Privredi draži Beveridž od Bizmarka – Šta sve predlaže Siva knjiga

Siva knjiga je 16. put ministarstvima, u ime privrede, formulisala reformske prioritete, ali i presabrala šta je od dosad traženog – ispunjeno. Tek objavljeno izdanje broji 100 preporuka, od kojih je 19 novih, dok 81 čeka rasplet iz ranijih godina. Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj ponovo je istakla i 10 prioritetnih mera.
Apeluju da se smanji fiskalno opterećenje najnižih zarada. Minimalne zarade bi, veruju, mogle da budu izuzete od oporezivanja. Privreda ne bi da pokriva ni zdravstveno osiguranje, već da to postane briga budžeta, takođe u cilju smanjenja poreskog opterećenja plata.
„Reforma bi podrazumevala da se putem objedinjenog oporezivanja svih prihoda od rada značajnije uveća neoporezivi deo zarade, na primer, do nivoa minimalne zarade i uvedu olakšice za izdržavane članove porodice”, stoji u Sivoj knjizi. „Paralelno bi trebalo razmotriti reformu postojećeg sistema doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, kojom bi troškovi zdravstvene zaštite bili pokriveni iz budžetskih prihoda. Naime, prelazak sa Bizmarkovog modela finansiranja (iz doprinosa) na Beveridžov model podrazumeva da se zdravstvena zaštita finansira iz opštih poreza čime bi se obezbedila zdravstvena zaštita za sve građane bez obzira na njihov radni status, dok bi istovremeno došlo i do smanjenja administrativnih troškova“.
Jedan račun
Na listi prioriteta je objedinjena naplata poreza i doprinosa za preduzetnike i automatizacija upisa staža. Traži se i elektronsko plaćanje svih neporeskih nameta. Za ovo je, kako kažu, potrebno izmeniti samo jedan pravilnik.
„Predlažemo i da se omogući da preduzetnici paušalci svoje obaveze po osnovu poreza i doprinosa plaćaju na jedinstveni uplatni račun, sa koga će se ta sredstva automatski rasknjižavati na odgovarajuće uplatne račune”, predlog je NALED-a. „Dodatno, ovu reformu treba proširiti i na preduzetnike koji vode knjige u sistemu samooporezivanja, dok preduzetnici u režimu lične zarade već uplaćuju svoje obaveze na jedan račun. Predloženo rešenje zahtevalo bi jedino izmenu Pravilnika o uslovima i načinu vođenja računa za uplatu javnih prihoda i raspored sredstava sa tih računa”.
Dodatno, napominju, potrebno je integrisati informacione sisteme Poreske uprave i PIO fonda kako bi se podaci o uplaćenim doprinosima automatski, po službenoj dužnosti, upisivali u baze PIO fonda kako za preduzetnike, tako i za frilensere.
Sezonac 15 dana
Na spisku Top 10 zahteva je uvođenje jedinstvenog e-kartona, dodatno uređenje fleksibilnih i sezonskih oblika rada.
„Predlažemo da se razmotri radno angažovanje po ovom ili sličnom modelu i za socijalna preduzeća, zanatlije i udruženja koja se bave poslovima dostave”, predlaže NALED. „Kako bi se sprečile zloupotrebe sistema, potrebno je uvesti dodatna ograničenja u odnosu na postojeći sistem. Na prvom mestu, onemogućiti da poslodavac po ovom sistemu angažuje radnika kojeg je prethodno otpustio sa iste pozicije. Dodatno povremeni karakter rada potrebno je definisati uvođenjem ograničenja angažovanja od maksimalno 15 dana mesečno na poslovima u građevini, turizmu i ugostiteljstvu. Takođe, u ovim delatnostima treba uvesti i kvote za broj angažovanja ovih radnika u odnosu na broj stalno angažovanih radnika”.
Kada je reč o radnom zakonodavstvu, Siva knjiga predlaže da se preciziraju još neke situacija na tržištu rada. Poručuju da treba omogućiti novi načini ugovaranja, kada je u pitanju rad van radnog odnosa, ali i precizirati rad sa nepunim radnim vremenom, deljeno radno mesto, rad van radnog mesta poslodavca.
Očekuju elektronsko čuvanje i dostavljanje dokumenata iz radno pravnih odnosa, brži i digitalizovani postupak ozakonjenja, digitalnu platformu za izradu i objavljivanje planskih dokumenata. Na spisku je uvođenje depozitnog sistema za povrat ambalaže za pića, jačanje kapaciteta inspekcija i obaveznost korišćenja e-inspektora.
Polovina prošla
„Sa 12 u potpunosti ili delimično rešenih preporuka, već treću godinu zaredom institucije uspevaju da zadrže isti tempo reformi”, istakao je Dejan Đokić, predsednik UP NALED-a. „Ove godine smo želeli da istaknemo i napore pojedinih ministarstava koji su načinili krupne korake ka rešavanju preporuka NALED-a, ali se na njihovu implementaciju još uvek čeka. Zbog toga smo u ovogodišnjem izdanju uveli i novi status rešavanja preporuka „Započeto“ i tu svrstali još četiri preporuke”.
Prošle godine je usvojena višegodišnja preporuka Sive knjige da se ukine naknada za konverziju prava korišćenja u pravo svojine i uspostavi elektronski registar poljoprivrednih gazdinstava i podsticaja (eAgrar).
„Prema NALED-ovim analizama reforma ukidanja naknade za konverziju oslobodiće pet hiljada hektara zemljišta za nove investicije, dok je eAgrar i pored određenih izazova u implementaciji omogućio elektronsko podnošenje zahteva za subvencije za 200.000 poljoprivrednika”, dodaje Đokić. „Za proteklih 16 godina kroz našu regulatornu bibliju predstavljeno je 320 jedinstvenih preporuka, od kojih je više od polovine delimično ili u potpunosti rešeno”.