Poreske uprave Srbije poreski obveznici morati da “podmire” ne samo iznos koji je 2006. prelazio obaveze Astra simita (oko 1,3 miliona evra), već i zatezne kamate, a one su se za ovih 17 godina nagomilale. Samo po tom osnovu suma je narasla za još oko 3,2 miliona evra.
Ko stoji iza kupca – firme BK Tesla
U celoj ovoj priči zanimljivo je i to ko stoji iza BK Tesle d.o.o, firme koja je 2020. kupila Astra simit očišćen od dugova.
Prema podacima APR-a, BK Tesla se bavi inženjeringom, konsaltingom, projektovanjem i izgradnjom, a 100 odsto je u vlasništvu kiparske Tesla holdings limitid sa sedištem u Nikoziji. Isto sedište su 2006. godine imali i nekadašnji akcionari Astra simita, tri firme koje se pominju u tužbi, a koje su se dovodile u vezu sa porodicom Karić. Da je Tesla holding limitid promenio adresu (na kojoj je i sada), registrovano je u APR-u u novembru 2021.
Kompanija Yucyco ltd se prvi put pominje kada je država, odnosno u njeno ime PTT Srbija sklopila 1994. godine ugovor o osnivanju Mobtela sa Karićima, odnosno njihovom firmom BK trade. Država je tada Karićima u Mobtelu dala procenat od 51 odsto. Iza Mobtela, a u ime Karića, firmu je predstavljala kompanija BK trade sa sedištem u Moskvi, koju je osnovala upravo Yucyco ltd.
U januaru 2021. u APR-u je i zvanično registrovano da se u Astra simitu kao vlasnici udela brišu Yucyco, Sesyco i JKJ Trading, a upisuje se BK tesla doo iz Beograda. Mesec dana pre toga, zavedena je i promena imena tako što je iza naziva Astra simit obrisana oznaka „u stečaju“, a obrisan je i Stojan Vukotić kao zakonski zastupnik.
Prema podacima iz kiparskog registra, direktori Tesla holding limitida su Aleksia Kaloteu i Hristos Skordis. Njihova imena pojavljuju se i u većem broju drugih firmi od kojih je deo registrovan na istoj adresi što može da sugeriše da je reč o advokatima koji za potrebe klijenata otvaraju i zastupaju firme. Skordisovo ime pojavljuje se u pojedinim kompanijama zajedno sa advokatima iz kancelarije Skordis, Papapetru & Co, a na sajtu kancelarije je i njegova biografija, dok je u opisu usluga kancelarije jedna od stavki upravo podrška u osnivanju kompanija.
Kiparski registar u pretrazi će izbaciti i firmu BK Tesla holding limitid, a ulazak u podatke pokazuje da je reč o firmi Tesla holdings limitid jer imaju isti registracioni broj.
Teško je ući u trag pravom vlasniku i kupcu Astra simita, ali je jasno da je za tri miliona evra dobio firmu koja je nastavila normalno da posluje, bez tereta dugova. Astra simit je nakon kupovine, u 2022. godini, prema podacima APR-a, prihodovao oko 3,3 miliona dinara (oko 28.300 evra), ali je zabeležio i neto gubitak od oko 19,4 miliona dinara (oko 165.484 evra). Kompanija u 2022. nije imala nijednog zaposlenog.
S druge strane, firma BK tesla, vlasnik Astra simita, prema podacima APR-a, imala je u 2022. godini poslovni prihod od oko 28.209.000 dinara (oko 240.000 evra), dok je neto gubitak iznosio 220.463.000 dinara, odnosno čak 1,88 miliona evra. BK tesla je u 2022. godini imala 34 zaposlenih.
Istraga obustavljena 2016. godine
Podsetimo, Okružno javno tužilaštvo je 2006. pokrenulo istragu protiv Karića i njihovih saradnika, tereteći ih i za, između ostalog, to da su od Mobtela nezakonito prebacivali novac na račun Astra simita i ostalih firmi u vlasništvu ove porodice.
Tužilaštvo je u zahtevu za sprovođenje te istrage navelo da su Karići oštetili JP PTT Srbija tako što su fiktivno uvećali vrednost imovine koju je firma BK trade trebalo da unese u Mobtel.
Nova optužnica protiv Karića, braće Bogoljuba i Sretena i još 14 osoba podignuta je 2010. godine, kada su ih teretili za to da su od 1998. do 2005. iz Mobtela prebacili više od 60 miliona evra preduzećima iz BK grupe. Karićima je na teret stavljano i to da su preduzeću Astra simit sa računa Mobtela nezakonito prebacivali više stotina miliona dinara.
Šest godina nakon pokretanja istrage Tužilaštvo za organizovani kriminal obustavilo je istragu i odustalo od gonjenja Karića koji su sve to vreme bili u Rusiji.