Petrović: Poreske olakšice za mala i srednja preduzeća da budu prioritet (VIDEO)

Biznis Forbes Srbija 5. mar 2025. 07:00
featured image

5. mar 2025. 07:00

Za predstavnike monetarne i fiskalne vlasti, aktuelni ekonomski model rasta zemlje, zasnovan na stranim investicijama i velikim ulaganjima u infrastrukturu, pokazao se kao dobar. Jedino što ga može usporiti je unutrašnja nestabilnost. Ipak, Fiskalni savet upozorava da se približava trenutak kada će se efekat stranih direktnih investucija u Srbiji svesti na nulu.

„U 2024. godini priliv stranih direktnih investicija je bio 6,6 milijardi evra, a odliv po osnovu izvlačenja dobiti 4,3 milijarde, što je porast od 40 odsto“, poručio je predsednik saveta Blagoje Paunović sa Kopaonik biznis foruma.

„Treba više da se okrećemo ka preduzetničkom modelu rasta, odnosno na investicije i inicijative domaćih privrednika“, rekao je Paunović. Ulaganja domaćeg kapitala, kako je dodao, ne treba da budu kao što je do sada – dve trećine u tradicionalnim sektorima – već u visokotehnološke oblasti.

Možemo do pet odsto rasta

Kako do ekonomije visokog dohotka pitali smo Dragijanu Petrović, potpredsednicu Saveza ekonomista Srbije, organizatora foruma.

„To nije mali korak. To je vrlo značajan korak da prosečan BDP po stanovniku bude oko 14.000 evra i to je značajan cilj za Srbiju“.

Ona navodi da je potrebno da budu povećane domaće investicije.

Privrednici traže jedan bolji privredni ambijent, sigurniji ambijent. Pravni okvir koji će biti ispravniji i sigurniji za njih ukoliko dođe do nekih problema. Traže i određenu pomoć od države. Da pomogne, recimo, u izvoznim poslovima. Traže pomoć u organizaciji zajedničkih nastupa na nova tržišta. Tu postoji velika mogućnost saradnje između države i privatnog sektora, da bi se ostvario taj cilj, a to je stabilan rast između četiri i pet odsto. Verovatno će biti bliže pet odsto jer je Ekspo veliki investicioni projekat i naš rast će verovatno 2027. biti blizu pet odsto“, smatra Petrović.

Šta bi trebalo da budu prioriteti

Ona ocenjuje i da nije dovoljno da se samo jedan segment privrednika pokrene i ulaže više. Potreban je najširi krug malih i srednjih preduzeća, kojima će država pomoći i koji će imati organizovanu pomoć.

„Mislim da je to kičma jedne privrede. Ima najveće mogućnosti, ali koordinisano. Ne mogu mala i srednja preduzeća bez saradnje i bez ulaska u lanac dobavljača i bez saradnje s državom da naprave iskorak i da izađu na neka nova tržišta. Mislim da treba još više volje i s jedne i s druge strane i na tome mora kontinuirano da se radi. Politike koje podržavaju mala i srednja preduzeća i poreske olakšice moraju da se stave kao prioritet“, kaže Dragijana.

Novu emisiju Forbes Magazina možete da pogledate u nastavku: