MK grupa prepakuje svoj biznis u poljoprivredi: PIK Bečeju više oranica, ali i sporovi

MK grupa reklo bi se „uteže“ svoj poljoprivredni segment poslovanja. Poznata mesna industrija, Karneks iz Vrbasa, dobar deo svoje imovine, ali i obaveza koje je prate, prenosi na „sestru“ PIK Bečej. Mesne prerađevine su im glavni posao, pa će obrađivanje oranica pripasti ratarsko-povrtarskom proizvođaču.
Poslednjeg dana maja upisana je statusna promena – izdvajanje uz pripajanje. Iza ove konstrukcije se krije prenos dela imovine Karneksa PIK Bečeju.
Iz Nacrta ugovora, objavljenog dva i po meseca ranije, vidi se da je sada i formalno priznato stanje sa terena. PIK Bečej je centralno preduzeće za poljoprivrednu proizvodnju u okviru MK grupe. On je i do sada koristio i „sestrinske“ oranice. U praksi, već godinama unazad zapravo je upravljao hektarima u vlasništvu Karneksa i od njega zakupljivao i mehanizaciju.
Koncentracija posla
„Društvo prenosilac i Društvo sticalac saglasno konstatuju da je osnovni cilj ove statusne promene izdvajanje onih poslovnih procesa i aktivnosti koje proističu, odnosno su u vezi sa poljoprivrednim zemljištem i poljoprivrednom delatnosti, na način da se postigne koncentracija istih delatnosti poslovanja u okviru Društva sticaoca na koje se prenosi kompletno poljoprivredno zemljište i sredstva za obavljanje poljoprivredne delatnosti“, stoji u nacrtu ugovora.
Karneks nastavlja da radi, ali pre svega da prerađuje i konzervira meso.
„Ostvarenjem ovog cilja postići će se i konsolidacija biznisa, efikasnije upravljanje na osnovu olakšanog izveštavanja i jasnijeg uvida u poslovanje“, navodi se još u nacrtu izveštaja.
I tako Karneks „sestri“ prepisuje imovinu ukupne vrednosti 5,8 milijardi dinara i obaveze od oko 1,6 milijardi dinara. Najveći deo imovine čine nepokretnosti, zemljište i objekti, vredni 4,69 milijardi dinara. Ukupan kapital koji se prenosi PIK Bečeju je 4,2 milijarde dinara.
Šta je sa kapitalom
Nakon statusne promene osnovni kapital Karneksa se smanjuje i sada iznosi 886,2 miliona dinara. Posle izdvajanja Karneks stočarstva, 2022. godine, osnovni kapital je iznosio 1,36 milijardi dinara. Jedini vlasnik i dalje je MK grupa. Godinu i po ranije, udele su imali Karneks holdings – 51,3 odsto, Ašmor Karneks limitid – 40,86 odsto, MK grupa – 7,8 odsto. Prethodnih meseci Karneks holdings i Ašmor su polako izašli iz vlasničke strukture.
Kada je reč o PIK Bečeju, osnovni kapital je sada uvećan za 478 miliona dinara i iznosi 4,45 milijardi dinara. Jedini vlasnik i ovog društva je MK grupa.
Tumbanje imovine za sobom ne povlači i radnike. Kada se odvajalo Karneks stočartsvo, iz Karneksa je u novu firmu prešlo 117 zaposlenih. Ovog puta, iz firme „idu“ samo oranice.
Tabele imovine koju Karneks prebacuje PIK Bečeju su skoro nepregledne. Prvi spisak ima 430 stavki i reč je o njivama, ali malih površina, u Savinom Selu. Naredna 21 stavka je zemljište pod i uz objekte u istom mestu. Prenosi se i 10 objekata, kao i nekoliko zgrada za kolektivno stanovanje, porodičnih kuća.
Skoro je podjednako dug spisak imvoine u Bačkom Dobrom Polju.
Oko čega se spori Karneks
PIK Bečej nasleđuje i desetak ugovora o zakupu državnog zemljišta. Nasleđuje, međutim, i spisak parničnih postupaka.
Karneks je siguran, kao zainteresovana strana, da je odneo pobedu u slučaju zahteva za vraćanje zadružne imovine, koju je zatražio Agromiks iz Savinog Sela. Sa vrbaškim odeljenjem Republičkog geodetskog zavoda se spore oko dokazovanja prava svojine na poljoprivrednom zemljištu.
Podneli su i tužbu protiv rešenja Ministarstva finansija kojim je odbijena žalba Karneksa na rešenje Agencije za restituciju. Pred Ministarstvom finansija je i žalba na rešenje Opštine Vrbas u korist Karneksa, a isto se tiče vraćanja zadružne imovine u Ravnom Selu. Reč je o 1.215 hektara poljoprivrednog zemljišta.
U vanparničnom postupku sa Infrastrukturom železnice pokušavaju da reše pitanje naknade za eksproprijaciju. I to će sada nastaviti da rešava PIK Bečej.
Ne tako davno, pre devet meseci, PIK Bečeju su pripojene još dve firme – MK Agriculture i MK Agropanonija.