Maskovi „sekači troškova“ stižu u Pentagon: Panika u srcu američke vojske

S obzirom na to da se očekuju "sekači troškova" Ilona Maska, vojni lideri već pretresaju na previše naduvane ugovore, programe i zastarele sisteme naoružanja.
DOGE dolazi u Ministarstvo odbrane.
Nakon što je potegao nož na sve veći broj federalnih agencija i izazvao paniku u mnogima, zaposleni iz Odeljenja za vladinu efikasnost (DOGE) Ilona Maska uskoro će stići u Pentagon, kako je za Forbes rekao izvor upoznat sa ovom inicijativom. Njihov zadatak je da smanje budžet za dva biliona dolara. To bi moglo doneti neviđene promene u američkom ogromnom vojnom sektoru i njegovom gotovo bilionskom budžetu.
Decenijama su zakonodavci s obe strane političkog spektra pokušavali da obuzdaju rasipničku vojnu potrošnju. Ali, sa malo uspeha. Pentagon je više puta bio osramoćen izveštajima o enormnoj potrošnji. Milioni dolara u nepoznatom inventaru, neuspelim revizijama, i čuvenim toaletima od 10.000 dolara. U intervjuu koji je dao tokom Superboula, predsednik Tramp izjavio je da očekuje da DOGE-ova revizija vojne potrošnje otkrije „stotine milijardi dolara prevara i zloupotreba“.
Smanjenje broja zaposlenih
Sada, čak i dok se Maskova mašina za smanjenje troškova suočava sa rastućim sudskim izazovima i pretnjama od strane demokrata, ministar odbrane Pit Hegset širi crveni tepih. „Bio sam u kontaktu sa Ilonom Maskom, koji je veliki patriota zainteresovan za sprovođenje agende ‘Amerika na prvom mestu'“, rekao je u utorak za Foks Njuz. „Postoje mnoge oblasti u kojima želimo da DOGE bude na oprezu, ali radićemo to u koordinaciji“.
Hegset je rekao da će se fokusirati na smanjenje troškova u nabavci naoružanja i programima vezanim za klimu, kao i na smanjenje broja zaposlenih u centrali. Zaposleni u DOGE-u biće direktno angažovani od Ministarstva odbrane da se isključivo bave realizacijom zadatka smanjenja troškova, rekao je izvor sa neposrednim uvidom u situaciju.
Sami napuštaju programe
Pred dolazak tima, lideri Pentagona već su počeli da ciljaju na nasleđene inicijative. Razmatraju moguće smanjenje programa borbenih aviona. To je dugo bila meta Ilona Maska, koji je program F-35 nazvao „zastarelim“. Mogli bi da pauziraju buduće ugovore i spoje različite operacije. To je za Forbes reklo dvanaestak trenutnih i bivših zvaničnika Pentagona i drugih izvora upoznatih sa situacijom.
„Postojeći ekosistem glavnih izvođača i ličnosti iz hladnoratovske ere znali su šta dolazi i odlučili su da to ignorišu“, rekao je Kris Miler, bivši vršilac dužnosti ministra odbrane i koautor Projekta 2025. To je konzervativni plan Trampove administracije. „A sada vidimo kako se stvari vraćaju na svoje“.

Šta će biti s avionima sa ljudskom posadom
Američko ratno vazduhoplovstvo, na primer, suočava se sa velikim promenama jer pokušava da odbrani budućnost letelica sa posadom u eri ratova dronovima. Prošle nedelje, Hegset je zaustavio planiranje reorganizacije koja je trebalo da poboljša borbu protiv Kine. Ona je uključivala planove za borbeni avion šeste generacije. Svako smanjenje tog programa uvešće neizvesnost u pogledu budućih sposobnosti američkog ratnog vazduhoplovstva samo dve nedelje nakon što je služba dala milijarde Dženeral Elektriku i Prat & Vitniju za dalji razvoj novih motora za predloženi avion.
Pentagon i Bela kuća, koja nadgleda komunikaciju za DOGE, odbili su da komentarišu. Ratno vazduhoplovstvo nije odgovorilo na zahteve za komentar.
Spajanje programa
Lideri Pentagona takođe su fokusirani na spajanje tri organizacije koje se bave inkubacijom novih tehnologija: Defence Innovation Unit (DIU), Chief Digital and Artificial Intelligence Office (CDAO) i Strategic Capabilities Office, prema rečima tri izvora. Više izvora navodi da bi ovaj potez mogao dovesti do zatvaranja Defence Digital Service-a. To je program koji ima za cilj dovođenje tehnoloških talenata iz privatnog sektora i koji trenutno nadgleda CDAO.
„Spajanje ovih organizacija stvara retku priliku da se napori u oblasti inovacija usklade sa jasnim, objedinjenim ciljevima koji mogu direktno unaprediti nacionalnu bezbednost“, rekao je Tajler Svit, glavni izvršni direktor softverske startap kompanije Sekond Front. Ona pomaže kompanijama da pristupe vojnim mrežama, a koja je dobila sredstva od DIU-a, čiji je godišnji budžet gotovo milijardu dolara.
Budućnost najvećeg programa CDAO-a takođe je neizvesna. Zvaničnici su ove nedelje zaustavili predstojeći konkurs za jednu od glavnih AI platformi Pentagona koja se koristi za donošenje odluka na bojnom polju, poznatu kao ADVANA (skraćenica za Advanced Analytics), prema rečima zvaničnika Pentagona sa neposrednim uvidom. Izvođač Buz Alen dobio je ugovor u vrednosti od 3,2 milijarde dolara na tri godine za upravljanje ADVANA platformom još 2021. godine. Ali, planirano je raspisivanje novog konkursa koji bi postojeći ugovor pretvorio u ugovor od 15 milijardi dolara na 10 godina. Buz Alen je odbio da komentariše.

Uključivanje Silicijumske doline
Deo Hegsetove strategije uključuje prihvatanje Silicijumske doline. Prošle nedelje, sastao se sa Aleksandrom Vangom, izvršnim direktorom ScaleAI, prema rečima dvoje ljudi koji su bili upoznati sa sastankom. Scale AI je dobio najmanje 300 miliona dolara u ugovorima sa federalnom vladom za pružanje usluga označavanja podataka. (ScaleAI je odbio da komentariše sastanak.)
Vang je takođe bio među grupom lidera iz vrhunskih odbrambenih tehnoloških kompanija iz Silicijumske doline. Uključujući Anduril, Palantir, OpenAI i Vanevar Labs. Oni su prisustvovali visokom vojnom AI samitu prošle nedelje. Događaj je organizovao Indo-Pacifik Komand. On upravlja američkim vojnim snagama u toj regiji, prema listi učesnika koju je Forbes video. Klaud giganti Amazon, Majkrosoft i Gugl takođe su bili prisutni.
I barem jedan tehnološki lider pridružuje se Ministarstvu odbrane. Emil Majkl, bivši izvršni direktor Ubera, izabran je od Trampa za podsekretara odbrane za istraživanje i inženjering. Nadgledaće čuveni Defense Advanced Research Projects Agency, bolje poznat kao DARPA, koji ima diskrecioni budžet od četiri milijarde dolara koji se koristi za razvoj tehnologija za vojne borce. Saopštavajući njegovo imenovanje, Tramp je rekao da će Majkl „osigurati da naša vojska ima tehnološki najsofisticiranije oružje na svetu. Uštedeće PUNO novca za naše poreske obveznike“.
Gvozdena kupola
Uprkos razgovorima o napuštanju skupih sistema naoružanja u korist jeftinih dronova, glavni izvođači bi mogli imati koristi od nekih od Hegsetovih velikih projekata. Na primer, Trampova „Gvozdena kupola“, plan za izgradnju novog sistema protivraketne odbrane koji će eliminisati pretnje poput hipersoničnih i krstarećih raketa, mogao bi usmeriti milijarde dolara prema kompanijama kao što su Lokid Martin i RTX, ako to bude izvodljivo. „Sada možemo oboriti krstareće rakete laserima, i to bi moglo biti deo rešenja“, rekao je izvršni direktor Lokida, Džim Tejslet, analitičarima prošle nedelje, dodajući: „Dobrodošli su napori DOGE-a i administracije da smanje birokratiju“.
Vojska nije USAID
Zvaničnici Pentagona mogu se osloniti na druge agencije kako bi stekli predstavu o tome šta mogu očekivati od dolaska DOGE-a. Inicijativa, koja na X-u objavljuje ažurirane podatke o vidljivim merama smanjenja troškova, pohvalila se završetkom ugovora o zakupima pod nadzorom General Services Administration, uklanjanjem rodne identifikacije sa veb stranice Veterans Affairs-a i dobijanjem pristupa osetljivim podacima o platama američkog Ministarstva finansija. Saveznici Maska takođe su postavljeni na ključna mesta u Technology Transformation Services. To je IT sektor federalne vlade. Tražili su ključni administrativni pristup, kako je Forbes izvestio.
Možda najdrastičniji potez je DOGE-ov izazvani kolaps USAID-a, agencije za stranu pomoć sa budžetom od 70 milijardi dolara. Hegset je pokušao da umiri zabrinutosti oko dolaska DOGE-a u njegovu agenciju. „Ministarstvo odbrane nije USAID“, rekao je. „USAID ima mnogo problema… Prati globalističke agende koje nemaju veze sa ‘Amerikom na prvom mestu'“.
Dejvid Džins, novinar Forbes