Kako da prepoznate da li je vaš Ajfon hakovan – šest znakova upozorenja

Bezbednosne i funkcije privatnosti Epl telefona poznate su po tome što su veoma stroge, ali to ne znači da vaš Ajfon ne može biti hakovan.
Kriminalci stalno traže slabosti u novim ili zastarelim verzijama iOS-a koje mogu iskoristiti.
U međuvremenu, korisnici Ajfona nisu manje podložni pokušajima „fišing“ napada nego bilo ko drugi.
Zapravo, prema istraživanju kompanije za cloud bezbednost Lookout, uređaji sa iOS-om su bili češće meta fišing napada nego Android uređaji.
Ispitujemo znakove koji ukazuju da je vaš Ajfon hakovan, šta treba da uradite ako jeste i kako da ga zaštitite u budućnosti.
Može li vaš Ajfon biti hakovan?
Epl iOS se generalno smatra bezbednijim od Android-a, zahvaljujući svom zatvorenom ekosistemu, strožem procesu pregleda aplikacija i kontroli nad hardverom i softverom.
Međutim, svaki telefon može biti hakovan i to uključuje Ajfon.
Da budemo fer, najčešći način na koji se to dešava je greška korisnika, na primer, interakcija sa fišing i mejlom i nepažljivo preuzimanje malicioznog softvera.
Drugi način na koji vaš Ajfon može biti kompromitovan je putem hakovanja druge usluge.
Na primer, ako je jedan od vaših naloga na društvenim mrežama hakovan, a vi ste koristili iste kredencijale za oba naloga.
Jailbreaking (otključavanje) Ajfona takođe nosi značajan sigurnosni rizik, jer možete ugroziti njegovu ugrađenu zaštitu.
Kako da proverite da li je vaš Ajfon hakovan
Postoji nekoliko znakova koji mogu ukazivati na to da je vaš Ajfon hakovan, a neki od njih su odmah uočljiviji od drugih.
Jedan od znakova da je vaš telefon hakovan je to što pregreva ili se brže prazni nego obično. Takođe, možete primetiti da se uređaj usporava ili da koristite mnogo više podataka nego obično.
Neobične aplikacije mogu se pojaviti na ekranu početne strane, zajedno sa iskačućim oglasima.
U međuvremenu, čudne poruke mogu početi da odlaze vašim porodicama i prijateljima, dok hakeri pokušavaju da ih prevare.
Možda ćete čak pronaći neautorizovane kupovine koje su izvršene sa vašeg naloga.
Nekoliko koraka za to
Znak 1: Vaš telefon deluje preopterećeno
Ako vaš Ajfon postane topliji nego obično ili se brzo prazni, to može biti znak da neautorizovane aplikacije ili procesi rade u pozadini i koriste resurse vašeg telefona.
Znak 2: Neobične aplikacije na vašem ekranu početne strane
Jedna od prvih stvari koje hakeri obično rade je instaliranje malicioznih aplikacija na vaš telefon.
Njihov cilj je da pristupe vašim fajlovima ili da vas špijuniraju. Ove aplikacije mogu izgledati potpuno bezopasno, ali ih ne treba ignorisati. Takođe, mogu početi da se pojavljuju iskačući prozori i oglasi.
Znak 3: Čudne poruke
Možete biti kontaktirani od strane prijatelja i porodice koji kažu da su primili čudne poruke od vas.
Ovo je znak da hakeri pokušavaju da ih prevare slanjem sumnjivih linkova. Takođe, možete primetiti poslatu poruku koju niste vi poslali.
Znak 4: Pad performansi
Ako vaš telefon postane spor, to može biti znak da je vaš Ajfon kompromitovan, bilo da se radi o učitavanju veb stranica, reprodukciji video snimaka ili otvaranju aplikacija. Kao i kod pregrejanog telefona, ovo može ukazivati na to da neka sumnjiva aplikacija radi u pozadini.
Znak 5: Neautorizovane kupovine
Ako primetite neautorizovane kupovine koje su izvršene putem vašeg Apple ID-a ili povezanih kreditnih kartica, budite oprezni.
Nemojte zanemariti kupovine koje deluju kao male količine: kriminalci često izvrše kupovine za male iznose kako bi proverili da li mogu da to urade, pre nego što nastave sa većim iznosima koji mogu iscrpeti vaš račun.
Znak 6: Velika potrošnja podataka
Ako hakeri pokreću neautorizovani softver u pozadini, to može dovesti do povećane potrošnje podataka. Ako vaš plan podataka pokazuje nagli porast potrošnje, a niste koristili svoj Ajfon više nego obično, to je znak da ga neko drugi koristi umesto vas.
Šta da radite ako je vaš Ajfon hakovan?
Ako otkrijete da je vaš Ajfon hakovan, najvažnija stvar je da reagujete brzo. Pokrenite skeniranje za malver i odmah promenite sve lozinke u nove, jake.
Uklonite sve aplikacije koje niste sami instalirali, zajedno sa bilo kojim nepoznatim uređajima, i idite na Podešavanja > Opšte > Ažuriranje softvera kako biste osigurali da je vaš softver najnovija verzija. Isto uradite sa aplikacijama putem ikone App Store, tapkajte na svoju sliku Apple ID-a u gornjem desnom uglu, a zatim izaberite Ažuriraj sve.
Obavestite svoje prijatelje i druge kontakte da je vaš telefon hakovan, upozorite ih da ignorišu i obrišu sve poruke koje deluju kao da dolaze sa vašeg telefona.
Kako da zaštitite svoj telefon od budućih hakera?
Postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti da biste ga dodatno zaštitili. Pobrinite se da uvek budete u toku sa svim ažuriranjima softvera, jer ona često ispravljaju poznate sigurnosne ranjivosti.
Uverite se da su vaše lozinke jake, uključite dvofaktorsku autentifikaciju i aktivirajte opciju Find My iPhone.
Dobro je da budete oprezni u vezi sa javnim stanicama za punjenje i javnim WiFi mrežama, a možda biste želeli da koristite virtuelnu privatnu mrežu (VPN) za dodatnu sigurnost.
Budite oprezni pri korišćenju prodavnica trećih strana za aplikacije i nemojte otvarati linkove u porukama ili mejlovima osim ako ste potpuno sigurni da su bezbedni.
Šta još treba znati
Možete se prevariti misleći da je gotovo nemoguće hakovati Ajfon, ali to se dešava.
Postoji nekoliko znakova koji treba da vas upozore ako do toga dođe, od loših performansi do niza iskačućih oglasa.
Ema Vulakot, saradnik Forbes