Pri slanju doznaka na Balkan, svake godine se izgubi pola milijarde evra (VIDEO)
Deset godina otkako su počela usklađivanja s evropskom regulativom, Srbija će 1. januara sledeće godine postati članica SEPA. To je jedinstveno područje za plaćanja u evrima.
To će omogućiti da se plaćanja između građana i privrednih subjekata iz dve različite zemlje odvijaju na isti način kao nacionalna plaćanja. Uz iste, a moguće i manje troškove.
Praksa je pokazala da se od oko 12 milijardi evra, koje godišnje kao doznake stignu na Zapadni Balkan, pola milijarde izgubi prolazeći kroz druge zemlje zbog nepostojanja jedinstvenog načina plaćanja.
Očekuje se i da će članstvo u SEPA, koje trenutno obuhvata 36 evropskih zemalja, povećati broj bezgotovinskih plaćanja, što će smanjiti sivu ekonomiju.
„Rekao bih, pre svega, ušteda i efikasnost. Procenjuje se da ceo region može da uštedi na godišnjem nivou oko 500 miliona evra. Ako znamo da se najveći kolač trgovine sa Evropskom unijom zapravo odnosi na Srbiju onda će najveći deo toga pripasti nama. Odnosno, mi ćemo najviše uštedeti“, tvrdi finansijski konsultant Vladimir Vasić.
Bankama će, možda, smetati
Sagovornik Forbes Magazina kaže da plaćanja ka Evropskoj uniji ili primanje novca traju do tri dana, nekad i duže. Sada će plaćanja moći da se realizuju u milisekundi, poput instant plaćanja.
Vasić smatra da će članstvo u SEPA omogućiti da se unapredi likvidnost. To znači da će biti smanjena potreba kod privrednika da obezbede dodatna obrtna sredstva. Za njih će to značiti uštedu, a i oni će lakše moći da izvrše plaćanja nekom drugom.
„Rekao bih da banke dobijaju jedan drugačiji način rada koji čini da tržište bude interesantnije. A za sve nas koji učestvujemo u platnim uslugama, bilo da smo pravna ili fizička lica, otvara se jedna tržišna utakmica. Ona će možda smetati bankama, ali će nama korisnicima značiti brže, efikasnije, bolje, povoljnije plaćanje“, zaključuje Vasić.
Ceo prilog Forbes Magazina pogledajte u nastavku: