Ko je novi milijarder u svetu svemirske tehnologije (VIDEO)

Biznis Forbes Srbija 30. nov 2024. 08:00
featured image

30. nov 2024. 08:00

U svetu visokih tehnologija pojavila se konkurencija Ilonu Masku. Novozelanđanin Piter Bek osnivač kompanije Roket Lab, samouki raketni inženjer, novi je milijarder u svetu svemirske tehnologije.

U sedištu kompanije Roket Labs sa sedištem u Long Biču u Kaliforniji imaju razloga za slavlje. Prvi put je bogatstvo osnivača procenjeno na milijardu dolara. Kompanija koja proizvodi i lansira rakete, satelite i ostale svemirske letelice zabeležila je rast vrednosti akcija od 300 odsto u protekloj godini.

Raketni uspon Roket Laba počeo je u novembru nakon tri velike objave kompanije. Prva je bila da su im prihodi dostigli 135 miliona dolara u poslednjem, četvrtom kvartalu ove godine. Druga se tiče ugovora sa komercijalnim operatorom satelita. Reč je o korišćenju većeg lansirnog vozila koje se može upotrebiti više puta. Zove se Neutron, a na njegovom razvoju Roket Lab je radio od 2021. godine. Treća je ponuda NASA da kompanija preuzme posao prikupljanja i donošenja uzoraka sa Marsa.

Analize pokazuju da je Roket Lab po broju lansiranja, dospeo na treće mesto u svetu. Ispred njega je Spejs Iksa Ilona Maska i kineske vlade.

Rocket Lab
Rocket Lab

Ko je Piter Bek

Osnivač kompanije Piter Bek ima 47 godina i samouki je inženjer raketne tehnologije. Nije otišao na koledž, već je 1993. godine počeo da radi u fabrici tehničkih uređaja u kojoj je narednih 10 godina prošao obuku u preciznom projektovanju i industrijskom dizajnu. U slobodno vreme pravio je rakete. Posao je dobio 2003. godine u novozelandskom Institutu za istraživanja gde predvodi odeljenje koje se bavi optimizacijom rada vetro-turbina i super provodnika.

Roket Lab pokreće 2006. godine koji ulazi u istoriju tri godine kasnije, kada postaje prva privatna kompanija, koja je u kosmos lansirala raketu sa južne hemisfere. Tada počinje da razvija lansirno vozilo Elektro, koje je u periodu od nekoliko godina lansiralo 197 letelica u orbitu sa 49 uspešnih misija.

Vrednost firme procenjena je na više od četiri milijarde dolara nakon izlaska na berzu. Dobru zaradu ostvarila su i tri investiciona fonda, koja su ulaganjem u Roket Lab stekla udeo od 50 odsto u kompaniji na pet godina.

Prilog o samoukom raketnom inženjeru pogledajte u nastavku: