„Izvršeni su radovi neophodni za bezbedno kretanje putnika“: Šta je Vlada Srbije dosad objavila od dokumentacije za stanicu u Novom Sadu

„Izvođač radova je završio radove koji su neophodni za bezbedno kretanje putnika u vestibilu krila B stanične zgrade Novi Sad i ovim putem podnosi zahtev za interni prijem od strane Infrastrukture železnice Srbije.
Nakon izvršenog internog prijema, putnicima će biti omogućeno korišćenje vestibila i svih sadržaja u njemu“.
Ovo se navodi u dopisu koji su kineske kompanije CRIC i CCCC uputile 11. juna 2024. nadzornom organu, Infrastrukturi železnice Srbije i Ministarstvu građevinarstva tražeći interni prijem krila B. Reč je o centralnom delu stanične zgrade na kojem se nalazila i nadstrešnica koja se obrušila.
Ovaj dopis deo je prvih 78 dokumenata koje je juče Vlada Srbije počela da objavljuje na svom sajtu nakon najave predsednika Srbije da će objaviti svih 195 dokumenata.
Prijem potreban da se ne bi ugrozila dinamika radova
Kineski konzorcijum je naveo da je prebacivanje putnika u vestibil B uslov za početak radova na partnernom uređenju ispred krila A i mole Nadzorni organ za potvrdu da se može izvršiti interni prijem. Investitora (Infrastruktura železnice) mole da interni prijem obave do petka 14. juna kako ne bi bila ugrožena dinamika radova.
Infrastruktura je na ovaj zahtev odgovorila već sutradan i odobrila ga zakazavši interni prijem za 14. jun. Odobrenje je stiglo i od konzorcijuma za stručni nadzor koji predvodi kompanija Project Biro Utiber.
Infrastruktura je imenovala i šestočlanu Komisiju za tehnički prijem, zajedno sa predstavnicima preduzeća Srbija voz. Zadatak komisije je da izvrši interni prijem vestibila B stanične zgrade u Novom Sadu uz prisustvo stručnog nadzora i sačini zajednički izveštaj ukoliko ih ima.
„Prijemom vestibila krila B putnicima bi bilo omogućeno korišćenje vestibila i svih sadržaja u njemu“, navodi se u rešenju Infrastrukture.
Izvršen pregled
Dokumentacija dalje pokazuje da je 14. juna i izvršen interni pregled radova na vestibilu krila B (ne pominje se konkretno nadstrešnica). U dopisu Infrastrukture kineskim kompanijama od 21. juna navodi se da su uočeni nedostaci, ali su klasifikovani kao nedostaci manje prirode i utvrđen je rok od sedam dana od sačinjavanja zapisnika da se otklone. Ovaj zapisnik objavljen je u medijima.
Investitor je tražio i da im se dostavi potvrda stručnog nadzora da su radovi završeni i da su u skladu sa tehničkom dokumentacijom.
Desetak dana kasnije, tačnije 2. jula, kineske kompanije odgovaraju na ovaj dopis Infrastrukture i ističu da su rešili pitanja sa priloženog spiska. Izvođač podnosi zahtev za primopredaju krila B i moli Investitora da se što pre organizuje primopredaja krila B stanice te zvanično potpiše primopredajna dokumentacija.
Istog dana, Infrastruktura odgovara da odobrava zahtev za primopredaju i da će primopredaja biti izvršena 3. jula. Ipak, primopredaja je zakazana za 4. jul.
Objavljeno 78 dokumenata
To je sadržaj dela dokumenata koje je do 17 časova objavila Vlada Srbije u vezi sa projektom modernizacije pruge Novi Sad – granica s Mađarskom. Do tog trenutka objavljeno je 78 od najavljenih 195 dokumenata. Objavljeni su dokumenti iz grupe 1 – Projekat i deo dokumenata iz grupe 2 – Nadstrešnica, ali se može naslutiti da ovo nisu svi dokumenti iz ovog dela.
Kada je reč o nadstrešnici, do 17 časova objavljeni su i uslovi Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada, radi ishodovanja lokacijskih uslova. Tu su i dva ključna projekta s kojima je javnost već upoznata – projekat arhitekture i projekat konstrukcije stanične zgrade, kao i izveštaji stručnog nadzora o ovim projektima.
Tu je i zapisnik građevinske inspektorke koja je na teren izašla 1. novembra, utvrdila dve nezakonitosti i naložila proveru stabilnosti ostatka zgrade. Tu je i rešenje inspekcije o zatvaranju gradilišta, jer postoji sumnja da je ugrožena konstruktivna bezbednost preostalog dela objekta, koji trenutno predstavlja neposrednu opasnost po bezbednost ljudi.

Projektna dokumentacija
Vlada Srbije počela je danas da objavljuje dokumentacije vezanu sa rekonsktrukciju Železničke stanice u Novom Sadu. Na sajtu Vlade može se naći objava pod nazivom Dokumenta Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja se tiču mogućeg izvršenja krivičnog dela povodom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
U dokumentima se navodi da je rekonstrukcija stanice u Novom Sadu deo mnogo većeg projekta – projekta gradnje brze pruge Beograd – Budimpešta. Pruga Beograd-Budimpešta predstavlja deo tradicionalnog železničkog koridora za vezu Zapadne i Centralne Evrope sa Grčkom, Turskom i Bliskim istokom.
Na srpskoj strani je predviđena modernizacija, rekonstrukcija i izgradnja dvokolosečne pruge Beograd – Novi Sad- Subotica – državna granica (Kelebija). Ideja je da se pruga rekonstruiše za brzinu od 200 kilometara na čas i mešoviti putnički i teretni saobraćaj.
Pre početka modernizacije, pruga Beograd – Budimpešta bila je jednokolsečna. Njena dužine bila je 350 kilometara. 184 kilometara pruga je duga kroz Srbijiu, i 166 kilometara kroz Mađarsku.
Modernizovana pruga omogućiće komercijalnu brzinu od najmajne 130 kilometara na čas. Vreme putovanja između Beograda i Budimpešte biće manje od tri sata.
Ovi podaci se na primer mogu videti u Izveštaju o izvršenoj stručnoj konotroli Projektnog zadatka za Studiju opravdanosti sa idejnim projektom. To je jedan od dokumenata koji je objavila Vlada. Datiran je na februar 2015. godine.
Reviziona komisija za stručnu kontrolu tehničke dokumentacije (Ministarstva građevine) razmotrila je ovaj Projektni zadatak i zaključila da se on prihvata.
Proces
Spremnost da se rekonstruiše pruga Beograd – Budimpešta iskazana je još ranije, kroz Memorandum o razumevanju između NR Kine, Mađarske i Srbije, 16. decembra 2014. godine.
Radovi u Srbiji predviđeni fazno po deonicama: 1. Beograd Centar – Stara Pazova. 2. Stara Pazova – Novi Sad, 3. Novi Sad – Subotica – državna granica Kelebija.
Rekonstrukcija stanice u Novom Sadu bila je deo deonice Novi Sad – Subotica – državna granica, Kelebija.
Za čvor Novi Sad projektovati potrebnu rekonstrukciju (putničke stanice, povezivanje sa ranžirnom stanicom kao i uvođenje priključnih pruga iz smera Bogojeva i Rimskih Šančeva u čvor), piše u dokumentu pod nazivom „Projektni zadatak za izradu idejnog projekta sa Studijom opravdanosti modernizacije, rekonstrukcije i izgradnje, za deonicu Novi Sad – Subotica – državna granica (Kelebija). U službenim mestima projektovati visok nivo bezbednosti i usluge putnicima, piše u dokumentaciji.
Umesto investitora, tehničku kontrolu angažovao izvođač
Firmu za tehničku kontrolu Projekta za građevinsku dozvolu angažovao izvođač.
Jedan od dokumenata koji je objavljen na Vladi je i Pismo o angažovanju tehničke kontrole Projekta za građevinsku dozvolu na deonici Novi Sad – Subotica od strane izvođača.
Pismo je datirano na 24. februara 2021. godine. Radi se o pismu koje je izvođač radova uputio Infrastrukturi železnice Srbije. Pismo je dostavljeno i Ministarstvu građevine. U njemu se navodi sledeće:
„Poštovani, u skladu sa odredbama Komercijalnog ugovora o modernizaciji i rekonstrukciji Mađarsko – Srpske železničke pruge na teritoriji Republike Srbije, na sekciji Novi Sad – Subotica – državna granica (Kelebija), finansijer i investitor su odgovorni za tehničku kontrolu Projekta za građevinsku dozvolu. Kako bi pomogao investitoru i finansijeru da na vreme završe tehičku kontrolu i što pre ispune uslove za početak radova, izvođač je već angažovao treću stranu da izvrši tehničku konotrolu po ceni od 570.000 USD (američkih dolara) i ove troškove će snositi izvođač“, piše.
Inače, na Portalu javnih nabavki je u februaru 2021. godine je zapravo bila objavljena javna nabavka pod nazivom „Nabavka usluge tehničke kontrole Projekta za građevinsku dozvolu za projekat Modernizacije i rekonstrukcije mađarsko-srpske železničke pruge na teritoriji Republike Srbije deonica: Novi Sad-Subotica“.
Međutim, sredinom marta objavljena je odluka o obustavi postupka. U toj odluci se upravo navodi da je u toku postupka, a pre donošenja Odluke o dodeli ugovora, Naručilac (Infrastruktura železnice Srbije), 25. februara 2021. godine, dobio obaveštenje od izvođača radova, konzorcijuma CRIC – CCCC.
U obaveštenju se govori o angažovanju treće strane za vršenje tehničke kontrole projekta za građevinsku dozvolu – uz napomene da troškove tehničke kontrole projekta snosi izvođač radova.
Time je ova javna nabavka, na koju je, pre obustave, stigla jedna ponuda od grupe firmi (KBV Datacom, MC Transport and design and simulation, Trioprojekt i Ogranak Institut za građevinarstvo IG) – obustavljena.
Izveštaj o tehničkoj kontroli projekta
Kako se može videti iz druge dokumenatcije, tehničku kontrolu Projekta za građevinsku dozvolu radila je firma Cestra.
Zajedno sa informacijom oko angažovanja tehničke kontrole projekta za građevinsku dozvolu, juče je objavljen i izveštaj o tehničkoj kontroli koji je realizovala kompanija Cestra.
U dokumentu iz oktobra 2021. koji je objavila Vlada Srbije, može se videti da je Jasna Stojiljković Milić potpisala da se prihvata Projekat konstrukcije, rekonstrukcije i adaptacije stanične zgrade u Novom Sadu. Navodi se, između ostalog, da je ovaj projekat urađen u skladu sa lokacijskim uslovima, da je u skladu sa zakonima odnosno tehničkim propisima i standardima. Takođe, da su ispravno primenjeni rezultati svih prethodnih i istražnih radova izvršenih za potrebe izrade projekta za građevinsku dozvolu.
Ovaj projekat inače je izradio projektant CIP-a Slobodan Naumović, koji se nalazi u pritvoru.
U izveštaju o tehničkoj kontroli koji je objavila Vlada Srbije vidi se da je Cestra prihvatila i projekat arhitekture rekonstrukcije, dogradnje i adaptacije stanične zgrade.
S druge strane, ne vidi se ceo dokument, ali ono što se vidi na vrhu jeste da je hemijskom olovkom dopisano da ceo izveštaj ima 973 strane, dok su na sajtu vlade vidljive samo tri.
Minimalne izmene na eksterijeru i enterijeru
Vlada je objavila i lokacijske uslove za trasu pruge od Novog Sada do granice s Mađarskom. Lokacijski uslovi su osnova za izradu projektne dokumentacije. Ovaj obimni dokument izdat je u septembru 2021. Opisuje objekte na trasi (između ostalih i stanicu u Novom Sadu) i planirane radove.
Projektom je bila predviđena rekonstrukcija devet postojećih stanica i izgradnja tri nove. Kada je reč o stanici gde se obrušila nadstrešnica, kao i za Bačku Topolu i Suboticu, navodi se da su projektom obuhvaćene programske i strukturne intervencije kako bi se kroz minimalne izmene u eksterijeru i enterijeru izvršila reaktivacija ovih objekta, kao i da se uradi energetska sanacija objekta.
Stranci na gradilištu
Juče je objavljen i niz dokumenata iz 2022, 2023. i 2024. koje potpisuje kompanija Project biro Utiber, kao nosilac konzorcijuma za nadzor, o imenovanju osoba za nadzor. Vidi se da su bili podeljeni po oblastima koje nadziru, kao i po deonicama pruge. Tako se može videti i ko je bio odgovoran za nadzor na deonici 1 kojom je obuhvaćen Novi Sad.
Iz objavljenih rešenja o imenovanju vršilaca stručnog nadzora, vidi se da su na ovom poslu bili angažovani i stranci, pre svega mađarski državljani.
Iz iste godine je i dokument o imenovanju predstavnika Infrastrukture železnice na realizaciji i izmena tog rešenja.

Nova ministarka odobrila početak radova
Pored osnovne građevinske dozvole koja je već poznata javnosti, objavljene su i izmene građevinske dozvole zbog izmene tehnologije izvođenja nadvožnjaka.
Tu je i potvrda prijave radova na realizaciji radova na pruzi od 25. marta 2022. Potvrdu da je prijavljen početak radova potpisuje današnja ministarka građevinarstva Aleksandra Damnjanović.
Na listi dokumenata, koji bi se mogli svrstati među one koji javnosti neće mnogo reći, jeste i onaj o osobi koju Infrastruktura železnice imenuje da bi podnosila zahteve za dobijanje različitih odobrenja za gradnju kroz CEOP.
Tehnički pregled
Iako se na početku dana činilo da će objavljivanje dokumenata pratiti logičnu hronologiju od projektnog zadatka preko idejnog projekta i dalje, među objavljenim papirima našli su se i noviji. Reč je o ponudi kompanije Trioprojekt za vršenje tehničkog pregleda izvedenih radova. Ponuda je upućena u avgustu 2023. kompaniji Infrastruktura železnice i važila je za tehnički pregled na celoj deonici pruge. Ponuđena cena iznosila je 460.000 dolara bez PDV-a.
Juče je objavljen i ugovor koji je s Trioprojektom i još dve članice njihovog konzorcijuma potpisan sa kompanijom CRIC u decembru 2023.
Izveštaj o tehničkom pregledu stanične zgrade u Novom Sadu objavio je nedavno Forbes Srbija. Kompanije Ežis i Utiber demantovale su da su ljudi iz nadzora prisustvovali tehničkom pregledu (iako su njihova imena navedena u zapisniku), kao i da im ni zakon nije dozvoljavao da prisustvuju.
Koga angažovati
U dokumentaciji se može videti i instrukcija koju su Ministarstvo građevinarstva i Infrastruktura železnice uputili izvođaču radova (kineskim kompanijama CRIC i CCCC), kao i Project biro Utiberu koje kompanije treba angažovati za određene poslove.
Ti poslovi su nezavisna ocena pravilne primene tzv. zajedničke bezbednosne metode za procenu i ocenu rizika i uslova koje treba da ispuni telo za ocenu rizika. Tu je i instrukcija za angažovanje Komisije za tehnički pregled, Tela za verifikaciju železničkih podsistema, kompanije za dinamičko testiranje strukturnih podstistema i kompanije koja će uraditi slično testiranje za deonicu Subotica-Horgoš.
Kompanije koje je trebalo angažovati za ove poslove bile su, redom, Tok-kontrol, Trioprojekt, Preduzeće za izgradnju železničkog čvora Beograd doo, DB Systemtechnik GmbH i AGS THE doo.
Troškove angažovanja snosili su Investitor i Finansijer (Infrastruktura i Ministarstvo). Izvođač je imao pravo na 5% vrednosti ugovora na ime indirektnih troškova. Vidljivo je da su u prilogu tog dokumenta bile i ponude ovih firmi, ali dosad nisu objavljene.
Aneksi ugovora
Iz dokumentacije se može uočiti i da je ugovor s kineskim kompanijama aneksiran četiri puta. To je učinjeno zbog potrebe izvođenja naknadnih radova i varijacija koje su odobene.
Ukupna ugovorna cena bila je 1,1 milijarda dolara (tačnije, 1.162.810.000 dolara). Aneks 2 iznosio je 6,5 miliona dolara, Aneks 3 – 28,1 milion dolara, a Aneks 4 – 52,3 miliona.