Kako je propao čuveni reper Pi Didi: Malo je falilo da postane milijarder, a sada svi beže od njegovih brendova

Šon Kombs je jednom bio na putu da postane milijarder. Sada se oko njega gomilaju optužbe za seksualno zlostavljanje i građanske tužbe, njegovi poslovni partneri beže, a brendovi polako postaju bezvredni. Najgore možda tek dolazi.
Sve što je ostalo od sedišta „Bed boj vorlvajda“, izdavačke kuće Šona „Didija“ Kombsa na njujorškom Menhetnu su ruševine. Nekada šestospratna zgrada, izgrađena 1919. kao Fordov salon automobila, sada je svedena na dva betonska stuba u blizini mesta gde su se nekada ponosno nalazili zlatni i srebrni krov, reklamirajući središte Didijevog carstva.
Sada se to carstvo, baš kao i zgrada u kojoj se nalazilo, srušilo pod težinom gomile optužbi za seksualno zlostavljanje i drugih tužbi. (Protiv Kambsa nije podignuta optužnica, a on i njegovi predstavnici nisu odgovorili na zahteve za komentar na optužbe o zlostavljanju koje Kombs kategorički negira).
Ova slika trenutnog stanja zgrade na Menhetnu drastičan je kontrast u odnosu na Kombsove početke. Kako se uzdizao u svetu muzike, Kombs je zračio samopouzdanjem od svojih početaka u Apdaun rekordsu do osnivanja Bed boj rekordsa 1992. godine.
Kombs je bio deo legendarne istorije hip-hopa: podstakao je slavno rivalstvo između istočne i zapadne obale, producirao je hit „Spreman da umrem“ Notorious B.I.G.-a, nakon smrti slavnog repera, koji je dospeo na treće mesto Bilbordove liste. Potpisao je govor i s Bigijevom udovicom Fejt Evans, kao i sa drugim zvezdama poput Masea i kasnije Mašin Gan Kelija i Džalen Mone.

Hip-hop je bio samo početak. U poslednjih 20 godina, Didi je proširio svoje poslovanje u nekoliko lajfstajl kategorija, uključujući linije za odeću i parfeme Šon Džon, izuzetno uspešno partnerstvo sa britanskim konglomeratom Diageo i osnivanje TV kanala Revolt TV. U tom periodu zaradio je gotovo milijardu dolara.
Pre pet godina, Forbes je procenio kako Kombsovo lično bogatstvo iznosi 740 miliona dolara. I Kombs i njegov tim su kasnije tvrdili kako je on zapravo milijarder, ali nisu ponudili nikakvu dokumentaciju koja bi potkrepila tu tvrdnju. Današnja konzervativna procena Forbes iznosi 400 miliona dolara.
Uzimajući u obzir ozbiljnost tužbi i saveznu istragu o navodnoj trgovini ljudima, Kombs se sada suočava sa egzistencijalnom pretnjom po svoju slobodu i bogatstvo.
U martu ove godine, federalni agenti su pretresli njegove domove u Majamiju i Los Anđelesu u sklopu istrage o trgovini ljudima, prenose mediji. Nejasno je da li je Kombs meta te istrage. Prošlog novembra, njegova bivša devojka Kejsi Ventura podnela je tužbu u kojoj Kombsa optužuje za silovanje, seksualno zlostavljanje i nasilje koje je navodno trajalo preko deset godina.
U podnetoj tužbi na saveznom sudu Ventura Kombsa optužuje da ju je drogirao i terao na polne odnose sa drugim muškarcima. Tužba se završila nagodbom samo dan nakon podnošenja. Kombs je odbacio sve optužbe i izjavio kako nagodba ne znači da on priznaje krivicu.
Video sa nadzorne kamere iz 2016. godine, koji je CNN dobio prošlog meseca, prikazuje kako Didi divljački tuče Venturu. Didi je 48 sati kasnije na Instagramu objavio izvinjenje gde je svoje ponašanje nazvao „odvratnim“, ali nije spominjao Venturu. Istog meseca kada je Ventura podela tužbu, još dve žene su su to uradile, optuživši Kombsa za seksualno zlostavljanje, premlaćivanje i prinudno drogiranje.
Između decembra 2023. i maja 2024. podnete su još četiri tužbe u kojima se Kombs optužuje za seksualno zlostavljanje, silovanje i prisilno drogiranje. Jednu od njih podnela je bivša Kombsova producentkinja, Rodni Džouns (Lil Rod). Kombs je odbacio sve optužbe, a njegovi advokati tužbe nazivaju „neosnovanim pokušajima zarađivanja novca“.

Poslovni problemi
Istovremeno je Kombs podneo sopstvenu tužbu protiv Diageo, u maju 2023. godine. U tužbi on tvrdi da je kompanija „pokazala kako ne želi svoje crne partnere da tretira jednako“ i navodi kako njegovi brendovi Cîroc i DeLeón nisu imale pristup bilo kakvim marketinškim, proizvodnim i distributivnim resursima u poređenju sa drugim brendovima poput Don Julija ili Kasamigosa.
Do juna 2023. godine Diageo je raskinuo partnerstvo s Combsom, tvrdeći da je „usprkos činjenici da je tokom našeg 15-godišnjeg partnerstva zaradio gotovo milijardu dolara prihoda, gospodin Kombs je doprineo sa ukupno 1.000 dolara i odbio je da završi svoje obaveze“.
Prijava zarade kompanije Diageo iz januara 2024. otkriva da je Kombs primio 200 miliona dolara za svoj udeo u DeLeonu u zamenu za odustajanje od tužbe i partnerstva. „U vezi sa akvizicijom, raniji sporovi su rešeni i Diageo je sada 100 odsto vlasnik brenda DeLeon“, saopštila je kompanija.
Prekid ovog partnerstva je u velikoj meri odgovoran za nagli pad Kombsovog bogatstva. Kada je Forbes procenio Kombsovo bogatstvo na 740 miliona dolara 2019. godine, najveći udeo je došao upravo od kompanije Cîroc.
Partnerstvo se nekada smatralo ogromnim uspehom u industriji: Kombs je zarađivao u proseku 66 miliona dolara godišnje između 2007. i njegovog raskida 2023. godine. Kada je Kombs bio na vrhuncu svoje popularnosti, investitori su rekli za Forbes da može da proda trećem licu u zavisnosti od prognoze zarade. Takav ugovor, procenio je Forbes, mogao bi da vredi stotine miliona dolara.
Sada ništa od toga više ne postoji. Obim prodaje kompanije Cîroc pao je za skoro 24 procenta između 2014. i 2022. godine. Međutim, kada se partnerstvo završilo, Kombs i Cîroc su postali neraskidivo povezani.
„Poznato je da nosi kompaniju Cîroc svuda sa sobom“, kaže Džoel Henri, bivši izvršni direktor kompanije Diageo. „Cîroc je postao Didi. On je postao brend“.
Prekid partnerstva sa kompanijom Diageo bio je veći udarac za reputaciju nego pretnja za poslovanje kompanije. Jedan evropski analitičar upoznat sa finansijama u Diageo kaže kako Cîroc i DeLeón nemaju gotovo nikakvu težinu u Diageo, dok Dejvid Amorim, analitičar Alpfaveljua, kaže kako „ta dva brenda nisu ključna“, budući da oni čine samo nekoliko procentnih bodova u ukupnom obimu prodaje kompanije.
„Nekad ste mogli da se pohvalite da radite za Didija“
Nakon prekida partnerstva sa kompanijom Diageo, Kombsu je preostao samo udeo u Revolt TV-u, mreže koju je osnovao 2012. godine kako bi doneo vidljivost kreatorima u hip-hop i mladoj supkulturi. Početkom juna ove godine, dok su se vesti o optužbama za seksualno zlostavljanje gomilale, Kombs je svoj udeo u mreži prodao, a firma će deonice dati zaposlenima.
Dokument o proceni vrednosti treće strane kaže kako je kompanija 2022. godine vredela 405 miliona dolara, a Kombs je imao udeo od nešto više od 50 odsto. Ipak, ključno je to što je, kako kaže jedan investicioni bankar upoznat s finansijama Revolta, Kombs imao glasačku, ali ne i finansijsku kontrolu.

Bez kompanija Diageo i Revolt, Forbes procenjuje kako Kombs u gotovini ima oko 200 miliona dolara. Njegova modna linija Šon Džon, koja je nekada ostvarivala više od 400 miliona dolara godišnje od prodaje, povučena je sa polica u Macy’su, a njegov brend naočara nestao je iz optičarskih radnji, čime je praktično postao bezvredan.
Usprkos Kombsovom impresivnom portfelju nekretnina – njegove kuće u Majamiju i imanje u Los Anđelesu vrede više od 40 miliona dolara svaka – gotovo polovina njihove stvarne vrednosti opterećena je hipotekama. Njegov muzički katalog Bed boj, čiju vrijednost je Forbes nekada procenio na 125 miliona dolara, verovatno bi ovih dana imao mnogo nižu cenu.
„Sve što je Kombs učinio kao muzičar danas verovatno vredi mnogo manje”, kaže Džon Branka, advokat naslednika Majkla Džeksona. Iako Kombs zarađuje manje od tantijema nakon što je izdavačka prava vratio muzičarima Bed boja (uključujući Bigija), to ne znači da su obožavatelji hip-hopa prestali da ga slušaju. „Niko nije odlučio da prestane da kupuje Bigija“, kaže muzički advokat Petar Paterno. „Ako je album od Pufija, onda od toga ništa“.
Kombsu je još ostala i vredna kolekcija umetničkih radova, kao i i privatni avion i 20 automobila – među kojima su i Rols Rojs i Majbah.
A ni bliska budućnost ne deluje dobro. Šest građanskih tužbi u kojima se optužuje za seksualno zlostavljanje još uvek traje, kao i istraga savezne vlade. Još uvek je nejasno za šta bi vlada mogla da optuži Kombsa, budući da nije službeno optužen ni za šta u toj istrazi, ali postoji pravni presedan prema takozvanom RICO zakonu o seksualnoj trgovini, objašnjava doktorka En Oliverijus, međunarodna advokatica specijalizovana za seksualno zlostavljanje, rodnu diskriminaciju i ljudska prava.
Među mogućim kaznama ako Kombs zaista bude osuđen prema tom zakonu su i ogromne finansijske i duga zatvorska kazna.
„Ovo nisu male stvari. Ovo je ozbiljno. Mislim da ovog gospodina čekaju teški dani“.
Jedan trenutni radnik zaposlen u kompaniji bliskoj Kombsu kaže kako su došli dani sa mnogo manje prestiža.
„Nekad ste mogli okolo da se hvalite da radite za Didija”, kaže on. „Više ne možete“.
Lizete Vojtko Best, novinarka Forbes