Peconijev Invej uz Srpsku reč preuzeo i čuveni kafić Danice Drašković

Predrag Ranković Peconi širi svoju nezvaničnu (jer se na njega skoro ništa ne vodi) ugostiteljsku imperiju. Kupovinom preduzeća Srpska reč, koje je do skoro bilo u vlasništvu Danice Drašković, firma Invej stekla je i čuveni kafić „Zmaj“, u centru Beogradu. Gosti prepoznatljivog lokala na uglu ulica Zmaj Jovine i Čika Ljubine nisu svesni da ih poslednja tri meseca gosti novi gazda.
Javna je tajna da iza Akcionarskog društva za proizvodnju, spoljnu i unutrašnju trgovinu, turizam i usluge Invej stoji Peconi. I ta je firma poslednjeg dana februara ove godine preuzela Društvo za izvoz, uvoz i izdavačko – knjižarsku delatnost Srpska reč.
Ma koliko je nekome i izdavaštvo primamljiv posao, Inveju je Srpska reč, očigledno, interesantna pre svega zbog ogranka. Naime, ovoj firmi pripada kafe knjižara „Zmaj“, sa adresom u Zmaj Jovinoj 15.
Proverom podataka u evidenciji Republičkog geodetskog zavoda, poznati kafić je jedan od šest lokala u toj zgradi. Svi se vode kao poslovni prostor kome nije utvrđena namena. Pet je u javnoj svojini, vlasništvo Grada Beograda i trenutni stanari su korisnici. Samo je jedan, od 80 kvadrata, privatno vlasništvo. Da se „Zmaj“ iznajmljuje od gradske uprave potvrdila je i doskorašnji vlasnik Danica Drašković.
„To je vlasništvo Grada Beograda i podatak je svima dostupan“, odgovorila je Danica Drašković na pitanje Forbes Srbija. „Plaćala sam za njega basnoslovnu kiriju. Šta će novi vlasnik raditi sa njim, ne znam“.
Prema podacima iz finansijskih izveštaja ne bi se reklo da je kupio uspešnu firmu. Poslednji javno dostupan je izveštaj za 2022. godinu, pošto ova firma još nije predala izveštaj za prošlu godinu.
U bilansu uspeha se vidi da je Srpska reč ostvarila poslovne prihode od 18,1 miliona dinara, baš koliko i u 2021. godini. Obe godine je, po ovom bilansu, Srpska reč završila sa neto gubitkom od 7,4 miliona dinara.
U odeljku u kojem bi trebalo da stoje Napomene za 2022. godinu otvara se dokument iz 2021. godine, ali pokazuje da su poslovni prihodi umesto 18,1 kao što stoji u bilansu uspeha ustvari 53,2 miliona dinara.
Od nedavno nova firma
Peconi se i nedavno našao u centru pažnje. Pre manje od 20 dana ozvaničio je poslovno partnerstvo sa Aleksandrom Kajmakovićem, poznatijim kao Aca Bosanac za koga se nezvanično znalo da mu je verni saradnik zadužen za ugostiteljstvo.
Kako je Forbes Srbija već pisao, zajedno su ovoga puta osnovali preduzeće Carpes DOO, i svako je vlasnik polovine udela. Novoosnovana firma je registrovana pod šifrom restorana i pokretnih ugostiteljskih objekata. I ovaj poslovni poduhvat je zanimljiv, jer je trenutno jedini iza koga zvanično stoji – Predrag Ranković Peconi. Do pre godinu i po dana, u poslovnim evidencijama njegovo ime bilo je upisano samo iza privrednog društva Fantasy Sweet.
Menadžeri, članovi upravnih i nadzornih odbora nepogrešivo otkivaju koji su sve biznisi deo Peconijevog poslovnog cartsva. Na primer, direktor nedavno osnovane firme Carpes je Zorica Rudaković, koja je istovremeno predsednik odbora direktora Albusa, ali i zamenik generalnog direktora Inveja, član odbora direktora MBS Smederevo i Vitala. U biografiji je upisala i poziciju prvog čoveka Rubina i Luke Dunav Pančevo.
A evo kuda vodi trag do novog direktora Srpske reči. To je Srđan Markuš. Prema javno dostupnim podacima vidi se da je zadužen za ogranak UPD Stari grad, firme u vlasništvu Aleksandra Kajmakovića. I provlači se kroz više njegovih firmi – direktor je i zastupnik ogranka Varoš kapije since 1962. Zastupnik je i poznatog restorana Šumatovac, ogranka kompanije Manitoba. Direktor je i firme Butik skver.
Najistaknutija firma Kajmakovića je Eureka bar. Ona je zvaničan kupac Geneks kule. Drži UPD Stari grad, Beojanu, Varoš kapiju since 1962. Stvarni je vlasnik 100 odsto preduzeća Miradet NS 021, kao i Index corpa, a preko nje Casa de Rakija.
Kajmaković je krajem prošle godine posato i manjinski vlasnik 45 odsto firme Premium hospitality.
Moglo bi se, više šaljivo, primetiti da je Aca Bosanac glavni ugostitelj beogradskih turista. Drži lokale na najtraktivnijim lokacijama u Beogradu. Velika je šansa da će kod njega popiti piće prolaznici na Trgu Republike, Terazijama, ali i dobrim delom Skadarlije. Smeši mu se i Tašmajdan.
On stoji, između ostalog, iza ovih poznatih prestoničkih lokala: Kasina, Temperament, La Fayette, Teatro, splav Port, Caffe Theatre, nekoliko Butik lokala, ali i Tri šešira, Dva goluba i Zlatni bokal. Viđen je kao novi zakupac Poslednje šanse.
I da se vratimo na zvaničnog kupca Srpske reči – Invej. On je „majka“ Vitalu, Albusu i „sestra“ AD Ratar iz Pančeva. Vlasnik je smederevskog Milana Blagojevića.
Peconijeve mnoge firme „povezuje“ i njihovo sedište – Aleksandra Dubčeka 14 u Zemunu. Tu su registrovani Happy TV, Invej AD, Invej IN, Monus, Tobacco impuls … Od prvog dana aprila, ovo je nova adresa i Srpske reči.