ISTRAŽUJEMO Zbog čega je račun poznate zlatare Jokić u blokadi: Radnje „preko noći“ promenile naziv?

Burme, zlatnici, narukvice, minđuše, kao i satovi nekoliko multinacionalnih brendova. Vredni predmeti koje su mnogi za važne prilike kupovali u Zlatari Jokić, u poslednja dva meseca mogu naći u radnjama na nekoliko lokacija, ali sa novim imenom. Sada su to – Timer satovi & nakit.
Pre otprilike dva meseca, bez konkretnog obaveštenja, radnje S&L Jokić Jewelry & Watches u većim tržnim centrima promenile su naziv.
Firma, S&L, koja je distributer poznatih svetskih brendova satova našla se, po svemu sudeći, u problemima.
Osim što svakog ko je poželeo da kupi nakit kod njih može da zbuni drugi naziv firme, uvid u dostupne podatke pokazuje i da je preduzeće S&L d.o.o, koje se bavi maloprodajom i veleprodajom ručnih satova i nakita kao i zlatnog nakita iz sopstvene proizvodnje, u blokadi već dva meseca.
Račun Zlatare Jokić blokiran od kraja septembra
Račun ovog preduzeća koje se bavi proizvodnjom nakita blokiran je 27. septembra za iznos veći od 1,5 milijardi dinara (1.503.183.928,18 dinara) odnosno gotovo 13 miliona evra.
Mere ograničenja odnose se na zabranu ili ograničenje obavljanja delatnosti ili poslova i zabrane raspolaganja novčanim sredstvima.

Iz javno dostupnih podataka može se uočiti i nedavna prinudna naplata zbog poreza na dodatu vrednost i poreza na dobit pravnih lica.
„Rodbinske, ali ne i poslovne veze“
S&L doo pretežnu delatnost obavlja preko veleprodaje, nekoliko maloprodajnih objekata i interneta.
Preduzeće je otvoreno na adresi u Zemunskoj ulici 37a. Jedini vlasnik, prema registru APR-a je Bojan Jokić, dok je zakonski zastupnik i direktor preduzeća Borislav Jokić.
Preduzeća S&L doo i Jokić Gold doo registrovana su, inače, na istoj adresi.
Iako u Zlatari Jokić, u Glavnoj ulici u Zemunu koja je u vlasništvu preduzeća Jokić Gold doo tvrde da nemaju veze sa preduzećem koje se našlo u blokadi, to jeste sa S&L doo, uvidom u javno dostupne podatke vidi se da je direktor i vlasnik preduzeća Jokić Gold do 2021. godine bio – upravo Bojan Jokić.
Od 2021. firma je Jokić gold registrovana je na Miletu Jokić, koji je od tada vlasnik i direktor.

Pozvali smo i radnju Jokić gold u Glavnoj ulici u Zemunu. Javio nam se upravo Mileta Jokić i poručio da sa zlatarom Jokić koja je do skora postojala u tržnim centrima nemaju nikakve veze.
„Nikada nismo imali radnje u tržnim centrima i sa tom zlatarom nemamo veze. Mi smo radnja Jokić Gold“,“ odsečno je rekao. O detaljima nije želeo da govori.
Da je radnja u Zemunu registrovana na preduzeće Jokić Gold jasno je i uvidom u fiskalni račun.

Na istoj lokaciji u Zemunu gde se nalazi „Jokić Gold“ na Bojana Jokića vodila se i još jedna zlatarska trgovinska radnja koja je ugašena pre tri godine- Bojan Jokić, zlatarska i trgovinska radnja.
Povezanost i sa nekadašnjom zlatarom Majdanpek
Ovo nije jedini poslovni poduhvat Bojana Jokića.
On se od 2016. vodi kao vlasnik i direktor preduzeća IPM STONE doo. Registrovano je, takođe, u Zemunskoj ulici na Novom Beogradu. Pretežna delatnost preduzeća je sečenje, oblikovanje i obrada kamena.
Ovo preduzeće bilo je povezano sa nekadašnjom Zlatarom Majdanpek. Naime, kako su pojedini mediji objavili 2016. u bivšem pogonu ukrasnih proizvoda Zlatare Majdanpek, koja je tada otišla u stečaj, radiće, a na osnovu zakupa tek osnovana firma „IPM Veliko srebro“ čiji je vlasnik opet Bojan Jokić.
Pre tri godine Industriju za preradu metala Majdanpek kupio je beogradski Karnak Plus Construction.
Nije poznato kako je „IPM Veliko srebro“ dalje nastavilo rad.
Poslovni rezultati S&L d.o.o.
Inače preduzeće S&L doo registrovano je 1999.
Prema Finansijskom izveštaju za 2023. ova firma ostvarila je ukupne prihode od 1,1 milijardu dinara što je smanjenje u poređenju sa 2022. kada su ukupni prihodi bili 1,6 milijardi.
Najveći prihodi ostvareni su prodajom robe na domaćem tržištu, a znatno manje na inostranom.
„U radnji sve isto samo naziv drugačiji“
Forbes Srbija pokušao je da istraži šta se tačno desilo i kako to da se asortiman zlatare Jokić i dalje prodaje na nekoliko lokacija, ali pod „drugom kapom“.
Pokušali smo da stupimo u kontakt sa vlasnikom i direktorom. Ipak, iz kompanije S&L doo nisu odgovorili na pitanja Forbes Srbija.
Obišli smo dve radnje – Timer u Novom Merkatoru, i TC „Ušće“. U radnji Timer u Merkatoru i TC „Ušće“ kažu da je ponuda ista, ali je promenjen naziv firme pre dva meseca.
U radnji Timer u Nišu u telefonskom pozivu kažu drugačije – da je zlatara Jokić koja je bila na tom mestu zatvorena.
Dodaju da u lokalu sada imaju između ostalog i njihov asortiman proizvoda.
Ko stoji iza firme Timer satovi i nakit
S druge strane, kada se ode na sajt firme Timer satovi i nakit može se videti naziv preduzeća Parissimo export import doo Beograd. Osnovano je 2002.
Sedište firme je u Ulici Aleksandra Vojinovića u Rakovici. Direktor i vlasnik je Jovica Ružić, a zastupnik Miroslav Stanojević.
Takođe, uvidom u podatke APR-a 22. avgusta registrovana je promena podataka i za ovu firmu.
Naime, registrovana je promena delatnosti pravnog lica. Umesto nespecijalizovane trgovine na veliko, a upisana je proizvodnja nakita i srodnih predmeta. Kao zastupnik preduzeća tada je upisan Miroslav Stanojević.
Ovo preduzeće završilo je 2023. godinu sa ukupnim prihodima od 1.571.000, a 2022. sa 1.925.000 dinara.
U asortimanu i nakit zlatare Jokić
Na sajtu Timer satovi i nakit pored satova i narukvica izloženi su i proizvodi zlatare Jokić.
Među njima su zlatnici Cara Dušana, Svetog Save, Svetog Đorđa, Vasilija Ostroškog, Svetog Luke, kao i burme…

Da sa preduzećem S&L imaju poslovnu vezu može se zaključiti i po informaciji u odeljku servis na sajtu gde se navodi da je servis počeo sa radom 2001. i razvijao se uporedo sa razvojem firme.
Ističe se da servisiraju i nabavljaju originalne rezervne delove za sve brendove koje zastupaju i da je S&L doo ovlašćeni serviser za satove robne marke BREITLING i LONGINE.

U delu za obaveštenje o pravu potrošača o vansudskom rešavanju potrošačkih sporova navodi se ažuriran podatak od 27. septembra ove godine (baš od kada je u blokadi S&L) da društvo Parissimo u tom slučaju zastupa direktor Jovica Ružić.
Radnje na sedam lokacija
Na sajtu se kada su u pitanju lokacije navodi njih sedam.
Šest ih je u Beogradu i to u TC Merkator, Big Fashion, Galeriji, Ušću, Beo shopping centru, Delta sitiju, kao i Delta Planet u Nišu.

Timer satovi i nakit aktivni su na društvenim mrežama, konkretno Instagram profilu, gde redovno dele informacije i predstavljaju nove kolekcije satova i nakita stranih brendova, tako i asortiman Zlatare Jokić.
Zlatara S&L Jokić aktivna je još uvek na Fejsbuku mada su poslednje objave bile u februaru ove godine i od tada nije bilo novih. Inače, na Fejsbuk stranici ove zlatare link za oficijalni sajt zapravo je link koji vodi do zlatara Timer.

„Specifični problemi“
Izvor Forbes Srbija tvrdi da je sa ovim preduzećima povezana i još jedna firma registrovana 21. avgusta ove godine sa sedištem na Čukarici.
Ona se takođe bavi proizvodnjom nakita i srodnih predmeta. Vlasnik ove firme međutim za Forbes Srbija kratko je rekao da je ranije radio u Zlatari Jokić i da ono što zna je da su zatvorili, radnje jer su imali specifične probleme.
Detalje o tome kaže ne zna, jer ne sarađuje sa njima. Za više informacija upućuje na vlasnike – porodicu Jokić.
Inače, u medijima se letos pojavila informacija da su otac i sin Borislav i Bojan Jokić osumnjičeni za poresku utaju u vrednosti od oko 12 miliona evra. Potvrdu da se protiv njih vodi predistražni postupak dobili su tada i od Višeg javnog tužilaštva.
Sa druge strane, na pitanja Forbes Srbija u vezi sa tim, isto ovo tužilaštvo nije dostavilo odgovore do objavljivanja teksta.