Kad se strategije čitaju unazad: Novi ciljevi Ministarstva privrede manji od početka

Strategije su često optimističan pogled u budućnost. Ili spisak želja. Manje ili više ostvarivih. Ulepšan pristup stvarnosti otkrije se kada počnemo da ih čitamo – unazad.
Šalu na stranu, Ministarstvo privrede nedavno je objavilo Srednjoročni plan od 2025. do 2027. godine. Dokument nudi viziju gde će biti privreda Srbije na isteku 2027. godine. Ali i tempo kojim će tamo stići.
Na prvi pogled ništa nije čudno. Kada se uporedo čita Akcioni plan za sprovođenje Strategije industrijske politike Srbije, za period od 2021. do 2023. vidi se da su sastavljani sa različitim očekivanjima. Stariji je bio očigledno znatno ambiciozniji.
Učešće prerađivača na nizbrdici
Za početak, kada bi čovek doslovno čitao ova dokumenta javnih politika, rekao bi da je prerađivačka industrija krenula nizbrdo. Nekadašnje početne pozicije još nisu dostignute. Podatak o učešću bruto dodate vrednosti stvorene u prerađivačkom sektoru u ukupnom iznosu bio je znatno povoljniji 2018. godine. Akcioni plan govori da su prerađivači stvorili 17,5 odsto ukupne BDV. Za 2023. godinu upisan je cilj da ona dostigne 19,5 odsto.
Ovaj noviji dokument, Srednjoročni plan, međutim, pokazuje da su prerađivači 2022. godine stvorili 16,1 odsto ukupne bruto dodate vrednosti. Tek 2026. godine očekuje se da dostignu 17 odsto.
I u evrima zaostaju
Slično je i po pitanju bruto dodate vrednosti radnika u prerađivačkoj industriji kada se izrazi u evrima. Prema Akcionom planu, 2018. godine svaki radnik je stvorio 15.700 evra bruto dodate vrednosti. Verovalo se da će 2023. godine učinak dići na 19.000 evra.
Stvari, izgleda, nisu išle željenim tokom. Srednjoročni plan kaže da je zaposleni u prerađivačkom sektoru, tokom 2022. godine, stvorio 16.500 evra BDV, a plan je da ove godine uspe da stvori 20.000 evra. Za narednu se predviđa da će učinak biti još 500 evra bolji.
Stvari idu unazad i kada se razmatra broj kompanija koje koriste ERP softver. Reč je softveru za integralno upravljanje poslovanjem u realnom vremenu. Ima mogućnost da obuhvati sve aspekte poslovanja i pomogne u donošenju optimalnih poslovnih odluka.
Prema starijem dokumentu, u 2019. godini je 30 odsto kompanija koristilo ovakav sofver, a za 2023. se očekivalo da će ih biti čak 45 odsto. U novom planu, udeo kompanija sa ERP softverom je bio 22,4 odsto, a 2026. godne bi trebalo da ga koristi 32 odsto firmi.

I dalje bez aplikacija
Ministarstvo posmatra i uključivanje industrijskih privrednih subjekata u međunarodne programe koji imaju za cilj razvoj inovativnih rešenja i unapređenje konkurentnosti industrije. To mere, između ostalog, brojem aplikacija za međunarodne programe na godišnjem nivou. U 2020. godini niko nije aplicirao, ali verovalo se da će naredne biti dve kompanije, potom tri i u 2023. njih pet.
Kada pogledamo svežiji dokument, shvatimo da nijedna kompanija nije aplicirala ni 2022, ali se s jednakom verom očekuje da će ih ove godine biti tri i naredne pet.
Predikcija rasta investicija bila je bolja. Akcioni plan je naveo da su one u 2018. godini iznosile 20,1 odsto BDP i da će u 2023. godini povećati učešće na 24 odsto. Nedavni dokument otkriva da je plan i malo premašen. U 2022. godini su iznosile 24 odsto BDP, ove bi trebalo da dostignu 25,5 odsto, a naredne četvrtinu BDP.
Manje malih
Nadležni, ako je suditi po Srednjoročnom planu, očekuju da će broj malih, srednjih, mikro preduzeća i preduzetnika padati. U 2021. ih je bilo skoro 406.000, a ove godine malo više od 475.000. Na kraju 2027. trebalo bi da ih bude oko 412.000. Broj zaposlenih u ovom sektoru će se uglavnom kretati oko milion.
Prema podacima iz Srednjoročnog plana u 2022. godini bilo je svega šest preduzeća koja su implementirala rešenja bazirana na veštačkoj inteligenciji. Ove godine bi trebalo da ih je 30, a u 2027. godini 40. Pojedine ankete, doduše sa pitanjem koliko njih koristi veštačku inteligenciju, donose neuporedivo veće brojke.
Zakoni na doradi
Iz Srednjoročnog plana saznajemo još da Ministarstvo privrede ove godine planira da se kadrovski pojača sa osam novozaposlenih kako bi pojačalo kapacitete.
Ministarstvo privrede svojim planom najavljuje i izmenu niza zakona. Ove godine, između ostalog, pripremaju se nove verzije Zakona o ulaganju, ali i o metrologiji, akreditaciji, kao i o javno-privatnom partnerstvu.
Spremaju se izmene Zakona o javnim preduzećima, Zakona o autorskim i srodnim pravima i Zakona o centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika.