Novi Šurlanov snimak pokazao kako vlast brine za poslove Tašjapija, a turska firma tone sve dublje

Biznis Forbes Srbija 29. mar 2024. 07:00
featured image

29. mar 2024. 07:00

Novi nastavak afere Šurlan pokazao je da je država pokušavala da pogura tursku kompaniju Tašjapi kao izvođača radova na velikim infrastrukturnim projektima, ali je očigledno igrala na pogrešnog igrača, čija je blokada računa zaključno s jučerašnjim danom stigla do iznosa od 1,1 milijarde dinara.

Da stvar bude još gora, dug koji sada potražuju domaće firme i fizička lica uvećan je čak 11 puta za manje od dva meseca. Naime, na početku blokade, 6. februara, tursku kompaniju su dužili za nešto više od 97 miliona dinara.

Od tada, evidentno je došlo do efekta grudve koja postaje iz dana u dan sve veća i sve više poverilaca traži prinudnu naplatu.

Samo od početka blokade, ovu tursku građevinsku firmu tužilo je više od 10 fizičkih i pravnih lica. Tužbe fizičkih lica odnose se, pretpostavka je, na zaostale zarade, dok firme među kojima su i Wurth, Eagle city, Kopaonik AD, Radijator-Inžinjering, Elba Vranje pokušavaju sudskim putem da naplate svoja potraživanja.

Osnov spora je, prema javno dostupnim podacima, ili dug ili izvršenje na novačnim sredstvima.

Inače, poreski organi pomno su pratili rad turske firme. Prema javnim podacima, poreske kontrole kontinuirano su sprovođene od 2019. godine. Najnovija je pokrenuta 4. marta, a meru zabrane raspolaganja novčanim sredstavima doneo je Centar za velike poreske obveznike Poreske uprave dok su račune Tašjapija mesec dana ranije blokirali javni izvršitelji.

Koga je to protežirala država kako se može čuti iz najnovijeg snimka, s kim se sastajala premijerka i kako su pokušavali da im izađu u susret i produže rok na tenderu iako se iz novog snimka može čuti da nisu ispunjavali uslove?

Kako je Forbes Srbija pisao, turska kompanija Tašjapi uključena je u izgradnju infrastrukturnih projekata zahvaljujući bliskosti dva predsednika, Aleksandra Vučića i Redžepa Tajipa Erdogana.

Sporazum o saradnji na infrastrukturnim projektima vlada Turske i Srbije, odnosno Memorandum o razumevanju između Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i kompanije Tašjapi, te okvirni sporazum potpisani su maja 2018. godine, a nedugo zatim Tašjapi započinje realizaciju svojih graditeljskih poduhvata u Srbiji.

Tender za izgradnju jeftinih stanova za pripadnike službi bezbednosti dobio je konzorcijum Tašjapija i firme Milenijum tim. Najpre su stanovi građeni u Nišu i Vranju, a zatim i u Kragujevcu i Kraljevu.

Izuzev izgradnje stanova, Tašjapi je u Srbiji radio rekonstrukciju puta Novi Pazar – Tutin, kao i deonicu puta Beograd – Sarajevo, od Kuzmina do Sremske Rače, kao i izradu projekta za deonicu od Požege do Kotromana.

Kako je Forbes Srbija pisao krajem januara ove godine, poslovni rezultati Tašjapija signalizirali su već tada da kompaniji „ne cvetaju ruže“, kao i da se povećava broj preduzeća koji tuže radi naplate potraživanja. Među tužiocima je i njihov poslovni partner, kompanija Milenijum tim.

Foto:OLIVER BUNIC / AFP / Profimedia

Iako je u prvoj reakciji na tekst Forbes Srbija, kompanija Tašjapi demantovala da ima poteškoća u poslovanju odnosno da kasni sa plaćanjima dobavljačima i poslovnim partnerima, ona je 6. februara ove godine dospela u blokadu.

Sada obelodanjeni razgovor Nebojše Šurlana, nekadašnjeg direktora Građevinske direkcije Srbije sa Milošem Popovićem, šefom kabineta doskorašnje premijerke Brnabić, a koji je objavio nedeljnik Radar, upućuje na sumnju da je vrh aktuelne vlasti, preko nadležne Građevinske direkcije protežirao kompaniju Emrulaha Turanlija, vlasnika Tašjapija.

Šurlan, a što se čuje iz objavljenog audio snimka, kaže da se protivi tome da Tašjapi dobije posao izgradnje stanova za pripadnike bezbednosnih struktura u Srbiji, pogotovo što ova firma ni prilikom nekog prethodnog posla, ali se ne precizira kojeg, nije ispoštovala dogovor. Ipak, očigledna je spremnost vrha vlasti da se zbog učešća ove kompanije produži tenderski rok.

Iz razgovora je, međutim, jasno da se vrh vlasti raspitivao da li se turski Tašjapi prijavio na tender odnosno da su tražili način kako da se produži rok za prijavu, dok su Tašjapiju, prema tvrdnji Šurlana, nedostajale neophodne licence.

U razgovoru sa Popovićem Šurlan pita zbog čega mu na vreme nije rečeno da na tenderu mora da pobedi Tašjapi, odnosno zbog čega se onda uopšte i raspisivao tender, ako se unapred garantovalo ovoj firmi.

Popović s druge strane ne kaže da je tender morao biti napisan za turski Tašjapi, ali napominje da se ne sme kasniti sa radovima na izgradnji stanova i da je potrebno da se na njega neko javi.

Zanimljivo je da se dva sagovornika osvrću na sastanak premijerke Brnabić sa predstavnicima firme Tašjapi, a kojem je prisustvovao i Turanlijev prijatelj, odnosno nekadašnji direktor srpskog ogranka Tašjapija Omar Musabegović koji je hapšen zbog sumnje da je zahtevao mito firmi koja je želela da bude podizvođač.

„Čekaj bre, premijerka se sastaje sa nekim ko je uhapšen”, konstatuje Šurlan tokom razgovora sa Popovićem, napominjući da je zvao na vreme Musabegovića da ga podseti da se Tašjapi prijavi za tender, ali se ovaj nije javljao jer je u to vreme bio u pritvoru.

Osnovali još jednu firmu

U blokadi se od februara nalazi ogranak turske građevinske kompanije Tašjapi (Tasypi Insaat Taahhut Sanayi VE Ticaret A.S.) ali Turci u Srbiji imaju još jednu firmu.

Reč je o firmi registrovanoj pod nazivom Tašjapi doo (Tasyapi doo) i to preduzeće nema problema sa blokadama.

Zanimljivo je da je pre tri dana i Tašjapi doo otvorio svoj ogranak – Tašjapi Put.

Šifre delatnosti matične firme i ogranka se razlikuju. Dok je Tašjapi doo registrovan za eksploataciju šljunka, peska, gline i kaolina, ogranak Tašjapi put ima šifru delatnosti Izgradnja puteva i autoputeva.

Tašjapi doo nekada je nosio ovu šifru delatnosti, ali je promenio u sadašnju u junu 2021.