Kineze iz Tiktoka izdvajaju na granici i propituju državni agenti SAD

Biznis Forbes 2. maj 2024. 17:34
featured image

Agenti Granične kontrole su pitali zaposlene koji putuju u SAD, od kojih su većina Kinezi, o njihovom pristupu osetljivim američkim podacima i da li su članovi Kineske komunističke partije.

2. maj 2024. 17:34

Tokom poslednjih nekoliko godina, Tiktok i njegova kineska matična kompanija, Bajtdens, bili su pod nadzorom američkih regulatora koji su se plašili da bi aplikacija mogla omogućiti Kineskoj komunističkoj partiji pristup podacima Amerikanaca ili uticaj na informacije koje konzumiraju.

Na više saslušanja, zakonodavci su ispitivali izvršne direktore da li zapošljavaju članove KKP-a, i ako da, kakvu moć te osobe imaju u donošenju odluka u kompaniji. Na jednom saslušanju u januaru, senator Tom Koton je više puta pritiskao izvršnog direktora Tiktoka Šou Zija Čua da li je bio član KKP-a, iako je gospodin Ču (koji živi u Singapuru i oženjen je Amerikankom) ponavljao da je Singapurac.

Sada je Forbes saznao od izvora u poziciji da to znaju, kao i materijala, da je više od 30 zaposlenih Tiktoka koji su dolazili u SAD zaustavljeno na granici i suočeno sa sličnim ispitivanjem Carine i Granične zaštite (CBP).

Prema izvorima, mnogi od ovih zaposlenih su Kinezi i rade u Bajtdensu i Tiktoku u različitim kapacitetima, uključujući inženjerstvo podataka i mašinsko učenje. Pitanja koja su CBP agenti postavljali zaposlenima bila su usmerena na odnos između Tiktoka i Bajtdensa i aktivnosti kompanije vredne milijardu dolara da kineskim radnicima ne dozvoli pristup privatnim informacijama američkih korisnika Tiktoka, poznate interno kao Projekat Teksas. Agenti CBP-a su pitali zaposlene o njihovom pristupu podacima korisnika Tiktoka iz SAD-a, gde su američki data centri kompanije, i kakva je njihova uloga u Projektu Teksas.

Zaposleni su takođe ispitivani o ličnim stvarima, poput toga da li su članovi Kineske komunističke partije, kao i njihovom obrazovanju i političkim vezama u Kini. Jedan izvor koji je u poziciji da zna rekao je za Forbes da agenti koriste poseban, štampani spisak pitanja da ispituju zaposlene.

Direktor Tiktoka Šou Zi Ču na ispitivanju u Predstavničkom domu; Foto: REUTERS/Evelyn Hockstein/File Photo

Ispitivanja zaposlenih Tiktoka dolaze paralelno sa ispitivanjima koja CBP sprovodi među kineskim studentima i naučnicima na granicama SAD-a, što je znak sve većeg straha od tehnološke špijunaže iz Kine. Studentima i istraživačima takođe su postavljana pitanja o njihovom akademskom radu i povezanosti sa Kineskom komunističkom partijom.

Napori Tiktoka da spreči zaposlene sa sedištem u Kini da pristupe američkim korisničkim podacima traju već godinama, ali kompanija je više puta davala velika obećanja o sigurnosti tih podataka. Leta 2022. godine, BuzzFeed News je izvestio da su podaci američkih korisnika i dalje široko dostupni zaposlenima u Kini, što je izazvalo zabrinutost da bi kineska vlada mogla da ih primora da ih podele sa njom (čak i protiv njihove volje).

Mesecima kasnije, Forbes je saznao da je tim sa sedištem u Kini planirao da koristi Tiktok aplikaciju za nadgledanje američkih građana. Kompanija je pokrenula internu istragu, u kojoj je utvrđeno da je tim pratio lokacije novinara, uključujući i ovog reportera, u nameri da otkrije njihove izvore.

I pored ove povrede, Tiktok i Bajtdens su nastavili da tvrde da su podaci američkih korisnika sigurni. Ali izveštavanje Forbes pokazalo je da su informacije, uključujući bankarske podatke kreatora i oglašivača i brojeve socijalnog osiguranja, smeštene u Kini, uprkos svedočenju izvršnog direktora Tiktoka Šou Zija Čua pred Kongresom u martu 2023. godine da su „američki podaci uvek bili smešteni u Virdžiniji i Singapuru u prošlosti“. Nakon izveštavanja Forbes o skladištenju podataka, lideri Senata su postavili pitanja Tiktoku o „netačnim tvrdnjama“.

Prošle nedelje, predsednik Bajden je preduzeo istorijski korak, potpisavši zakon koji bi mogao rezultirati zabranom Tiktoka – što bi bio prvi put da američka vlada zabrani veliku aplikaciju ili internet uslugu. Zakon će zahtevati od Epla i Gugla da u roku od 270 dana uklone Tiktok iz svojih prodavnica aplikacija, osim ako Bajtdens do tada ne proda svoj udeo u američkim operacijama aplikacije (ili sudovi ne blokiraju primenu zakona).

Tiktok i Bajtdens su najavili da će osporiti zakon pred sudom. Ali u međuvremenu, suočavaju se sa višestrukim drugim pravnim izazovima od strane američke vlade. Ministarstvo pravde je 2023. godine otvorilo krivičnu istragu protiv Bajtdensa nakon što je kompanija priznala da je koristila Tiktok za nadgledanje američkih građana.

Osim toga, Komitet za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS) istraživao je Bajtdens i njegovu akviziciju Musical.ly, aplikacije koja je na kraju postala Tiktok, od 2019. godine. Prošle godine, CFIUS je zauzeo stav koji je sada postao zakon: da Bajtdens treba da se odvoji od Tiktoka, ili da se aplikacija zabrani.

Ovi slučajevi koji su u toku mogu pružiti naznake o tome kako i zašto agenti Carine i Granične zaštite ispituju zaposlene. Intervjui CBP-a često se koriste za prikupljanje informacija o ljudima i kompanijama koji su pod istragom vlade, a CBP je takođe deo Ministarstva unutrašnje bezbednosti, čiji je šef član devetočlanog odbora CFIUS.

REUTERS/Dado Ruvic

Portparol Carine i Granične zaštite rekao je u saopštenju: „CBP je zadužen za zaštitu granica naše zemlje, kao i za sprovođenje brojnih zakona na našim graničnim prelazima u ime drugih vladinih agencija, uključujući državne i lokalne policijske snage. Svi međunarodni putnici koji pokušavaju da uđu u Sjedinjene Države, uključujući sve američke građane, podložni su pregledu“.

U međuvremenu, stranim zaposlenima Tiktoka i Bajtdensa teže je da putuju u SAD radi posla. Jesenje ažuriranje internih politika kompanije sada ograničava sva poslovna putovanja u SAD na 30 dana, prema internim materijalima koje je pregledao Forbes.

Tiktok nije odgovorio na zahtev za komentar.

Emili Bejker Vajt, novinarka Forbes