Kako Forbes Hrvatska vidi Delta Holding

Biznis Forbes Hrvatska 5. feb 2024. 12:03 > 5. feb 2024. 12:04
featured image

Delta Holding Miroslava Miškovića, odnosno njegova ključna kompanija Delta Agrar, od poljoprivrednog biznisa imala je 2023. prihod od 280 miliona evra, a ako se uključi proizvodnja hrane, 425 miliona evra. Pritom je, za razliku od Fortenova grupe, vlasnik čak 95 odsto zemlje koju obrađuje, a u pitanju je ukupno 15 hiljada hektara

5. feb 2024. 12:03 > 5. feb 2024. 12:04

Za preuzimanje poljoprivrednog biznisa Fortenove, koji se raširio na 33 hiljade hektara pod dugoročnim koncesijama i ostvaruje više od 300 miliona evra prihoda, načelno je zainteresovan veliki srpski holding u vlasništvu Miroslava Miškovića. To su iz Delta Holdinga poručili prilikom predstavljanja poslovnih rezultata prošle nedelje za 2023. godinu, ali za konkretne poteze potrebno im je, kažu, daleko više informacija o uslovima prodaje.

Koliko je realno da bi vodeće poljoprivredne kompanije iz Hrvatske – gde svakako spadaju Belje, Vupik i PIK Vinkovci – mogle na kraju da završe u rukama tog poznatog preduzetnika iz Srbije, može se samo spekulisati, uz podsećanje da su i 2017. godine, kada je u Agrokoru izbila kriza, iz Delte na njegove kompanije bacali poglede. Međutim, zainteresovanih za poljoprivredni biznis Fortenove ima i u Hrvatskoj (koliko se zna to je svakako Podravka), te navodno i u Mađarskoj, a iz Fortenove su informativne materijale poslali na više adresa.

Što je zapravo Delta Holding? Možda bi se najlakše, iako prilično grubo, mogao opisati kao srpski pandan Agrokora, odnosno Fortenova grupe, ali bez dramatičnog poslovnog potresa i zapleta poslednjih godina. Prisetimo se i toga da je sada već daleke 2006. godine Ivica Todorić, kao ambiciozni vlasnik Agrokora, kovao zajedničke planove s Miškovićem o regionalnom udruživanju maloprodajnih snaga, u šta je bio uključen i slovenski Mercator dok ga je vodio Zoran Janković, barem su tako tvrdili mediji, ali karte su se na kraju poređale sasvim drugačije. Todorić se zadužio, preuzeo Mercator (i prehrambene kompanije u Srbiji) pa je na kraju u kontroverzama ostao bez Agrokora, a Mišković je ostao u sedlu (iako ne bez kontroverzi i suđenja), pa je objavio i knjigu “Ja, tajkun” kako bi u javnost plasirao svoju verziju dešavanja. Obojica su, treba istaći, na scenu iskočili u istom istorijskom trenutku nakon raspada Jugoslavije, iskoristili doba “divljeg kapitalizma” za pozicioniranje, potom sarađivali i bili konkurentni, a poslednjih godina imali problema s garniturama na vlasti. Danas, međutim, Mišković se smatra najbogatijim srpskim preduzetnikom, prema rejtingu koji je nedavno objavio beogradski magazin Nedeljnik, odnosno vrednost njegovog Delta Holdinga je procenjena na 3,04 milijarde evra.

Rekordni poslovni rezultati

Krenimo s brojkama. U Delta Holdingu, sada u rukama izvršne direktorke Milke Vojvodić (dok je Mišković od 2021. godine predsednik Upravnog odbora), hvale se rekordnim poslovnim rezultatima ostvarenima u prošloj godini, što znači da su im prihodi od prodaje bili 860 miliona evra, 12 odsto viši nego u 2022. godini, a EBITDA (dobit pre kamata, poreza i amortizacije) 88 miliona evra, te je 18 odsto veća nego godinu ranije. U ovoj godini najavljuju da će preskočiti milijardu evra prihoda i silne investicije, do 2027. godine više od 900 miliona evra. Prošle godine su ukupno investirali više od 140 miliona evra. Te su brojke i planove objavili na godišnjem okupljanju s novinarima u Beogradu, ali na internet stranicama kompanije nije objavljen finansijski izveštaj o poslovanju dok je formalni rok za njegovo objavljivanje, kao i u Hrvatskoj, do kraja marta.

U izveštaju za 2022. godinu kažu da su njihove investicije finansirane iz operativnog poslovanja i kredita kod finansijskih institucija, a finansijski leverage (odnos između ukupnog duga i kapitala uvećanog za iznos duga) iznosio je 38,9 posto. U istom izveštaju se ističe finansijska stabilnost kompanije, odnosno visok odnos između kapitala i ukupne imovine koji je iznosio 53,9 posto.

Od doba Slobodana Miloševića do Aleksandra Vučića

Delta Holding, koji danas zapošljava skoro 4.000 ljudi, Mišković je u poslednje dve decenije uspešno proširio u poljoprivredu i proizvodnju hrane, izvoz i uvoz roba široke potrošnje te zastupanje globalnih kompanija pa sve do prodaje automobila, razvoja nekretnina i e-trgovine. Poslovni počeci tog carstva sežu u vreme Slobodana Miloševića 1991. godine, u trgovini i potom bankarstvu (Delta banka), a za vreme međunarodnih sankcija 90-ih godina Mišković je uveliko poslovao u Rusiji i bio zastupnik Nikea za tržište bivšeg Sovjetskog Saveza. Krajem 2000. godine je na domaćem terenu krenuo u razvoj maloprodajne mreže Maxi (kasnije ju je prodao belgijskom Delhaizeu, kao i banku) i osvajanje novih privrednih sektora, posebno nekretnina i poljoprivrede. Društvo ekonomista Srbije smatra sada da je izgradio „najuspešniju privatnu korporaciju“ u toj zemlji.

Niz godina je, međutim, Mišković lično bio u ozbiljnim problemima s pravosuđem, pod optužbama za pomaganje u poreskoj prevari (stavljeno mu je bilo na teret da je svojim savetima uticao na sina Marka Miškovića da utaji porez), ali je, kako je objavljeno i na stranicama Delta Holdinga u decembru 2022. godine, pravosnažno oslobođen optužbe (a već ranije i u procesu za zloupotrebu ovlašćenja u privredi). „Osnivač i predsednik Upravnog odbora Delta Holdinga proglašen je nevinim u svim postupcima koji su protiv njega pokrenuti“, objavili su u kompanijskom saopštenju, uz opasku da je “stavljena tačka na progon Miškovića započet još 2012. godine”. Podsetimo, Viši sud u Beogradu ga je 2019. godine osudio na dve i po godine zatvora, a presuda je bila doneta, kako su tada objavili mediji, u ponovljenom postupku i to šest godina od početka suđenja. Mišković je bio i uhapšen u decembru 2012. godine, te je u pritvoru proveo sedam meseci, a pušten je da se brani sa slobode uz rekordno jemstvo od 12 miliona evra.

Delta Agrar planira rast od 22 odsto

Svakako, za aktuelnu situaciju s Fortenovom najzanimljivija je Deltina kompanija koja se bavi poljoprivredom i proizvodnjom hrane, Delta Agrar grupa, jedna od okosnica holdinga. Kako je za Forbes Hrvatska odgovorio Čedomir Božić, stručnjak korporativnih komunikacija, prihod poljoprivrednog biznisa lane je bio 280 miliona evra, a ako se uključi proizvodnja hrane, onda se prihodi penju na 425 miliona evra. U saopštenju se pak pominje da su u 2023. godini izvezli poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u vrednosti 70 miliona evra na tržišta 38 zemalja, od Evrope, preko Dalekog istoka do SAD-a.

Što se tiče poljoprivrede, za ovu godinu planiraju rast prihoda od 22 odsto, na 340 miliona evra (odnosno 509 miliona evra s uključenim fabrikama iz Food Processing segmenta – fabrika testenine i brašna Danubius, meso i mesne prerađevine Yuhor, voda Mioni, kao i Fun&Fit Company), uz investicije u novu tehnologiju i proizvodne pogone od 31 milion evra.

Vlasnici skoro 15 hiljada hektara zemlje

U odnosu na poljoprivredni biznis Fortenove, koji je po prihodima tu negde, ističe se jedna vrlo velika i bitna razlika: Delta je vlasnik čak 95 odsto zemlje koju obrađuje. Prema informacijama sa službene web stranice, u pitanju je ukupno 15 hiljada hektara na pet poljoprivrednih imanja. Fortenovine kompanije obrađuju dvostruko veće površine u Hrvatskoj, ali one nisu u njenom vlasništvu nego je u pitanju državno zemljište.  

U primarnoj proizvodnji u Delti se bave ratarstvom, proizvodnjom voća (poznati su po jabukama i trešnjama) i povrća, zatim stočarstvom, a kompanija je, kako se navodi na službenoj web stranici, prisutna u svim zemljama regije osim Hrvatske i Kosova. Takođe, navode, prisutna je u Rusiji, Italiji, Mađarskoj, Austriji, Rumuniji, Bugarskoj, Danskoj, Nemačkoj, UK-u i Holandiji, kao i na Bliskom istoku i Aziji.

Da li je sada došlo vreme da Delta uđe u hrvatsku poljoprivredu preko Fortenove? Kako bi to hrvatska politika i patriotska javnost, osetljiva na pitanje ko upravlja i obrađuje velike poljoprivredne površine u državnom vlasništvu, progutala? Brojna su pitanja, a njima treba dodati i da je Fortenova tek u fazi “ispitivanja interesa za potencijalnu prodaju svog poslovnog područja poljoprivreda“, dok se istovremeno priprema za veliko vlasničko preslaganje u kojem će, rešivši se sankcionisanih ruskih suvlasnika, Pavao Vujnovac, vlasnik PPD-a i Enna grupe, verovatno postati većinski vlasnik. On je pak za Bloomberg najavio da će Fortenovu voditi prema listanju na berzi “čim se osigura novac za refinansiranje zajma od 1,2 milijarde evra kojem je rok dospeća u novembru”.

Kako god bilo, generalni direktor Delta Agrara Luka Popović je, odgovarajući na pitanja hrvatskih novinara, rekao da od hrvatskog tržišta ne odustaju i traže prilike. No, njih ne zanimaju bilo kakve prilike, ne žele da budu tamo neki 16. ili 19. igrač, kako je rekao. Ono što ima Fortenova je opisao kao najbolje agro-firme koje u Hrvatskoj postoje. 


Delta Holding i firme s Kipra: Struktura vlasništva

Miškovićev Delta Holding kao matica je formalno u vlasništvu društava Delta Investment doo Beograd (77,72 odsto), te tri kompanije sa Kipra: Hemslade Trading Ltd (12,07 odsto), Daurama Holdings Ltd (8,66 odsto) i Rhenium Holdings Ltd (1,55 odsto), kako stoji u finansijskom izveštaju za 2022. godinu. I sam Delta Investment je pak u 100-postotnom vlasništvu kompanije s Kipra, Astatine Holdings Ltd.

Gordana Grgas, Forbes Hrvatska