Pet veština koje će vas učiniti nezamenjivim na radnom mestu

Rast tehnologije poslednjih godina preti da radnike zameni veštačkom inteligencijom (AI). Procenjuje se da bi do 2025. godine AI mogao preuzeti 52% poslova širom sveta.
Još, međutim, postoji mnogo interakcija koje se mogu ostvariti samo ljudskim dodirom, posebno u oblastima koje se oslanjaju na kontakt i povezanost među ljudima. Poslovi poput ovih mogu se postići razvijanjem mekih veština, netehničkih kvaliteta, međuljudskih atributa i osobina ličnosti, što se prevodi u efikasnu komunikaciju, saradnju i interakciju na radnom mestu.
Dakle, koje meke veštine su vam potrebne da biste obezbedili sigurnost posla u našem trenutno tehnološki zavisnom radnom okruženju? Evo pet koje biste mogli da razmotrite.
Kritičko razmišljanje
Iako tehnologije veštačke inteligencije postaju sve složenije, ljudski um i dalje fascinira svojim kognitivnim sposobnostima, emocionalnom inteligencijom, kreativnošću i etičkim razmišljanjem – sve što je potrebno za informisano odlučivanje i rešavanje problema potrebnih za kritičko razmišljanje. Veliki istraživački projekat među poslodavcima pokazuje da 81% kompanija snažno ističe sposobnost zaposlenih da kritički razmišljaju.
Razvijanje veština kritičkog razmišljanja omogućava zaposlenima da se snađu u kompleksnim sistemima i inoviraju rešenja u svojim svakodnevnim aktivnostima. Dok veštačka inteligencija može da se istakne kada su joj dati unapred određeni parametri, kritički mislioci imaju fleksibilnost da prilagode svoj pristup na osnovu različitih okolnosti i etičkih konteksta.
Planiranje
Svaki posao uključuje određeni oblik planiranja – od postavljanja ciljeva, formulisanja strategije, alokacije resursa, implementacije projekta i praćenja, do evaluacije. To je posebno važno za poslove biznis analitičara i menadžera projekata, ali poslovi koji uključuju strateško planiranje mogu varirati u zavisnosti od industrije ili strukture kompanije.
Efikasno strateško planiranje zahteva kreativnost i inovaciju za nove pristupe, prilagođavanje promenjivim okolnostima i iskorišćavanje novih prilika. Sistemi veštačke inteligencije mogu imati poteškoća u reagovanju na neočekivane promene, što čini zaposlene sa veštinama strateškog planiranja poželjnijim za obavljanje posla. Strateški planeri će ostati nezamenljivi u vođenju kompanije ka uspehu.
Delegiranje zadataka
Neke zadatke je lakše obaviti samostalno, dok drugi zahtevaju više podrške radi boljih rezultata. Kako korišćenje veštačke inteligencije postaje sve češće, upravljanje zadacima može biti viđeno kao nešto što se može automatizovati. Međutim, ljudska procena je i dalje ključna za delegiranje zadataka, jer se razmatraju sposobnosti članova tima i njihovo opterećenje. Delegiranje zadataka takođe obuhvata određivanje koje osobe su najprikladnije za koje rezultate, pružanje jasnih instrukcija i podršku za uspešno izvršavanje.
Studija o upravljanju vremenom otkrila je da samo 28% kompanija pruža obuku o veštinama delegiranja. Dakle, ako možete razviti duboko razumevanje, praktikovati delegiranje zadataka i učiniti procese glatkijim za svoj tim, činite sebe vrednijim i nezamenjivim na poslu.

Komunikacija
Lako je pomisliti da su veštine komunikacije samo sposobnost vođenja razgovora, ali to ide dalje od toga. Efikasna komunikacija bavi se prenošenjem ideja, izgradnjom odnosa i ubedjivanjem drugih da podrže vaše inicijative na radnom mestu.
Veštine komunikacije takođe mogu poboljšati vaš uticaj omogućavajući vam da kreirate priče i uverljivo ilustrujete svoje ideje, da sarađujete sa svojim kolegama kako biste postigli zajedničke ciljeve i uveli pozitivne promene unutar kompanije.
Iako danas može biti uobičajeno koristiti AI za sastavljanje profesionalnih imejlova, ljudski dodir i dalje je nezamenjiv kada je reč o osetljivim pitanjima, poput korisničke podrške i onih koji još moraju da budu kontaktirani licem u lice. To takođe uključuje upravljanje krizama i upravljanje zainteresovanim stranama.
Investiranje u veštine komunikacije vodi ka postajanju produktivnijim i efikasnijim članom tima i liderom, što će vam pomoći da utrete put ka profesionalnom uspehu.
Pregovaranje
U poslovnoj industriji, pregovaranje je ključno. I uprkos dostupnosti udaljenih ili virtualnih platformi poput telefonskih poziva, imejlova i zoom-a, susreti licem u lice radi pregovaranja verovatnije će rezultirati povoljnim rezultatima, uključujući jasnije dogovorene uslove i ideje o obavezama.
Učenje taktika i tehnika pregovaranja pomoći će vam da postanete traženiji zaposleni, posebno ako se bavite procesima nabavke. Bićete u mogućnosti da strateški pravite ustupke, što stvara vrednost kroz trampu kao što su preferencijalne cene za ugovore i dobavljače.
Tehnologije veštačke inteligencije će teško moći da zamene ljudske pregovarače jer donose emocionalnu inteligenciju, kreativnost i procenu kako bi postigli dogovor koji rezultira „win-win“ situacijom. Veštine pregovaranja ostaju nezamenjive za izgradnju partnerstava i održavanje klijenata u poslovnoj industriji. Pregovaranje je takođe ključna veština za menadžerske uloge prilikom upravljanja rokovima, vremenskim okvirima, budžetima i rešavanja konflikata.
Iako veštačka inteligencija nastavlja da napreduje u automatizaciji rutinskih zadataka i obradi velikih količina podataka, postoje jedinstvene osobine koje samo ljudi poseduju, što ih razlikuje od tehnologije i pozicionira kao nezamenjive resurse kompanije. Iako je ulaganje u učenje novih tehnologija važno u današnje vreme, razvijanje ovih mekih veština takođe je strateški potez kako biste ostali relevantni i nezamenjivi u sve digitalnijem radnom okruženju.
Šo Devan, saradnik Forbes