Japanci se uverili da dobro govorimo engleski: Šta možemo da dobijemo sa više japanskih investicija (VIDEO)

Biznis Forbes Srbija 29. okt 2024. 19:54
featured image

29. okt 2024. 19:54

Srbiju je posetila delegacija japanskih kompanija u kojoj je bilo više od 100 privrednika. Uspostavljeni su prvi kontakti s potencijalnim partnerima, državom, ali i sa japanskim kompanijama koje već posluju kod nas. To za Forbes Magazin kaže Goran Pekez, predsednik Japanske poslovne alijanse u Srbiji.

Šta je sledeći njihov korak, kada bi mogle da budu realizovane nove investicije i kakvu dodatu vrednost donose srpskoj ekonomiji? Prvo pitanje je i koliko može da traje proces eventualnog dolaska novih investitora iz te zemlje u Srbiju.

Temeljno razmatraju investicione odluke

„Za ozbiljnije projekte sigurno će biti potrebno par godina. Japanske kompanije su upravo te koje veoma pažljivo vagaju investicione odluke. Projekte veoma pažljivo posmatraju i analiziraju i postavljaju ih u dugoročne poslovne planove. Očekujemo da, recimo, do Ekspa 2027 definitivno vidimo neki dolazak. Ali, u ovom momentu prerano je reći na osnovu samo jedne posete koja je bila informativna“, kaže Pekez.

Prema njegovim rečima, japanske kompanije evaluiraju na koji način potencijalne nove proizvodne pogone, menadžmentske ili istraživačke centre mogu uklopiti u evropsko poslovanje.

„Glavni preduslov je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, koji reguliše promet roba i usluga sa EU. To je za japanske kompanije veoma važna stavka kad razmatraju kako uklopiti to u svoje evropsko poslovanje odnosno lance snabdevanja. U tom smislu formalni preduslov je ispunjen. Faktički preduslov je ponuda radne snage, ponuda lokacija gde se mogu napraviti proizvodni pogoni, koliko oni mogu da budu isplativi i efikasni. I tu smo optimisti jer vidimo da su iskustva onih koji su do sada došli pozitivna“, navodi Pekez.

Fokus na ljude

Može li Srbija da zadovolji potrebe za obrazovanom radnom snagom kakva je potrebna japanskim kompanijama?

„Veliki je fokus na zaposlene. U svim japanskim kompanijama je fokus na pojedinca i njegov razvoj zaista veliki. Možda i najveći među međunarodnim investitorima. U prezentaciji japanske delegacije za mene je bilo veoma zanimljivo da primetim da su recimo veoma visoko kotirali podatak da u Srbiji između 70 i 80% kandidata koji se prijavljuju na posao ima sposobnost da koristi engleski jezik. Nekada prenebregnemo prelako tu sposobnost. Taj procenat nije toliko visok čak i u nekim evropskim zemljama. A za japanske kompanije je veoma važan jer znači da ta osoba može da bude ne samo zaposlena već može i da se razvija u međunarodnim centrima“, ističe Pekez.

On dodaje da Srbija, koja nije velika ekonomija u međunarodnim razmenama, ali svakako jeste u regionu Zapadnog Balkana, može da bude interesantna. Veliku promenu u njenom ekonomskom razvoju može da napravi nekoliko velikih projekata koje su veličine onih koje su već prisutne – Jazaki, Tojo tajers, Nidek, Japan tobako.

„To su kompanije koje sa sobom donose ne samo tehnologiju i znanje već i pristup novim tržištima kroz lance snabdevanja i donose mogućnosti za ulaganje u razvoj eksperata. Čak i oni stručnjaci u Srbiji koji možda još nisu na nivou koji zahteva međunarodna korporacija, mogu da dođu do tog nivoa zahvaljujući investicijama japanskih kompanija u njihov razvoj“, zaključuje Pekez.

U večerašnjoj emisiji pogledajte i priče o Nedelji mode koja je bila posvećena preminuloj rok zvezdi i modnoj ikoni Slađani Milošević, novom modelu investiranja u nekretnine, kao i intervju sa svetskim stručnjakom za striming tehnologije Janom Ozerom.