ISTRAŽUJEMO Ko je Zvonko Gobeljić: Svestrani biznismen iz devedesetih i suvlasnik Ekonomskog instituta

Sredinom jula u Vladi Srbije potpisan je ugovor o kreditu u iznosu od 80 miliona evra između Elektrodistribucije Srbije i Evropske investicione banke kojim će ovo državno preduzeće finansirati zamenu 400.000 brojila onim pametnim.
Podsetimo, prethodne godine je isto ovo preduzeće ugovorilo javnu nabavku 470.000 pametnih brojila vrednu 110 miliona evra, bez PDV-a, i to sa jedinim ponuđačem na tenderu, konzorcijumom dve domaće firme – Energotehnika-Južna Bačka i EWG.
Prva je u vlasništvu poznatog i sa aktuelnim vlastima povezivanog biznismena Dragoljuba Zbiljića, dok je ova druga od aprila 2023. godine, istog meseca kada je EDS raspisao tender za nabavku brojila, postala vlasništvo braće Gobeljić, Zvonka i Ljubinka koji u EWG imaju po 50 odsto udela.
Zvonko Gobeljić, javnosti je poznato ime još od 90-ih godina. Bio je direktor DIPOS-a, Vojvođanske banke, ali i jedan od osnivača Ekonomskog instituta, čiji je i danas većinski akcionar, pošto prema evidenciji Centralnog registra hartija od vrednosti on i ekonomista Dragan Šagovnović poseduju po 47,46 odsto akcija.
Kako smo pisali, jedna od firmi u njegovom vlasništvu, pre dve godine prešla je u ruke kompanije Batting limited sa Kipra, a kao krajnji vlasnik navodi se Miodrag Kostić, osnivač i vlasnik MK grupe. Ta firma, Institut za izgradnju grada, inače, vlasnik je imovine nekadašnjeg jugoslovenskog giganta IMR-a, kojeg je zajedno sa još jednom Gobeljićevom firmom kupila iz stečaja 2019. godine.
Do pre mesec dana, u rukama Gobeljića, preciznije u vlasništvu jednog od njegovih preduzeća bila je i zgrada prekoputa Arene, sa helidromom na krovu, a o čemu je Forbes Srbija nedavno pisao, pošto je Gobeljić ovu firmu prodao firmi koja je povezana sa saradnikom Radomira Živanića, inače prethodnog vlasnika iste zgrade.
Istog dana, Gobeljić je prodao još jednu firmu, prethodno kupljenu od nekadašnje Verano grupe, Autoremont, koja u svom vlasništvu ima plac na beogradskoj Trošarini, na kojem je nekada bio poznati servis automobila marke Pežo, kada je Verano motors važio za ekskluzivnog uvoznika i distributera tog brenda.
Inače, firma EWG i danas je registrovana na toj adresi, u ulici Vojvode Stepe 352.
Na pomenutoj adresi EWG je registrovana od samog osnivanja, potvrđuju podaci iz osnivačkog akta i do marta 2022. godine bila je u vlasništvu bivšeg košarkaša i reprezentativca Srbije Dejana Bodiroge, da bi tada prešla u ruke Nenada Nikolića, do tada direktora i zakonskog zastupnika Bodiroginog preduzeća.
Početkom aprila 2023. vlasnici EWG postaju braća Gobeljići, vidi se iz dokumenata dostupnih na sajtu APR-a.
Firma ima dva ogranka, jedan u Nišu, drugi u Boru, a registrovana je za obavljanje delatnosti proizvodnje mernih, istraživačkih i navigacionih instrumenata i aparata.
Poslovanje preko Kipra
Zvonko Gobeljić, inače, ima razgranat biznis, i kada je reč o direktnom ili indirektnom vlasništvu, i kada je reč o delatnostima u kojima njegove firme posluju.
Dok se EWG koji deli sa bratom Ljubinkom bavi mernim i istraživačkim aparatima i instrumentima, ostale njegove firme posluju u delatnosima proizvodnje ambalaže od plastike, izgradnje i upravljanja nekretninama, trgovinom…
Prema podacima kiparskog poslovnog registra ovaj biznismen vlasnik je dve firme registrovane na Kipru: Velkan trading limited i Spruce enterprises limited i obe su vlasnici biznisa registrovanih u Srbiji.
Tako, primera radi, u vlasništvu Velkan trading limited je domaća firma Ekstra-Pet doo, registrovana na adresi u Kralja Milana 31.
Ovo preduzeće, opet, u vlasništvu ima nekoliko firmi – Projektomontaža, Infinity properties, Extra-pet-pak, FPM Agromehanika Boljevac, akcionarsko društvo Voda Vrnjci, u kojem Ekstra-Pet ima 100 odsto akcija, ali i firme Komel i BTX properties koji je trenutno u blokadi, prema podacima Narodne banke Srbije.
Inače, baš firmi BTX properities je donedavno pripadala firma Autoremont koju je ono prodalo Fikole investmentsu, nekada u vlasništvu Radomira Živanića, a sada u rukama njegovog poslovnog partnera i imenjaka Ćirkovića.

Imao je Gobeljić do tog 11. jula i Instituciju za izgradnju i upravljanje nekretninama (vlasnik zgrade prekoputa Beogradske Arene) ali je baš kao i Autoremont prodao Fikole investmentsu.
Preduzeće Ekstra-pet, inače, poseduje i 33,34 odsto akcija nekadašnjeg društvenog preduzeća Hempro, dok ostatak od 66,66 odsto akcija pripada lično Zvonku Gobeljiću, pokazuju podaci iz Centralnog registra.
Firma Hempro u konzorcijumu sa Institutom za izgradnju grada, koja je u to vreme pripadala Gobeljiću, kupila je 2019. godine beogradski IMR u stečaju, pa je zbog toga, i sam Gobeljić ponovo probudio interesovanje javnosti, nakon godina provedenih daleko od nje.
Njegovo drugo preduzeće registrovano na Kipru, Spruce enterprises limited, pak, vlasnik je domaće firme Inter-pet doo, koja se bavi proizvodnjom ambalaže od plastike.
Biznis u njegovim rukama
Pored domaćih firmi koje su u njegovim rukama posredno, preko onih registrovanih na Kipru ili u Srbiji, Zvonko Gobeljić ima i nekoliko preduzeća u svom ličnom vlasništvu.
Javno dostupni registri tako pokazuju da je on jedini vlasnik firme Project 034, osnovane pre dve godine koja je registrovana za iznajmljivanje nepokretnosti i upravljanje njima.
Jedini je vlasnik i firme FPM logistički centar, osnovane 2019. sa istom šifrom delatnosti.
U njegovom vlasništvu je i preduzeće Tularis trade iz Novog Sada, koje se bavi nespecijalizovanom trgovinom na veliko, a tu je i Poljoprivredno gazdinstvo Zvonko Gobeljić.
Zajedno sa Dejanom Čogurićem većinski je vlasnik firme River city doo, u kojoj Čogurić ima 59,9 odsto udela, a Gobeljić 39,9 odsto.
U međuvremenu, neke firme koje su bile u njegovom neposrednom ili posrednom vlasništvu obrisane su iz registra aktivnih privrednih društava, poput IMR doo, Beta 23, Alta motors, Makiš rent ili Aviron invest u kojem je bio suvlasnik.
Zvonko Gobeljić je i član Upravnog odbora Fonda za doškolovavanje mladih poljoprivrednika Borka Vučić.