Kineska mikrodrama izrasla u biznis vredan pet milijardi dolara (VIDEO)
U Kini je u punom uzletu industrija mikrodrame. Reč je o neobičnom formatu dostupnom na mobilnim telefonima koji već generiše izdašne prihode. Zarađuju tvorci platforme i glavni glumci, a epizode serijala snimaju se veoma brzo. Korisnici za 64 epizode koliko traje jedna od najpopularnijih mikrodramskih serija plate oko pet ili šest dolara.
Vertikalno snimljene epizode mikrodrame traju nekoliko minuta. Drže pažnju miliona gledalaca koji su prikovani za mobilne telefone u iščekivanju nastavka priče, a svaki novi zaplet se plaća.
„U mikrodrami, nakon nekoliko epizoda, događa se preokret. Baš tada od korisnika se traži da plati pre nego pogleda nastavak serije. Kada se zainteresovao, u najuzbudljivijem trenutku, kada ne može da prestane da gleda, mora da plati. Tako radi biznis zvani mikrodrama“, kaže Žu Đijan, penzioner i glumac u mikrodramama.
Aplikacija Kuajšu, veoma popularna u Kini kod starije populacije, suvereno vlada industrijom u usponu, koja u ovom trenutku vredi pet milijardi dolara.
Ta platforma proizvela je 60% najgledanijih mikrodrama prošle godine čime je zacementirala status giganta kreativne industrije.
„Kako ja to doživljavam? Mikrodrama je kao brza hrana. Potrebna investicija u jednu seriju kreće se od 40.000 do 140.000 dolara“, navodi Đijan.
Mikroformat omogućio je i smanjivanje troškova snimanja filma koji je moguće napraviti za 28.000 dolara. I dok mikrodrama privlači sve više gledalaca, rastu i plate glavnih glumaca koji u skupljim produkcijama mogu zaraditi i 560 dolara dnevno.
Ipak, ni ova oblast ne radi bez strogog nadzora kineske države. Cenzori su od 2022. do 2023. godine zabranili 22.300 mikrodrama, oko 1,5 miliona epizoda zbog nasilja, vulgarnosti i sličnih nepoželjnih sadržaja.
Kako izgleda mikrodrama pogledajte u prilogu Forbes Magazina: