Kako se Ukrajina predstavila na forumu u Davosu: Ekonomija beleži rast uprkos ratu

Biznis Forbes 25. jan 2024. 07:00
featured image

25. jan 2024. 07:00

Delegacija Ukrajine napustila je Svetski ekonomski forum 2024, sastanak nacionalnih i poslovnih lidera koji se godišnje održava u švajcarskom alpskom gradu Davosu, nakon što su predstavili svoj plan za obnovu posle rata i sa obećanjima svojih partnera u rukama.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski i njegovi najbliži saradnici stigli su u Davos 16. januara radi niza bilateralnih i multilateralnih sastanaka. Ukrajinski državni vrh imao je direktne razgovore sa nekoliko visokih američkih i evropskih zvaničnika, uključujući državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država Antonija Blinkena, savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivena, predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen, kao i lidera Švajcarske, Poljske, Belgije, Gane i drugih. Prema informacijama medija, Zelenski je zračio samopouzdanjem i kretao se kroz hodnike Foruma fokusiran kao i uvek.

REUTERS/Denis Balibouse

On se 16. januara sastao sa svojim poljskim kolegom, Andžejem Dudom, u njihovom prvom susretu od Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u septembru 2023. Navodno su razgovarali o situaciji na frontu, kao i koordinaciji napora ka pridruživanju Ukrajine Evropskoj uniji. Ursula fon der Lajen mu je, s druge strane, saopštila plan Komisije da eventualno počne s pregledom ukrajinskih zakona, što predstavlja još jedan korak ka otvaranju pregovora o članstvu Ukrajine u EU.

Kada je Zelenski preuzeo reč na Davosu, upozorio je prisutne o očiglednoj opasnosti od Kremlja i zašto bi zaustavljanje Putina trebalo da bude na vrhu dnevnog reda svetskog mira. „Ako neko misli da se ovo odnosi samo na Ukrajinu, fundamentalno se vara“, naglasio je Zelenski. „Mogući pravci i čak vremenski okvir nove ruske agresije izvan Ukrajine postaju sve očigledniji“, nastavio je.

Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS

Zelenski je pohvalio ukrajinsku otpornost i napomenuo da su uprkos sveobuhvatnoj ruskoj agresiji uspeli da povećaju proizvodnju domaćeg oružja, vrate se ekonomskom rastu (ukrajinski BDP porastao je 5% prošle godine nakon smanjenja u 2022) i uspešno nastave pregovore o članstvu u EU. „Normalizujemo ideju da agresije mogu biti poražene, čak i Putinove agresije koje traju 10 godina i više“.

Desna ruka predsednika Zelenskog, Andrij Jermak, s druge strane, pozdravio je savetnika za nacionalnu bezbednost SAD Džejka Salivena na marginama Foruma. Ukrajinski zvaničnik zahvalio je američkom narodu na njihovoj kontinuiranoj podršci njegovoj opkoljenoj zemlji i pohvalio „profesionalizam Salivena, koji je pomogao da se obezbedi brza isporuka oružja i vojne opreme Ukrajini za odbijanje ruske vojne agresije“.

Ministar digitalne transformacije Ukrajine, Mihailo Fedorov, vratio se u Kijev s nekoliko dogovorenih sporazuma i obezbeđenih aranžmana. Najznačajniji je planirano pokretanje Gov-Tech centra u Kijevu od strane Svetskog ekonomskog foruma, organizatora samita u Davosu, što će biti drugi centar te vrste na svetu (prvi se nalazi u Berlinu, Nemačka). „Glavni cilj [centra] je digitalizacija vlade i sprovođenje inovativnih reformi“, napomenuo je Fedorov.

Reuters

POLITICO je nazvao Ukrajinski dom Davosa „najboljim paviljonom“ na Forumu. Prikazivao je ažuriranu mapu ruskih ratnih zločina, kao i ekrane sa TikTok videima Ukrajinaca „o ljudima koji žive svoje živote, pronalaze radost, ljubav i trenutke sreće uprkos stalnoj pretnji.“ Dom je takođe imao izložbu pod nazivom „Odlučivanje o vašem sutra“ Fondacije Viktora Pinčuka, koja je ukazivala na ratom pogođenu Ukrajinu putem video portreta i priče četiri savremena ukrajinska umetnika.

Druga izložba prikazivala je pokretne portrete umetnika Jarema Maljaščuka i Romana Kimeja ukrajinske dece koju su oteli Rusi, a koja su se od tada vratila kući. Ova izložba ima za cilj da skrene pažnju sveta na sistematski ratni zločin prisilne deportacije. „U isto vreme, ovo delo je omaž svoj deci u Ukrajini koja žive pod sistematskim rizikom da budu odvojena od svojih domova“.

Katja Soldak, urednica Forbes