DRI: Uprava za veterinu mesecima nije pratila bezbednost hrane, ne znaju ni gde je 17.000 pasoša za kućne ljubimce

Uprava za veterinu nema podatke o tome gde se nalaze 17.374 pasoša za kućne ljubimce, čija je ukupna vrednost 4,2 miliona dinara. Uprava nema informaciju o tome gde se ti pasoši nalaze, da li su izdati, da li su još uvek kod veterinarskih subjekata ili regionalnih operatera, ili uopšte ne postoje – jer nisu uneti u Centralnu bazu Uprave za veterinu.
Takođe, ova institucija tokom nekoliko meseci nije sprovodila monitoring bezbednosti hrane za životinje i hrane životinjskog porekla.
Te nepravilnosti utvrdila je Državna revizorska institucija (DRI).
DRI je objavila izveštaj o reviziji pravilnosti poslovanja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprave za veterinu. Navode da Uprava za veterinu nije sprovodila kontrolu izvršenja ugovora u dva postupka nabavki pasoša za goveda i kućne ljubimce. Revizija je vršena u delu koji se odnosi na javne nabavke u 2022. i 2023. i tekuće rashode u 2023. godini.
DRI je preporučila odgovornim licima Uprave za veterinu da utvrde gde se nalazi 17.374 pasoša za kućne ljubimce.
Takođe, od Uprave se traži da preduzme neophodne mere radi kontrole izvršenja budućih ugovora o javnoj nabavci pasoša kako bi se osigurala potpuna transparentnost i praćenje realizacije.
Forbes je u vezi sa podacima u izveštaju DRI uputio pitanja Ministarstvu poljoprivrede. Do objavljivanja teksta nismo dobili odgovore.
Gde su nestali pasoši?
Ugovori za štampanje pasoša koji su bili predmet analize zaključeni su 2022. i 2023. godine.
Oba ugovora zaključena su između Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprava za veterinu i dobavljača Zavod za izradu novčanica i kovanog novca.
Po ugovoru iz 2022. godine Uprava je izvršila rashode u iznosu od 17.985.600 dinara. Dok su u 2023. godini rashodi za pasoše bili 29.997.120 dinara.
I jedan i drugi ugovor predviđali su, između ostalog, štampanje 100.000 pasoša za kućne ljubimce. Pored toga nabavljani su i pasoši za goveda.
Tokom revizije, DRI je utvrdio da Uprava ne raspolaže podacima o 5.125 pasoša za kućne ljubimce nabavljenih po ugovoru iz 2022. godine.
Konkretno, Uprava nema informaciju o tome gde se ti pasoši nalaze, da li su izdati, ali nisu unetu u Centralnu bazu, da li su još kod veterinarskih subjekata ili regionalnih operatera, ili uopšte ne postoje.
Vrednost tih 5.125 pasoša za koje se ne zna gde su je 805.650 dinara.
Dalje je utvrđeno i da Uprava ne raspolaže podacima o 12.249 pasoša koji su nabavljeni po ugovoru iz 2023. godine. Njihova vrednost je 3.395.423 dinara sa PDV-om.
Obrazloženje Uprave
Zaposleni u Upravi za veterinu su u postupku sprovođenja revizije dostavili obrazloženje u kojem je detaljno opisana procedura realizacije ugovora.
Pasoši za kućne ljubimce se nabavljaju putem javne nabavke jednom godišnje. Uprava za veterinu zaključuje ugovor sa dobavljačem, koji nakon štampanja vrši distribuciju pasoša u 25 okruga. Svaki okrug dobija određenu količinu pasoša, u skladu sa potrošnjom u prethodnoj godini.
Tokom isporuke, svaka regionalna kancelarija dobija potvrdu o isporuci, koja sadrži serijske brojeve pasoša (u nizu od-do). Regionalni operater prima zahteve za pasoše putem mejla od stanica ili ambulanti. Na osnovu njihove potrošnje im dodeljuje odgovarajući broj pasoša i o tome vodi evidenciju.
Svaka životinja koja je obeležena evidentira se u Centralnoj bazi VETUP, uključujući broj izdatog pasoša.
Uprava pronašla 4.361 pasoš
U delu izveštaja DRI koji se odnosi na nabavku pasoša iz 2023. godine, navodi se da je Uprava za veterinu naložila veterinarskoj inspekciji da sprovede kontrolu u vezi sa pasošima.
Utvrđeno je da se 4.361 pasoš nalazi u prostorijama regionalnih kancelarija Odeljenja veterinarske inspekcije po upravnim okruzima. Odnosno da nisu izdati veterinarskim subjektima.
Sa druge strane, za 12.249 pasoša po nabavci iz 2023. nema informacija o njihovom statusu.
Plaćali analize po tri puta višim cenama
U izveštaju se navodi i da je Uprava za veterinu na konkursu 2020. godine angažovala 16 laboratorija za laboratorijska ispitivanja.
Radi se o ispitivanjima u oblasti bezbednosti i kvaliteta hrane životinjskog porekla i hrane za životinje, prilikom proizvodnje, prerade i prometa, uključujući i uvoz.
Ugovori su zaključeni na period od pet godina. Međutim, DRI ukazuje da su laboratorijama poslovi povereni bez definisanja cena laboratorijskih usluga.
To je tokom 2023. godine dovelo do toga da su usluge plaćane po različitim cenama – jer su laboratorije fakturisale usluge po sopstvenim cenovnicima.
Rashodi za analize u 2023. godini iznose 52.079.454 dinara.
Nisu koristili državnu laboratoriju
DRI navodi i da su analize ustupljene laboratorijama, iako je mogla da ih sprovede Direkcija za nacionalne referentne laboratorije. Ta direkcija je organ u sastavu Ministarstva poljoprivrede.
Tokom 2023. Uprava nije dostavila nijedan uzorak hrane na analizu Direkciji za nacionalne referentne laboratorije, navodi DRI. Pored toga, analize su laboratorijama plaćane po cenama koje su od tri do četiri puta veće od propisanih tržišnih cena, ukazuju u izveštaju.
„Čak i analize koje je Direkcija mogla da sprovede, Uprava je ustupila laboratorijama izabranim putem konkursa“, navodi DRI. „Pritom je plaćala te analize laboratorijama po cenama koje su tri do četiri puta veće od cene u Direkciji“.
Nekoliko meseci bez monitoringa hrane životinjskog porekla
Utvrđeno je i da Uprava za veterinu nije sprovodila monitoring bezbednosti hrane za životinje i hrane životinjskog porekla u periodu od jula do novembra 2023.
Pravilnici o monitorinzima doneti su krajem juna, ali je plan uzimanja uzoraka donet tek tokom oktobra.
Kao posledica, monitorinzi za bezbednost hrane životinjskog porekla i hrane za životinje, sprovođeni su samo u novembru i decembru 2023. Monitoring za bezbednost hrane životinjskog porekla i hrane za životinje pri uvozu sprovođen je od oktobra do decembra te godine.
To je dovelo do toga da monitorinzi nisu ostvareni u planiranom obimu za 2023. godinu, ukazuje DRI.