Kostas Salvaras: Naš cilj je da pušačima ponudimo različite opcije
U intervjuu za Forbes Srbija, Kostas Salvaras, Area Vice President South East Europe, kompanije Philip Morris International govori o tome kako Srbija napreduje ka budućnosti bez duvanskog dima.
Da li Srbija napreduje dovoljno brzo ka cilju koji je kompanija Philip Morris zacrtala – budućnost bez duvanskog dima?
Srbija je jedinstveno tržište sa duboko ukorenjenom tradicijom pušenja. Iako mnogi to mogu smatrati izazovnim okruženjem, mi vidimo značajan napredak ka budućnosti bez duvanskog dima. Stopa pušenja u zemlji jeste i dalje visoka, ali postoje jasni dokazi da se situacija menja i da su punoletni pušači sve otvoreniji za alternative koje ne uključuju sagorevanje. Od lansiranja IQOS-a 2017. godine, beležimo konstantan rast broja pušača koji su prešli na proizvode koji zagrevaju duvan, posebno u urbanim centrima poput Beograda, gde je tržišni udeo IQOS-a oko 15%.
Ali ne podržavaju samo potrošači bolje alternative, postoji i interesovanje lokalnih medicinskih i naučnih institucija da podrže ovaj napredak u pravcu smanjenja štetnosti. Srbija ima Centar za smanjenje štetnosti, prvu laboratoriju posvećenu istraživanju pušenja i proizvoda bez dima na Zapadnom Balkanu. Pored toga, ovde postoje lekari, naučni instituti i inovatori koji su zainteresovani za istraživanje alternativnih načina smanjenja stope pušenja.
Zahvaljujući svim ovim faktorima i podršci Vlade, PMI je nedavno najavio investiciju u proizvodnju nesagorevajućih proizvoda ovde u Srbiji, što predstavlja dokaz našeg poverenja u potencijal ovog tržišta i njegovu ulogu u ostvarivanju budućnosti bez duvanskog dima.
Da li nova investicija osigurava budućnost fabrike u Nišu, s obzirom na pad proizvodnje cigareta u Evropi?
Globalni pomak od cigareta zaista menja našu industriju, a Srbija nije izuzetak. Ipak, naša fabrika u Nišu je dobro pozicionirana, spremna da se prilagodi ovim promenama i nastavi da igra ključnu ulogu u globalnim operacijama PMI-ja. Ona se danas svrstava među naše najznačajnije proizvodne centre, gde proizvodnja konstantno raste i odakle je 80% proizvodnje namenjeno izvozu na više od 60 tržišta širom sveta.
Ovaj uspeh omogućen je između ostalog i značajnim ulaganjima koja do sada iznose više od 900 miliona evra, a sa nedavno najavljenom dodatnom investicijom od 100 miliona evra pravimo još jedan korak napred. Nova investicija biće posvećena proizvodnji nesagorevajućih proizvoda nove generacije, što odražava posvećenost PMI-ja budućnosti bez dima, ali i potvrđuje naše poverenje u inovativne kapacitete Srbije. Širenjem našeg proizvodnog portfolija na proizvode sa smanjenim rizikom, usklađujemo se sa globalnim trendovima, istovremeno osiguravajući stabilan rast i otvaranje novih radnih mesta u Srbiji.
Philip Morris globalno širi ponudu nesagorevajućih proizvoda namenjenih punoletnim pušačima lansiranjem nikotinskih vrećica. Da li verujete da bi ovaj proizvod imao potencijal da smanji broj pušača u Srbiji, s obzirom na nedostatak tradicije korišćenja oralnih nikotinskih proizvoda?
Verujem da nikotinske vrećice imaju značajan potencijal za smanjenje štetnosti od pušenja i u zemljama u kojima ovi proizvodi nisu ukorenjeni u tradiciji. Kada pogledamo zemlje poput Švedske, gde su nikotinske vrećice i slični proizvodi široko korišćeni, uticaj na stopu pušenja bio je veliki. Švedska danas ima najnižu stopu pušenja u Evropi, a istovremeno, zahvaljujući tim alternativama i najmanju incidencu bolesti povezanih sa pušenjem.
Naš cilj je da svim punoletnim pušačima pružimo različite opcije kako bi mogli da pronađu najbolju koja odgovara njihovim preferencijama i načinu života. Iako je potrebno vreme da se pušači naviknu na nikotinske vrećice, optimistični smo da uz odgovarajuću edukaciju i dostupnost, ovaj proizvod može igrati ključnu ulogu u smanjenju stope pušenja. Činjenica da je Srbija pokazala otvorenost za proizvode poput IQOS-a ohrabrujući je znak, i verujemo da bi lansiranje nikotinskih vrećica moglo upotpuniti ovaj trend nudeći još jednu alternativu bez dima i sagorevanja.
Šta je sa otvorenošću zdravstvenih institucija i regulatora širom sveta prema proizvodima bez dima, da li ima napretka u toj oblasti?
Sa jedne strane, sve veći broj zemalja, kao što su Švedska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Italija, Grčka ili Novi Zeland, zajedno sa lokalnim zdravstvenim institucijama, usvajaju zakonodavstvo koje ograničava upotrebu cigareta, a prihvata koncept smanjenja štetnosti, jer dokazi postaju previše očigledni da bi se osporili. Sa druge strane, neki regulatori i institucije javnog zdravlja su i dalje oprezni u prihvatanju modela koji bi smanjenjili štetnost pušenja, iako raste broj i nezavisnih i naučnih studija koje je sproveo PMI, koji ukazuju na značajno manji rizik alternativnih proizvoda u poređenju sa tradicionalnim cigaretama.
Ako uzmemo za primer naučne dokaze koje Philip Morris ima za IQOS, početne studije su ispitivale izloženost štetnim materijama korisnika tokom jedne nedelje, a zatim su usledile duže studije od tri meseca, godinu dana, pa i duže. Sve studije u ovom ciklusu pokazuju dosledne rezultate: efekti potpunog prelaska na IQOS se značajno razlikuju od onih izazvanih nastavkom pušenja cigareta i podsećaju na rezultate koji se vide kada korisnici potpuno prestanu sa pušenjem. Iako je prestanak pušenja uvek najbolji izbor, za one koji ne prestanu, prelazak na IQOS je naučno dokazano bolja opcija.
Verujemo da kako se ova baza dokaza širi, svi će prepoznati da naučno potkrepljene alternative igraju dragocenu ulogu u smanjenju globalnog problema pušenja. U međuvremenu, ostajemo otvoreni za dijalog i saradnju, sa ciljem da izgradimo poverenje i obezbedimo da alati za smanjenje štetnosti budu dostupni onima kojima su potrebni.
Radili ste u Japanu i SAD, koji su jedinstvena i uspešna tržišta za proizvode bez duvanskog dima. Šta Srbija može da nauči od ovih tržišta?
Svako od ovih tržišta pruža jedinstvene lekcije koje Srbija može iskoristiti na svom putu ka takvoj budućnosti. Japan je, na primer, pionirsko tržište za IQOS, gde je skoro polovina odraslih pušača sada prešla na proizvode koji zagrevaju duvan. Iskustvo Japana pokazuje da čak i u zemlji sa duboko ukorenjenom kulturom pušenja, značajna promena je moguća kada su potrošači dobro informisani i kada im se predoče kredibilne alternative koje odgovaraju njihovim potrebama.
Nasuprot tome, SAD su zauzele drugačiji, ali podjednako uticajan pristup, gde FDA (Agencija za hranu i lekove) igra centralnu ulogu u regulisanju proizvoda sa smanjenim rizikom. Rigorozan, naučno zasnovan regulatorni proces FDA bio je ključan u izgradnji poverenja javnosti, obezbeđujući da potrošači imaju pristup validnim informacijama o ovim alternativama. Ovaj model je stvorio snažnu osnovu za ulazak sigurnijih proizvoda na tržište, podstičući okruženje u kojem javno zdravlje i inovacije idu ruku pod ruku.
Ako bi Srbija usvojila najbolje od oba, fokusiranjem na edukaciju potrošača i uspostavljanjem snažne regulatorne podrške, Srbija bi mogla da podstakne veće poverenje u proizvode bez dima, što bi dovelo do šireg usvajanja i doprinelo ciljevima unapređenja javnog zdravlja.
Kako vidite Srbiju u širem regionalnom kontekstu? Gde Srbija može dati svoj glas regionalnoj debati o nekim važnim pitanjima?
Srbija se u poslednjih nekoliko godina profilisala kao lider u oblastima inovacija i novih tehnologija. Izgrađeno je regulatorno okruženja otvoreno za kreiranje politika koje pomažu u pokretanju razvoja novih, modernih proizvoda i usluga. Verujem da Srbija može neka svoja iskustva u ovoj oblasti da podeli sa susedima, a posebno sa EU. Nova Evropska komisija će u narednom periodu postavljati pravac razvoja regulative u raznim oblastima, a kada je u pitanju duvanska industrija, pred njom će biti dve važne direktive – TED (EU direktiva o akcizama na duvanske proizvode) i TPD (EU Direktiva o duvanskim proizvodima).
Sve mere koje budu uključene u ove direktive u budućnosti će imati uticaj ne samo na zemlječlanice EU, već i na razvoj politika u zemljama kandidatima. Zbog toga sam siguran da Srbija, kao zemlja kandidat za ulazak u EU, ali i lider kada je reč o progresivnim politikama usmerenim na inovativne tehnologije, može da podeli vredna iskustva i pomogne u oblikovanju diskusije na ovom planu.