Kinezi nisu dostavili Vladi Srbije deo tražene dokumentacije, nije sve ispunjeno: Šta je juče objavljeno

Vlada Srbije tražila je kineskom konzorcijumu deo dokumentacije koju traže studenti, kao i Građevinski fakultet u Beogradu. Iz odgovora kineskih kompanija može se naslutiti da je prikupljanje dokumenata obavljano tek sada. Jer, pre dva dana, Kinezi su negativno odgovorili na tri zahteva Vlade, zbog čega javnost neće dobiti deo traženih „papira“.
Kako se može videti iz jednog od objavljenih mejlova, koji je kineski CRIC uputio u nedelju uveče 26. januara, a koji se vidi na sajtu Vlade, neće dostaviti informacije o postupcima izbora podizvođača – jer ih nemaju. Oni se pozivaju na činjenicu da nisu obveznici Zakona o javnim nabavkama.
Tenderska dokumentacija ne postoji
„Konzorcijum privrednih društava CCCC-CRIC ne spadaju pod pojam naručioca, definisanog Zakonom o javnim nabavkama niti je Zakonom o javnim nabavkama na bilo koji način uspostavljena obaveza sprovođenja postupka javnih nabavki pri zaključivanju ugovora sa podizvođačima. Iz tog razloga, konzorcijum nije sprovodio postupke javnih nabavki pri ugovaranju sa podizvođačima“, stoji u mejlu.
Uz ovaj dokument dodat je i dokument pod nazivom „Pojašnjenje“. U njemu se pojašnjava da je ugovor o modernizaciji pruge od Novog Sada do Mađarske zaključen na osnovu Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture između vlada Srbije i Kine iz 2009. Dodatno se objašnjava da on po hijerarhiji ima veću pravnu snagu od nacionalnog zakonodavstva.
„Član 4. i 5. – ne postoji obaveza raspisivanja javnog nadmetanja, odnosno ne primenjuje se Zakon o javnim nabavkama. Dakle, tenderska dokumentacija za izbor izvođača ne postoji, jer je izbor izvršen po ratifikovanom međunarodnom sporazumu“, navodi se u ovom dokumentu.
Međutim, u Aneksu II kojim je 2013. izmenjen sporazum, u novom članu 5. navodi se sledeća rečenica: „Izbor najpovoljnijeg podizvođača i isporučioca dobara i usluga, sa sedištem u zemlji u kojoj se izvodi infrastrukturni projekat vrši se u skladu sa procedurom utvrđenom u komercijalnom ugovoru o izvođenju projekta“.
Šta kaže ugovor
S druge strane, u komercijalnom ugovoru sa kineskim izvođačima postoji poseban deo koji reguliše izbor podizvođača. U članu 16. ugovora navodi se da su Kinezi dužni da angažuju podizvođače čije sedište nije u Narodnoj Republici Kini.
„Izvođač je dužan da sprovodi postupak nabavke uz što veću konkurenciju. Izbor podizvođača i dobavljača se vrši nakon javnog objavljivanja konkursa. Izvođač ne ograničava konkurenciju, a posebno ne omogućava nijednog ponuđača da učestvuje u javno objavljenom postupku. Izvođač vodi računa da se izbor podizvođača i dobavljača vrši javno i transparentno“, stoji između ostalog u ugovoru.
Takođe se podseća da po izboru podizvođača i dobavljača, kineski konzorcijum za njihov izbor mora da dobije i saglasnost Ministarstva građevinarstva i Infrastrukture železnice Srbije.

Knjiga inspekcije
Drugi negativni odgovor Kinezi su Vladi Srbije dali na zahtev da se dostavi tzv. Knjiga inspekcije. Zapravo, delimično negativan. Oni su dostavili samo prvu stranu ovog dokumenta. Razlog je sledeći i neobičan – knjiga nije popunjavana.
„Vezano za zahtev 3.4. Knjiga inspekcije, dostavljena je skenirana prva strana, jer je ona jedina popunjena u knjizi inspekcije. Ostale strane na kojima se upisuju građevinski inspektori su prazne, jer se inspektori nisu upisivali u knjigu inspekcije kada su vršili inspekciji nadzor“, stoji u mejlu, takođe upućenom u nedelju 26. januara.
Kako se može videti iz dokumenta, početak vođenja knjige inspekcije bio je 1. jul 2022. a prvu stranu potpisuju predstavnik kineskog konzorcijuma Milan Banović i predstavnik nadzora Dragan Gligorov.
Inače, ovaj dokument pomenuo je Građevinski fakultet u Beogradu u saopštenju kojim su saopštili šta još nedostaje od dokumentacije. Naveli su da Knjiga inspekcije nije dostupna.
Izjave o završetku temelja i objekta
Iako je Građevinski fakultet u svojoj objavi naveo da nedostaju izjave o završetku temelja i objekta u konstruktivnom smislu, Kinezi pojašnjavaju u mejlu, takođe datiranom 26. januara, da stanična zgrada nije građena već je reč o postojećem objektu. Kako nisu izlazili iz postojećih gabarita, nisu gradili temelje niti ceo objekat, smatraju da nisu ni imali obavezu da podnesu ove dve izjave.
„Iz gore navedenih razloga, dokumenti navedeni pod tačkama 3.7 i 3.8 ne mogu biti dostavljeni, jer nisu ni izrađeni niti ih je bilo potrebno izraditi u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji“, navedeno je u mejlu.
Ipak, postavlja se pitanje da li je ovakve izjave trebalo podneti za novu galeriju koja je napravljena u okviru vestibila. Za ovaj objekat su pravljeni temelji i reč je o novom objektu koji je napravljen unutar postojećeg.
Šta je još objavljeno
Na sajtu Vlade Srbije juče je objavljena dodatna dokumentacija. Neka od njih, kao što je ugovor s Kinezima, sporazum iz 2009. i njegovi aneksi, kao i deo građevinskih dnevnika već su bili objavljeni (sporazum sa aneksima se može naći na sajtu parlamenta), a deo je nov.
Primera radi, objavljen je folder pod nazivom „Ugovori sa izvođačima i podizvođačima“. Osim ugovora s Kinezima tu su i ugovor sa Startingom i ugovori Startinga sa svojih pet podizvođača i dobavljača. Tu su i ugovori sa više od 20 podizvođača iz Novog Sada, po jednim iz Vranja, Niša i Kragujevca i više od 30 iz Beograda. Iz dokumentacije se vidi da su pojedini podizvođači imali više poslova odnosno ugovora. Takođe, deo njih imao je i svoje podizvođače pa je objavljen i deo tih ugovora. Ostaje da se detaljnije proveri da li su ovo svi ugovori.
Tu je i folder sa privremenim i okončanim situacijama gde se u 237 dokumenata mogu videti zahtevi mahom kineskog konzorcijuma za plaćanja za obavljene radove.
Objavljeni su i traženi atesti za materijal koji je ugrađivan na stanici.
Za deo tražene dokumentacije, Vlada Srbije je stavila linkove ka sajtu Infrastrukture železnice Srbije jer je tamo ranije objavljena – ugovor države i CIP-a o izradi idejnog projekta, projekti tehnologije i saobraćaja, lokacijski uslovi iz 2020, verzije projekta za izvođenje Projekta konstrukcije, rekonstrukcije i adaptacije stanične zgrade i dr.

Nastavak javašluka u objavljivanju dokumentacije?
Objavljeni su i građevinski dnevnici i građevinska knjiga. U folderu Građevinska knjiga postoji samo jedan izveštaj nadzora za april 2024. koji je tražen i ništa više. Dok knjige inspekcije iz već pomenutih razloga nema.
Kada je reč o Zapisniku o uvođenju Kineza u posao (još jedan od dokumenata u popisu fakulteta), u folderu se nalazi odobrenje nadzora za početak radova i saglasnost Ministarstva, Infrastrukture i nadzora na dinamički plan izvođenja radova. Ali, tu je i njihov mejl u kojem kažu da nisu sigurni da dokument kao pod nazivom „Zapisnik o uvođenju izvođača u posao uopšte postoji“ i da to treba proveriti sa nadzorom.
Kada je reč o zahtevu za objavljivanjem Geodetskog snimka fasadne potkonstrukcije, u folderu se nalazi samo mejl kineskog konzorcijuma u kojem se navodi da je snimak u prilogu. Ali, nema ga u objavljenim dokumentima tako da ni ovaj zahtev nije ispunjen.
I na kraju, kada je reč o saglasnostima na izbor podizvođača, Vlada Srbije uputila je javnost na svoj sajt odnosno ranije objavljene saglasnosti za oko 60 podizvođača. Međutim, kako smo ranije pisali, u nekim od tih foldera nema svih saglasnosti ili nedostaju pojedinačne saglasnosti Ministarstva ili Infrastrukture. Tako da, ni ovaj zahtev nije do kraja ispunjen.