Odgovor Poreske uprave o smanjenju broja inspektora: Zabrana i ograničenje zapošljavanja su uzeli danak

Činjenica je da broj zaposlenih u Poreskoj upravi opada iz godine u godinu najvećim delom zbog penzionisanja, odnosno prirodnog odliva kadrova, kažu u ovoj instituciji u odgovorima na tekst Forbes Srbija o krizi u Poreskoj upravi.
Oni naglašavaju i da je na trenutnu situaciju uticala i zabrana zapošljavanja koja je bila na snazi u javnom sektoru, kao i trenutno ograničenje zapošljavanja.
„Ovim ograničenjem je dozvoljeno da se u svojstvu pripravnika zaposli do 70 odsto od ukupnog broja zaposlenih kojima je prestao radni odnos u tekućoj godini, bez posebnih dozvola i saglasnosti Komisije Vlade Srbije“, piše u odgovoru Poreske uprave.
Iako imaju pad broja zaposlenih, u ovoj instituciji tvrde, međutim, da „situacija u pogledu kadrovskog kapaciteta ne utiče na izvršenje planiranih radnih zadataka i ciljeva jer Poreska uprava već godinama beleži konstantan rast naplate prihoda u svojoj nadležnosti uz povećanje efikasnosti u kontrolama koje sprovodi“.
U Poreskoj upravi tvrde da je ovo rezultat višegodišnje reforme koja je uz digitalizaciju i automatizaciju značajnog broja aktivnosti u svoj fokus stavila analizu rizika i identifikaciju visokorizičnih poreskih obveznika.

„To rezultira racionalnijim i daleko efikasnijim sistemom kontrole obveznika. Ograničeni kadrovski resursi usmeravaju se ka kontroli samo onih obveznika za koje se analizom rizika proceni da ne izvršavaju svoju zakonsku obavezu na propisan način. Od 2016. godine kao posebna organizaciona jedinica u Poreskoj upravi formirano je i specijalizovano Odeljenje za strateške rizike koje omogućava usmeravanje raspoloživih ljudskih resursa na ciljane poreske kontrole što daje rezultate koji se ogledaju u ukupnim novootkrivenim prihodima i u održavanju trenda rasta naplate javnih prihoda koje uprava administrira“, kažu u Poreskoj upravi.
Iako su uvereni da činjenica da kubure sa zaposlenima ne utiče negativno na rezultate Poreske uprave, u ovoj državnoj instituciji kažu da „obezbeđenje potrebnog broja poreskih inspektora spada u prioritet rada uprave zbog čega je i definisano kao jedan od strateških ciljeva Programa transformacije Poreske uprave za period 2021-2025“, navode u svojim odgovorima dodajući da nije u pitanju samo broj inspektora nego i, kako kažu, novi profil poreskog službenika.
„Novi profil podrazumeva posebna znanja i veštine koje su potrebne za rad u složenom okruženju sve većeg broja podataka od značaja za oporezivanje“, kažu u Poreskoj upravi.
Podsetimo, kako je Forbes Srbija pisao, najnoviji Izveštaj o rezultatima rada inspekcija u Srbiji pokazuje nastavak pada broj poreskih inspektora. Njihov broj smanjen je u 2023. godini za 350, odnosno sa 1.236 na 886.
Popunjenost kapaciteta u odnosu na sistematizovani broj radnih mesta pala je time sa 60,4 na samo 47,7 odsto.
U Izveštaju o radu navodi se i da je broj poreskih inspektora u prošloj godini bio za gotovo 1.000 manji od onoga što je sistematizovano, pošto je umesto 1.855 radnih mesta koliko je sistematizovano radilo tek 886.
„Ovaj broj poreskih inspektora je u 2023. godini administrirao je 672.701 poreskog obveznika, od čega su 47,5 odsto pravna lica, a 52,5 odsto preduzetnici“, stoji u Izveštaju o radu poreske inspekcije za 2023. godinu.
Najdrastičnije smanjenje zaposlenih u poreskim organima zabeleženo je na poziciji terenskih inspektora, pošto je Poreska uprava u prošloj godini imala popunjeno tek nešto više od trećine sistematizovanih radnih mesta. Tokom 2023. njih je bilo 381, a prema sistematizaciji je predviđeno 1.015.
Istovremeno, ovo je drastično manje u odnosu na 2022. godinu kada je Poreska uprava imala 661 terenskog inspektora, što ukazuje da se broj ovih inspektora za samo godinu dana praktično prepolovio.