Počelo renoviranje poslovnog dela Geneks kule (FOTO)

Gotovo godinu i po dana prošlo je od prodaje Geneks kule, jednog od simbola Beograda i sedišta nekada najuspešnije jugoslovenske firme, Generaleksport, a svako ko je prolazio pored zgrade ovih dana mogao je da vidi gomilu šuta ispred objekta, kamione i mašine za njegovo odnošenje što sugeriše da su radovi na pripremi rekonstrukcije počeli.
Forbes Srbija pokušavao je da sazna o kakvi radovima je reč budući da još od kupovine zgrade javnost nije obaveštena šta vlasnik planira da uradi sa delom Zapadne kapije Beograda odnosno da li će poslovna kula biti rekonstruisana ili ponovo prodata, kako se spekulisalo.
Radovi u unutrašnjosti objekta – gradiće se apartmani?
Prema rečima Božidara Stavrića, koji živi u stambenom delu kule, reč je o unutrašnijim radovima odakle je materijal izbačen ispred objekta.
„U prethodnom periodu realizovani su radovi unutar objekta, a kako sam imao prilike da čujem verovatno će se tu raditi apartmani“, rekao je Stavrić za Forbes Srbija.

Ističe da nema saznanja o tome ko konkretno sprovodi te radove, ali da je jasno da će, imajući u vidu stanje ovog objekta, oni biti obimni budući da su liftovi u lošem stanju, takođe je i loše osvetljenje, te je izvesno potrebna ozbiljna rekonstrukcija.
Kaže i da je poslednja tura materijala iz unutrašnjosti objekta, koja je izbačena ispred kule, trebalo juče da bude odneta.

Inače, firma Eureka bar je 6. februara prošle godine kupila poslovni deo Geneks kuče po ceni od 2,4 milijarde dinara, odnosno za oko 20 miliona evra, a sve do sada na objektu nisu počinjali nikakvi radovi, niti je za to bilo ikakvih najava.
Stanari u stambenom delu Geneksa, odnosno Zapadne kapije Beograda u Bloku 33, spekulisali su svojevremeno da veruju da će to zdanje ponovo ići na doboš umesto da bude renovirano.
Stambeno-poslovni centar Geneks građen je skoro deceniju i završen je 1980. godine. Visok je 135 metara i čine ga dve betonske kule povezane mostovnom strukturom na 26. spratu, kao i rotirajući restoran na kružnom vrhu.
Ovaj soliter koji ima 35 spratova na Novom Beogradu projektovao je arhitekta Mihajlo Mitrović u takozvanom brutalističkom stilu koji karakteriše masivni izgled, kruti geometrijski oblik i široka upotreba natur-betona.

Burna prodaja
Vlada Srbije je, još pre prodaje, u novembru 2021. godine, uvrstila Geneks kulu u registar kulturnih dobara Srbije, na predlog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda. Iako je to omogućavalo Vladi Srbije da iskoristi pravo preče kupovine i uplatom izlicitirane sume postane vlasnik Geneks kule, to se nije desilo.
Licitaciji su prisustvovali i eko-aktivisti, odnosno opozicioni narodni poslanici i dobar deo stanara stambenog dela Geneksa i ona je protekla burno uz obrazloženje da je reč o nezakonitoj prodaji. Početna minimalna cena koju je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika (ALSU) odredila bila je 834,7 miliona dinara (oko 7,1 miliona evra).
Među zainteresovanim kupcima nalazilo se sedam kompanija, a na kraju je Eureka bar platila tri puta više, odnosno 2,4 milijarde dinara.
Na prodaju je tada ponuđeno 28 poslovnih prostora, površine 14.943 kvadrata, dok prostori između 27. i 35. sprata imaju površinu veću od 1.450 kvadrata. Prodajnu celinu čine i garaža ukupne površine 9.023 kvadrata, kao i 10 garaža površine 6.445 kvadratnih metara.
Ovaj nekadašnji simbol grada sada je vlasništvo Aleksandra Kajmakovića, poznatijeg po nadimku Aca Bosanac, u čijem je vlasništvu firma Eureka bar.

Deo imovine potražuje stambena jedinica
Stanari stambenog dela zgrade osporavaju kupovinu jer smatraju da je prodat i deo imovine koji tu ne pripada.
Naime, oni tvrde da je vlasniku poslovne kule pripala imovina koju potražuje stambena zajednica: garaža sa 58 parking-mesta ispod objekta, dve pasarele koje povezuju stambeni i poslovni deo i galerija koja je na krovu stambenog objekta.
„Sada sporazumno pokušavamo da rešimo taj problem i da stanarima pripadne jedna pasarela i galerija, a za garaže da se napravi dogovor o zajedničkom korišćenju ili vlasništvu u korist stambene zajednice. Verujem da ćemo pasarele i galeriju brzo dobiti, a za garažu biće otežano zbog manjka parkinga u okolini“, rekao je Stavrić početkom ove godine medijima.
Od kupovine ovog objekta javnost zvanično nije obaveštena šta Kajmaković planira da uradi sa delom Zapadne kapije Beograda, jednim od gradskih simbola i spomenikom kulture.