Pritiskali dok nisu izbacili konkurenciju: Da li je restriktivni sporazum doveo do viših cena alata

featured image

30. jul 2024. 07:00

Laserski nivelator, set sa stativom, alat koji zanima metalski sektor, izraelskog brenda „kapro“, u Srbiji teško da može da ima konkurentnu cenu. Lane je u jednom trenutku koštao, zavisno od uvoznika, od 24.100 do 40.200 dinara. Kupci danas mogu da računaju da će ga naći samo po najvišoj ceni.

Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula je postupak ispitivanja povrede konkurencije po službenoj dužnosti protiv firme Metabo centar iz Kragujevca i Kapro industris iz Izraela. I to zbog sumnje da među njima postoji restriktivni sporazum.

Inicijativu je pokrenuo drugi uvoznik ovog brenda, koji je u međuvremenu ostao bez šanse da nabavi „kapro“ alat. Komisija poziva sve koji raspolažu podacima, ispravama ili drugim relevantnim informacijama koje mogu biti od značaja za utvrđivanje činjeničnog stanja u ovom postupku da im ih dostave.

Išli preko inodobavljača

Podnosilac inicijative Komisiji navodi da Metabo, jedna od tri firme koja uvozi isti program, pritiska njegovog inodobavljača kako bi mu obustavio isporuke. Treći uvoznik je maloprodavac koji program uvozi za sopstvene potrebe.

Način na koji Kapro industris pritiska drugog dobavljača vidi se iz dostavljene prepiske.

„Podnosilac je uz inicijativu dostavio i elektronsku poštu koju je dobio od svog inodobavljača“, stoji u obrazloženju Komisije za zaštitu konkurencije. „Uvidom u dostavljenu elektronsku poštu, Komisija je utvrdila da se Metabo obraćao svom dobavljaču, Kapro industris, kako bi ovo društvo izvršilo pritisak na inodobavljače podnosioca inicijative da se istom obustavi isporuka proizvoda brenda „kapro“ radi dalje prodaje u Republici Srbiji“.

Izraelska firma se nekoliko puta obraćala stranom dobavljaču drugog uvoznika, koji se i obratio Komisiji i to tvrdeći da u Srbiji postoji sertifikovani distributer ovog brenda i da je to Metabo.

„Zbog čega je važno da odmah prestane sa prodajom proizvoda brenda „kapro“ na tržištu Republike Srbije, a što se na kraju i dogodilo“, piše Komisija.

Razlika u ceni

U jednom od obraćanja društva Kapro Izrael inodobavljaču podnosioca inicijative, u prilogu su dostavljeni cenovnici proizvoda brenda „kapro“, i to cenovnik koji pripada društvu Metabo, kao i cenovnik koji pripada podnosiocu inicijative.

Iz cenovnika podnosioca inicijative se ne može zaključiti da li su izražene sa PDV-om ili ne, dok su u cenovniku društva Metabo date i sa i bez PDV-a. Ispostavilo se da su njihove veće.

„Naznačeno je da su cene preporučene prodajne cene za krajnje kupce i da nisu obavezujuće, te da Metabo zadržava pravo na promenu cena i izmene u cenovniku“, stoji u dokumentu Komisije. „Upoređivanjem navedenih cenovnika, utvrđeno je da su cene proizvoda u cenovniku društva Metabo, čak i one bez PDV-a, više nego cene identičnih proizvoda u cenovniku podnosioca inicijative“.

Većina artikala kod trećeg uvoznika nije bila na stanju.

Kada je reč o glavna dva rivala, situacija izgleda ovako. Laser nivelator 3D, na primer, podnosilac inicijative je lane prodavao za 34.200 dinara, dok ga je Metabo cenio 35.000 dinara bez PDV i 42.000 dinara sa obračunatim porezom.

Laserski nivelator Prolaser Plus sa stativom je kod podnosioca koštao 18.900 dinara, a kod Metaba 21.000, odnosno 25.200 dinara.

Shutterstock/szelltib

Ne sme jeftinije

Komisija za zaštitu konkurencije je od maloprodavaca proizvoda „kapro“, kojima je Metabo dobavljač, pribavila ugovore koje su zaključili sa ovim društvom. Ispostavilo se da prodaja po manjoj ceni – nije moguća.

„Uvidom u dostavljene ugovore, Komisija je utvrdila da se radi o tipskim ugovorima, te da je članom 7. ovih ugovora definisano da kupac nema pravo prodaje predmetne robe po cenama nižim od nabavne, osim u slučaju pismene saglasnosti prodavca Metabo za svaku robu posebno, te da se nepoštovanje ove odredbe smatra raskidnim uslovom“, navodi Komisija.

Iz pribavljene i dostavljene dokumentacije Komsija je mogla da zaključi da je, usled pritisaka koje je društvo Kapro Izrael, a na zahtev društva Metabo, izvšilo na inodobavljače podnosioca inicijative onemogućen dalji uvoz ovog brenda. S druge strane, dokumentacija ne dokazuje da je pravo uvoza rezervisano samo za Metabo.

„Komisija je osnovano pretpostavila da je prethodno navedeno posledica postojanja restriktivnog sporazuma između društava Kapro Izrael i Metabo, odnosno da su navedena društva svojim radnjama i postupcima eliminisala konkurenciju društvu Metabo na tržištu veleprodaje na teritoriji Republike Srbije“, kaže Komisija.

S obzirom na to da podaci pokazuju da su cene ovog alata kod Metabo veće nego kod drugog uvoznika, eliminisanjem konkurencije kupci ga plaćaju po višim cenama od cena koje bi za iste alate platili ukoliko bi postojali i drugi distributeri.

Problem za sebe

„Dodatno, u ugovorima koje društvo Metabo zaključuje sa svojim kupcima ugovorena je zabrana prodaje ispod nabavne cene, što može da bude cilj, odnosno posledica prethodno opisane zabrane uvoza, ali i povreda konkurencije sama za sebe u vidu određivanja minimalnih cena u daljoj prodaji, kao vrsta restriktivnog sporazuma, što je takođe predmet posmatranja Komisije u ovom postupku“, napominje se.

Restriktivni sporazumi imaju za cilj ili posledicu značajno ograničavanje, narušavanje ili sprečavanje konkurencije.