ISTRAŽUJEMO Kako je završila stohiljadita firma registrovana u Srbiji

Očekivanja su bila velika. Tog 9. maja 2008. godine, na svečanosti u Agenciji za privredne registre predstavljena je stohiljadita registrovana firma u Srbiji. Još mlada institucija, APR, sa samo četiri godine „staža“, upisala je jubilarno privredno društvo. Bio je to povod za skup „100.000 pokreće Srbiju“.
Više od deceniju i po kasnije registar APR-a nije stigao do naredne velike brojke. U Srbiji trenutno posluje 136.878 privrednih društava i 346.443 preduzetnika. A kada je reč o jubilarnoj firmi – ona više ne postoji.
Forbes Srbija istražuje da li se privrednici početnici u Srbiji i dalje sapliću na iste prepreke kao i pre toliko godina.
Vlasnica stohiljaditog preduzeća bila je Andrijana Glavina. U čast osnivanja Uno anax, firme koja se bavila proizvodnjom industrijske ambalaže, okupili su se državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i reionalnog razvoja Verica Kalanović, direktor APR Zvonko Obradović, kao i sama vlasnica.
Zaključili su tada da je našoj zemlji potrebno još mnogo novih privrednih subjekata, mnogo dobrih poslovnih ideja i mnogo zajedničkog napora da bismo dobili ekonomsku snagu. APR je ubrzavao proces osnivanja, pa je u tom momentu provera statusa predmeta mogla da se obavi putem SMS-a ili na veb portalu. Za koji dan se očekivao početak podnošenja elektronske registracione prijave za preduzetnike.
Dve godine blokade
Andrijana Glavina je registrovala firmu sa namerom da konkuriše kod Fonda za razvoj i Agencije za MSPP za „start ap“ kredit. Nadala se pozajmici od 30.000 evra. Stohiljadita firma je na poklon dobila laptop od kompanije Komtrejd grup, kao i godinu dana besplatnog interneta od Telekoma Srbije.
Izgleda da firmi Uno anax, ipak, nije sve išlo po planu. Prema javno dostupnim podacima, nekoliko godina kasnije pokrenut je stečaj.
Možda danas ne bi tako prošla, ali baš početkom 2010. godine država je rešila da uvede automatski stečaj. Na početku je ovo bila zagarantovana sudbina svakog preduzeća koje je bilo duže od tri godine u neprekidnoj blokadi.
Već od 2011. godine kriterijum je spušten na dve godine obustave plaćanja. I kroz to sito se zaglavio i Uno anax. Prema podacima NBS, ova firma je 31. oktobra 2011. godine povezala dve godine obustave plaćanja.
Pogrešno vreme
O tome je NBS obavestila Agenciju za licenciranje stečajnih upravnika već narednog dana. I tako je Uno anax, stohiljadita firma, ušao u automatski stečaj. Za današnje uslove, iznos blokade nije bio toliko veliki. Glavni dug i kamate su iznosile 250.299 dinara. Stečaj je zaključen u junu naredne godine.
A zašto bi se ova priča u nekim drugim vremenima možda drugačije završila? Ustavni sud je samo koji mesec kasnije odlučio da su sve odredbe zakona koje regulišu pokretanje stečaja zbog blokade računa – neustavne. Odluka je stupila na snagu 25. jula, objavom u Službenom glasniku. Pomilovanje nije važilo za preduzeća koja su status blokade ispunila pre ovog datuma. Do tog dana, procenjeno je, automatski je ugašeno oko 16.500 preduzeća.
Nedostatak sredstava, moglo bi se pretpostaviti, bilo je okidač za gašenje srpske jubilarne firme. Po svemu sudeći, likvidnost je i dalje jedna od glavnih, ali ne i najveći izazov današnjih privrednika.
Ne prepoznaju rizik
SME HUB tim je već godinu dana svakodnevno na terenu, obilazi firme. Dosad su obišli „pola Srbije“ i razgovarali sa više od 60 preduzeća. Kažu da su se susretali i sa onim firmama koje nemaju naročite ambicije ili ne prepoznaju mogućnost za dalje napredovanje i usavršavanje. Upoznali su, naravno, i fenomenalne ljude, koji imaju jasne ciljeve.
„Iz našeg iskustva, problem kod malih i srednjih preduzeća u Srbiji je to što često kasno prepoznaju važnost profesionalizacije i investiranja u znanje“, kaže za Forbes Srbija Aleksandar Goračinov, direktor SME HUB. „Ulaganje u obuku i razvoj zaposlenih neretko vide kao trošak, dok ulaganje u opremu smatraju investicijom. To nije uvek najbolji pristup, jer je znanje jedini resurs koji raste sa upotrebom, dok se ostali resursi, uključujući opremu, vremenom troše“.
To je samo jedna strana medalje. Novac je često deo problema.
„Preduzeća često nailaze na izazove poput nedostatka kapitala, nedovoljno razvijenih veština, i sve veće konkurencije“, dodaje Goračinov. „Na osnovu dosadašnjih iskustava, mnogi preduzetnici donose poslovne odluke vođeni kombinacijom instinkta i analize tržišta. Međutim, nagli rast koji nije podržan profesionalizacijom menadžmenta može ograničiti razvoj, pa čak i ugroziti poslovanje“.
Problemi se, kaže, vremenom menjaju, ali neki izazovi ostaju ključni.
„Na primer, dostupnost kapitala je i dalje važan faktor, ali danas je jednako važno razviti proaktivan pristup tržištu, biti sposoban anticipirati promene i razumeti potrebe potrošača“, nastavlja Goračinov.
„U prošlosti je pristup finansijama bio najveći izazov za mnoge. U današnje vreme, preduslovi za uspeh uključuju mnogo širi spektar veština i sposobnosti. Pomaci su napravljeni u dostupnosti kapitala, ali fokus se sada više pomera na razvijanje tržišnih strategija i prilagođavanju promenama“.
Krizne godine
Razne statistike su se bavile pitanjem koja je godina poslovanja najkritičnija. Reklo bi se da Uno anax potvrđuje nepisano pravilo. U stečaj je krenuo u trećoj godini poslovanja, ali je problem sa plaćanjem očigledno nastao na polovini druge godine.
„Teško je generalizovati, ali statistike pokazuju da su prva i treća godina poslovanja posebno izazovne“, odgovara Goračinov na naše pitanje. „Prva godina je često vreme prilagođavanja tržištu, dok treća godina obično predstavlja prekretnicu kada preduzeće mora da pokaže da je održivo na duži rok. Nagli rast u ovom periodu može postati problematičan ako nije podržan odgovarajućom strukturom i profesionalizacijom“.
Statistički podaci, napominje, pokazuju da oko 75% novih preduzeća ne opstane do pete godine poslovanja.
„Najčešći razlozi su nedostatak likvidnosti, loše upravljanje resursima, nedovoljna profesionalizacija i nedostatak prilagođavanja tržišnim promenama“, sumira Goračinov. „ Ova statistika se ne razlikuje mnogo u domaćem okruženju u poređenju sa svetskim trendovima. SME HUB se fokusira na prevenciju ovih problema kroz edukaciju i podršku u ključnim fazama poslovanja. Pomažemo i dodelom bespovratnih finansijskih sredstva za unapređenje i transformaciju poslovnih performansi“.
Stohiljadita, jubilarna, firma u Srbiji, nažalost, nije dočekala svoj jubilej. Uklopila se u neslavnu statistiku poslovnih početnika.