ISTRAŽUJEMO Šta će se graditi na mestu na kojem decenijama stoji nezavršena javna garaža? Vaskrsava li biznis Verano grupe

Biznis Petrica Đaković 19. jul 2024. 07:00
featured image

19. jul 2024. 07:00

Prodaja i obnova Geneks kule aktuelizovala je u poslednje vreme i priču o placu, to jeste objektu koji se nalazi u njenoj neposrednoj blizini. Sazidana a nikada završena zgrada, koju trenutno prekriva transparent „Mi nismo genocidan narod“ i dugo je u prošlosti služila kao poligon za ljubitelje pejntbola, u vlasništvu je, prema podacima katastra nepokretnosti, beogradske firme Fikole doo.

Mediji izveštavaju da će umesto nesuđene garaže, čija gradnja je počela još u prvoj polovini 90-ih godina prošlog veka, a onda je polovinom 2000-ih, od državnog preduzeća Napred kupila Verano grupa, tada u vlasništvu biznismena Radomira Živanića, uskoro nići stambeno-poslovni kompleks.

Zvaničnih potvrda ove informacije, međutim, nema. Prema javno dostupnim podacima zahteva za dobijanje dozvola za gradnju na toj parceli još nema, ali zato ima upisanih hipoteka na zgradu i to januara i marta ove godine. Parcela, inače, ima 2,7 hektara, a zgrada 15.500 kvadratnih metara korisnog prostora.

Kako je Forbes Srbija pisao, firma u sastavu Verano grupe bila je nekada vlasnik i poslovne zgrade u blizini Beogradske arene, koju je, zajedno sa firmom u čijem je zgrada vlasništvu, 2019. godine iz stečaja kupilo jedno od preduzeća biznismena Zvonka Gobeljića.

Tačno pre nedelju dana desio se obrt. Gobeljić je firmu Institucija za izgradnju i upravljanje nekretninama, a time i ovu poslovnu zgradu, prepoznatljivu po helidromu na krovu, prodao Fikole investmentsu, tačnije preduzeću koje je do pre dve godine bilo u vlasništvu Radomira Živanića, a danas je u rukama njegovog poslovnog partnera i imenjaka Ćirkovića.

Isti taj dan, podsetimo, preduzeće Fikole investments je od Gobeljića kupilo još jednu firmu. Reč je o Autoremontu, koji je nekada pripadao Verano grupi, a koje je iz stečaja 2018. godine kupio Gobeljićev BTX Properties.

Autoremontu, inače, pripada plac na Trošarini na kojem je nekada bio Pežo servis, u vreme kada je Verano grupa bila ekskluzivni uvoznik i distributer ovih vozila na našem tržištu.

Znači li to da je ova nekada uspešna grupacija u novom poslovnom zamahu?

Podsetimo, podaci iz Registra stvarnih vlasnika APR-a, kako smo juče pisali, pokazuju da je vlasništvo u pet firmi (Fikole investments, Fikole doo, Yu Imobilia Estate, Yu-Broker group, Hotel Zira) januara 2022. godine prebačeno sa Živanića na Ćirkovića.

Poslovna ekspanzija

Sredinom 2000-ih godina Živanić je ubrzano širio svoju poslovnu imperiju, a među najvećim poduhvatom u toj ekspanziji smatra se kupovina Robnih kuća Beograd iz stečaja, za 360 miliona evra.

O poslovnoj grupi Radomira Živanića i danas kao svojevrsno svedočanstvo govori i dalje „živ“ sajt Verano grupe. Na njemu piše da je u „poslednjoj deceniji Verano grupa izrasla u jednu od najsnažnijih i najuspešnijih kompanija u Srbiji i da je prisutna na tržištima Crne Gore, BiH, Makedonije i Grčke. Da objedinjuje 57 preduzeća i radi u oblastima građevinarstva, prometa nekretninama, industrije hrane, trgovine, mode i u automobilskoj industriji.

Piše još i kako je holding Verano 1991. osnovao „gospodin Radomir Živanić“.

Iako bi oni neupućeni mogli pomisliti da je Verano grupa i dalje uspešna poslovna imperija koja se u poslednjoj deceniji širi i niže uspehe, istina je zapravo da ona u poslednjoj deceniji ni izbliza ne liči na onu iz prve decenije ovog veka.

Na sajtu je moguće pronaći i informacije o delovima ovog nekadašnjeg holdinga.

Tako se da primetiti da je u posrednom vlasništvu Živanić imao firmu Projmetal, Zira centar, B23 Office park, Robne kuće Beograd, a najavljivao je izgradnju dva velika šoping centra, jednog na Trošarini, a drugog u beogradskom naselju Čukarica pod nazivom Brdo shopping city.

Jedan od najpoznatijih biznisa Baje Plavog bio je uvoz i distribucija automobila Pežo, a pored firme Verano motors koja se time bavila, deo njegove poslovne grupacije bilo je i preduzeće Oil group koja je uvozila i distribuirala ulja i maziva.

Printscreen/Verano.rs

U sastavu firme Orchestra Fashion koja se bavila uvozom i prodajom modnih brendova bilo je 36 prodavnica u Beogradu, Podgorici i Skoplju, stoji na još aktivnom sajtu Verano grupe.

Poslovao je Živanić i u sektoru poljoprivrede u kojem je kupio preduzeća Hleb iz Novog Sada i Žitko iz Bačke Topole, ali i u sektoru ugostiteljstva otvaranjem Zira hotela u sklopu tržnog centra Zira koji se nalazi u blizini beogradskog Vukovog spomenika.

Stečaj i kupovina sopstvene firme

Prema podacima sa sajta Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, u stečaju je bilo pet preduzeća koja imaju Verano u svom nazivu i bili su deo ove poslovne grupe, a među njima je i Verano motors u kojem je stečaj pokrenut 2015. godine.

Detalji ovog slučaja, međutim, pokazuju da je stečajni postupak nad pomenutim preduzećem obustavljen, ali još traje nad stečajnom masom.

Stečaj je, inače, pokrenut na inicijativu slovenačke Faktor banke, a razlog je trajna nemogućnost plaćanja obaveza ove firme prema poveriocima.

Verano motors je prodat kao pravno lice decembra 2018. godine zbog čega je sud obustavio postupak stečaja nad ovim stečajnim dužnikom. Procenjena vrednost bila je 807,5 miliona dinara, piše na sajtu ALSU.

Ugovor o prodaji potpisan je 28. decembra 2018, a kupac Verano motorsa bila je domaća firma Fikole investments iz Beograda.

U javno dostupnim registrima pod nazivom Fikole registrovane su dve firme, jedna naziva Fikole doo i druga Fikole investments. Dodatno, ova potonja jedini je i 100 odstotni vlasnik ove prve.

Fikole doo osnovana je, prema registru APR-a, juna 1996. godine, što je zapravo datum osnivanja preduzeća Verano motors.

Ipak, u dokumentima dostupnim na sajtu APR-a nema Osnivačkog akta iz te godine, nego se može naći onaj iz 2019.

Njime se osniva preduzeće Verano d.o.o. Beograd, ali već u preambuli tog Osnivačkog akta piše da se ovo preduzeće ranije zvalo Verano motors, te da je bilo u stečajnom postupku koji je obustavljen prodajom stečajnog dužnika kao pravnog lica, pa da osnivač i jedini vlasnik ovog novog preduzeća Verano d.o.o Beograd doneo novi osnivački akt čime se brišu i prestaju da važe svi prethodni.

Pojednostavljeno, iz ovoga se da utvrditi da je Verano motors u stečaju prodat suštinski svom vlasniku, odnosno Živaniću, iako je formalno kupac firme u stečaju bio Fikole investments, firma koja je osnovana 2017. godine i čiji je trenutni vlasnik Radomir Ćirković, ali je do januara 2022. to bio Živanić.

Dakle, Verano motors u stečaju kupila je firma iza koje je stajao sam Živanić i odmah po kupovini promenjeno joj je ime u Verano. Od 2022. godine ta firma nosi naziv Fikole doo, a njena delatnost je upravljanje nekretninama uz naknadu što je ujedno i delatnost njenog vlasnika, odnosno Fikole investmentsa.

Poslovni rezultati

Fikole doo prema dostupnim podacima imao je u prošloj godini 40 zaposlenih, i smanjenje neto dobiti sa 37,7 miliona dinara u 2022. na samo 9,7 miliona u prošloj godini.

Poslovni prihodi ovog preduzeća, porasli su, sa druge strane, četiri puta u odnosu na godinu ranije, ali je gotovo 90 odsto tog rasta zapravo posledica prihoda od usklađivanja vrednosti imovine, dok drugi parametri pokazuju da je ono lošije poslovalo nego u 2022. godini što se naposletku vidi i iz konačnog rezultata.

S druge strane, majka firma odnosno Fikole investments, kao jedini vlasnik firme Fikole doo, je mikro pravno lice, ima nula zaposlenih i posluje sa gubicima. Prema finansijskom izveštaju iz 2023. godine preduzeće ne ostvaruje prihode, dok su njegovi rashodi samo 137.000 dinara koliki je i neto gubitak.

Slučaj Robnih kuća Beograd

Baja Plavi široj javnosti postao je poznat upravo 2007. godine kada je njegov Verano motors kupio preduzeće Robne kuće Beograd iz stečaja u kojem je ovaj nekada poznati jugoslovenski gigant bio od 2002.

robna kuća Beograd
Shutterstock/Milos Momcilovic

Na organizovanoj javnoj licitaciji, Agencija za privatizaciju prodala je Robne kuće Beograd pomenutoj kompaniji za 360 miliona evra, što se smatralo odličnom cenom. Najavljivali su da će od kuporpodajne cene rešiti dugove poveriocima i radnicima i staviti tačku na agoniju koja je pratila stečaj Robnih kuća.

Mediji su tih dana spekulisali i kako je glavni takmac u ovom nadmetanju bila firma iza koje je stajao ruski tajkun Roman Abramovič, ali je ona na kraju odustala zbog velike cene.

Baja Plavi u prvim izjavama medijima saopštio da je preduzeće platio skupo, ali da je reč o trećem najvećem lancu robnih kuća u Evropi, sa više od 30 objekata širom Srbije i oko 240.000 kvadratnih metara poslovnog prostora, po pravilu u gradskim centrima.

I dok je on izjavljivao kako je ponosan na činjenicu što je kupac Robnih kuća domaća firma, odnosno srpski kapital, grčka Marfin investment grupa obelodanila je kako je ustvari ona ponosni većinski vlasnik ovog lanca, a na osnovu ugovora koji je sklopljen sa Verano motorsom.

Godinama kasnije postaje jasno da od najavljenog povratka starog sjaja nema ništa, kao i da su praktično oba suvlasnika zapala u razne poslovne i finansijske probleme.

Manjinski udeo Baje Plavog u Robnim kućama Beograd smanjivao se tokom godina, da bi naposletku avgusta 2022. godine preuzimanjem 16,89 odsto udela od firme Fikole d.o.o grčka Marfin investment grupa postala jedini vlasnik. Firma Robne kuće Beograd ima trenutno čak 26 ogranaka, a reč je o robnim kućama na različitim lokacijama u Beogradu i ostatku Srbije.

Na sajtu Robnih kuća Beograd danas piše da posluju u skladu sa najsavremenijim trendovima u oblasti trgovine i organizacije maloprodajnog prostora, odnosno da imaju 27 robnih kuća i jedan poslovni centar.

Zanimljivo je, međutim, i to što je direktor Robnih kuća Beograd beogradskoj poslovnoj javnosti dobro poznato ime. Krsta Sandić bio je svojevremeno potpredsednik Verano grupe.

Hotelski i drugi aktuelni biznisi

Iste godine kada je Verano motors postao manjinski vlasnik Robnih kuća, kompanija Radomira Živanića otvorila je u Beogradu i tržni centar Zira, da bi godinu dana kasnije u sklopu ovog poslovnog objekta počeo da radi i hotel Zira.

Preduzeće Hotel Zira doo i dalje je aktivno i posluje, a prema podacima APR-a njegov jedini vlasnik je firma Fikole. Finansijski izveštaj pokazuje da je u 2023. godini imao 61 zaposlenog i ostvario skromnu dobit od samo 121.000 dinara, dok je godinu dana ranije neto rezultat iznosio 11, 7 miliona dinara.

Za razliku od ovog preduzeća, ono nazvano Zira doo, osnovano 2007. godine, a čiji jedini vlasnik je takođe firma Fikole, je u stečaju.

Zanimljivo je da je stečaj pokrenut na predlog vlasnika, tojest preduzeća Fikole, maja 2023. godine, a u rešenju nadležnog suda piše da je razlog pozajmica od šest miliona dinara koju je ova firma dala preduzeću Zira, a koju ona nije vratila u ugovorom utvrđenom roku.

U stečaju je, od novembra prošle godine, i firma Verano motologistic, a pokrenut je, takođe, zbog duga od šest miliona dinara prema firmi Logement. Uvidom u dostupne podatke, vlasnici Logementa su firma Kensington capital koja poseduje 99 odsto udela i Radomir Ćirković (vlasnik Fikole investmentsa i saradnik imenjaka Živanića) kojem pripada preostalih jedan odsto.

Jedini vlasnik Kensington capital je sam Radomir Živanić, dok je njegov saradnik Ćirković direktor u tom preduzeću, što implicira da je kao i u slučaju Zira doo, vlasnik sam pokrenuo stečaj i u Verano motologistic.

I dok su firme iza kojih stoje Živanić i Ćirković u nekim svojim preduzećima pokretala stečaj, druga su kupovali iz stečaja. Tako je 2022. godine firma Fikole kupila Verano remont koji je od 2015. bio u ovom statusu, vidi se iz rešenja suda o obustavi stečajnog postupka. Nakon te transakcije, preduzeću je neznatno promenjeno ime, tačnije skraćeno, pa Verano remont danas posluje pod okriljem firme Fikole doo.

Prema javno dostupnim podacima, Fikole doo jedini je vlasnik i preduzeća Yu broker group, North Wash, koje je osnovano 2020. i firme KFP properties osnovane 2022. godine.

Gotovo sva ova preduzeća, uključujući i Logement i Kensington capital registrovana su na dve adrese u Beogradu, a to su Ruzveltova, gde se nalaze tržni centar i hotel Zira ili pak u ulici Vojvode Stepe, na broju 352.