Država i juče nastavila da objavljuje dokumente o stanici: Korozija uočena još kod projektovanja?

„Čelične stubove očistiti od korozije, potom izvesti antikorozivnu zaštitu i bojiti bojom za metal sa dodatkom opiljaka gvožđa u antracit tonu. Stubovi su dužine 8,45 metara, prečnika 13 cm, ukupno ih ima 16 komada“.
Ova rečenica navodi se na 53. strani četvrte verzije projekta arhitekture rekonstrukcije i adaptacije stanične zgrade u Novom Sadu. Dokument je deo projekta za izvođenje radova na stanici.
Deo u kojem se može pročitati ovaj opis nosi naslov: Obrada čeličnih stubova krila B iznad nadstrešnice. I sledi nakon dela „Obrada nadstrešnice iznad glavnog ulaza“.
Da li je ovde zapravo reč o opisu radova koje je potrebno uraditi na zategama teško je iz teksta sa sigurnošću potvrditi, ali opis ovih čeličnih stubova (dužina i prečnik), kao i pozicija (iznad nadstrešnice) ukazuju da bi moglo biti tako. Jer, vizuelnim posmatranjem slika i snimaka stanice u Novom Sadu, nismo uočili druge stubove koji bi odgovarali ovom opisu.
Na nacrtima u dokumentaciji koja je objavljena, upravo se na mestu zatega navodi da su to čelični stubovi prečnika 13 cm.
Jedino što stvara zabunu jeste komentar da ih ima 16 komada. Ono što se može videti jeste da postoji 16 kosih zatega, ali i dve potpuno vertikalne, na svakom od krajeva nadstrešnice. U grafičkoj dokumentaciji, ove dve spoljne, vertikalne, zatege nisu ucrtane.

S druge strane, nismo uočili da postoji drugih 16 stubova bilo koje vrste na mestu iznad nadstrešnice.
Da li je ovo signal da je još u fazi projektovanja primećeno da kod zatega postoji korozija i da je verovatno trebalo tom pitanju odnosno proveri stanja zatega posvetiti više pažnje, ostaje da pokaže istraga. A upravo je tužilac, kao jedan od ključnih propusta, u naredbi za sprovođenje istrage naveo da je propušteno da se uoči da je korozija oštetila zatege i da 40% žica u njima nije bilo u funkciji.
Šta je juče objavljeno
Vlada Srbije nastavila je da objavljuje dokumentaciju o projektu rekonstrukcije železničke pruge od Novog Sada do Mađarske. Sada je tu više dokumenata nego ranije najavljenih i postavljenih 195. Novina su dokumenti koji se odnose na lokacijske uslove, građevinsku dozvolu, protivpožarnu zaštitu i prijavu radova.
Međutim, sada nije reč samo o pojedinačnim dokumentima već o celim folderima sa desetinama dokumenata koji se ne tiču samo Novog Sada već i drugih objekata duž pruge sve do mađarske granice.
Vladu Srbije juče je pratila i Infrastruktura železnice koja je takođe povećala broj objavljenih dokumenata.
Infrastruktura je objavila projekte konstrukcija na objektima obuhvaćenim rekonstrukcijom pruge od Novog Sada do Mađarske kao i projekte za izvođenje za projekat arhitekture.
Objavljene su čak četiri verzije projekta arhitekture napravljenog u januaru 2022. u okviru projekta za izvođenje a dopunjenog u avgustu iste godine. Tu je i verzija za koju se navodi da je „odobren projekat za izvođenje“. Ona sadrži odobrenje stručnog nadzora iz oktobra 2023. u kojem se navodi da se projekat prihvata i da je to finalna verzija projekta za izvođenje. I u toj verziji, na 72. strani, stoji isti opis s početka teksta.
Skinuti postojeće slojeve
Projekat za izvođenje nastaje nakon idejnog projekta i projekta za građevinsku dozvolu i, kako kažu propisi, njime se razrađuju detalji i rešenja iz prethodna dva. Pravi se za potrebe gradnje objekta i izvođenja radova.
Iz ovog projekta vidimo da je odgovorna projektantkinja predvidela da se sa gornje strane nadstrešnice skinu svi postojeći slojevi „do betonske ploče“. I potom se izvodi hidroizolacija (daje se detaljniji opis membrane i drugih delova predviđene hidroizolacije).
„Donje površine nadstrešnice i veznih greda su od keramičkog mozaika koji se skida. Ugrađuje se mozaik od keramičkih pločica u tonu kao postojeće“, navodi se u opisu radova na donjoj strani nadstrešnice uz opis tipa pločica koje treba ugraditi.
I dalje se daje dodatni opis radova: „Posle demontaže stare obloge, betonsku podlogu očistiti i po potrebi reprofilisati reparaturnim malterom“.
Radovi na nadstrešnici otpočetka u projektu
Ovi delovi projekta mogli bi takođe da budu interesantni u daljem toku istrage jer, s druge strane, u izveštaju veštaka Fakulteta tehničkih nauka, čije je delove objavio Insajder, navodi se da nisu skinuti svi slojevi predviđeni projektom, a da su dodati novi.
Radovi na nadstrešnici su pomenuti i na još nekoliko mesta. Tako projektantkinja navodi da na nadstrešnici iznad glavnog ulaza treba pažljivo skinuti oblogu od keramičkih pločica zajedno sa cementnim malterom. „Sačuvati neoštećene za ponovno lepljenje na delovima na kojima se vrši čišćenje“, navodi se u opisu radova.
Drugo pominjanje je već poznati opis da se nadstrešnica iznad glavnog ulaza sanira i delimično zatvara kaljenim laminiranim staklom u aluminijumskoj potkonstrukciji sa gornje strane. „S donje strane nadstrešnica se završno oblaže mozaikom keramičkim pločicama po uzoru na postojeće“, dodaje se u dokumentu. Na trećem mestu, daju se dimenzije osam otvora koji se zatvaraju kaljenim staklom (212/544 cm) uz karakteristike stakla.
Ono što je novo jeste i to da je Vlada objavila projekat arhitekture u okviru Idejnog rešenja.
Ovde su radovi na nadstrešnici pomenuti u kratkoj rečenici: „Nadstrešnica iznad glavnog ulaza se sanira i delimično zatvara armiranim staklom“.
Ovo ukazuje da su radovi na nadstrešnici bili predviđeni od samog početka. Odnosno, da nisu kasnije pridodati kada se radio idejni projekat ili projekti za građevinsku dozvolu i izvođenje.
Zamena dokumenata
Ono što je posebno zanimljivo primetiti na sajtu Vlade Srbije jeste da su određeni, već objavljeni, dokumenti zamenjeni. To se pre svega odnosi na projekte arhitekture i konstrukcije rekonstrukcije i adaptacije stanične zgrade.
Prvobitno objavljeni projekat arhitekture imao je samo 32 strane. Sada se klikom na isti dokument otvara istoimeni projekat sa 186 strana (oba su bili deo projekta za građevinsku dozvolu).
Iz njega ne dobijamo mnogo više informacija o radovima na nadstrešnici od onih koji su već objavljeni. Kada je reč o radovima na krovovima, vidi se da je bilo predviđeno uklanjanje postojećih slojeva sve do betonske podloge i postavljanje novih slojeva. Isto je važilo kako za ravne delove krova tako za i testerasti gde su bile prikačene zatege.
Slično kao i kod projekta za arhitekturu dogodilo se i sa projektom kontrukcije, rekonstrukcije i adaptacije stanične zgrade.
Umesto prvobitno objavljenih 10 strana, dokument na sajtu Vlade sada ima 54.
Ipak, i iz ovog većeg dokumenta se vidi da su projektom i statičkim proračunom bili obuhvaćeni staklena fasada (veliki stakleni zid vestibila zgrade) i nova galerija koja je napravljena u vestibilu odnosno holu stanične zgrade.
Kako smo ranije izvestili, prvobitno je objavljena i glavna sveska za idejni projekat od 212 strana. Sada je tu i glavna sveska projekta za građevinsku dozvolu od 1.132 strane.
Šta je još objavila Infrastruktura železnice
Osim projekata za izvođenje projekta arhitekture, Infrastruktura železnice juče je objavila i projekte konstrukcije, rekonstrukcije i adaptacije zgrada duž trase pruge, uključujući i onaj za Novi Sad. Reč je o projektu koji potpisuje inženjer Slobodan Naumović, koji je među osobama u pritvoru.
I za ovaj projekat se vidi da je imao više dopuna.
Krenulo se od idejnog projekta (maj 2020.) gde je bio samo izračun statike za staklenu fasadu zgrade. Objavljene su i četiri verzije ovog projekta iz projekta za izvođenje. U nultoj verziji vidi se da je pored staklene fasade urađen i projekat za galeriju u vestibilu (glavnom holu zgrade).
Nakon komentara stručnog nadzora, u narednim verzijama dodavani su i drugi delovi konstrukcije i statički proračuni za njih – dva lifta, nosači elektroopreme, temeljna ploča dizel agregata…
Međutim, nijedna objavljena verzija ne sadrži proračun statike za nadstrešnicu koja se obrušila. Kako su naveli veštaci FTN-a, CIP je naknadno uradio interni proračun dodatnog opterećenja nadstrešnice i predao ga tek posle njenog pada.