Rio Tinto je deo priča o stvaranju megarudarskih kompanija vrednih 315 milijardi dolara: Koji metal budućnosti pokreće preuzimanja

Prvi koraci su preduzeti u složenom procesu koji bi mogao dovesti do stvaranja dve globalno dominantne rudarske kompanije. Njihova ukupna vrednost bi iznosila 315 milijardi dolara. Rio Tinto i Glenkor se približavaju spajanju, dok BHP razmatra novu ponudu za preuzimanje kompanije Anglo Amerikan.
Saradnik Forbes i australijski novinar koji prati teme u oblasti rudarstva Tim Tredgold tim povodom napravio je novu analizu šta se događa u vezi sa ovim poslovima i šta ih pokreće. Analizu pročitajte u nastavku.
Spekulacije da se ovi poslovi pripremaju dovele su do primetne razlike u performansama na berzi. Pri tome investitori slede klasičan savet: kupovati akcije onih koji su meta preuzimanja, a prodavati akcije ponuđača.
Iako sve četiri kompanije imaju sličnu izloženost industrijskim metalima, cena akcija Glenkora je porasla za 16%, dok je Anglo Amerikan zabeležio rast od 24% u poslednjih mesec dana.
Potencijalni ponuđači su prošli suprotno. Rio Tinto je zabeležio pad od 5%, dok su akcije BHP-a pale za 1%.
Priprema terena
Kombinacija BHP-a, čija je tržišna vrednost 125 milijardi dolara, i Anglo Amerikana (45 milijardi dolara) stvorila bi kompaniju vrednu oko 170 milijardi dolara. Spajanje Rio Tinta (100 milijardi dolara) i Glenkora (45 milijardi dolara) stvorilo bi biznis vredan oko 145 milijardi dolara.
Nijedna od kompanija nije zvanično komentarisala situaciju. Ali, niz događaja ukazuje na pripreme za dva potencijalna posla.
U Glenkoru, kompaniji sa sedištem u Londonu, koja ima i jake veze sa Švajcarskom, u toku je proces „čišćenja terena“. Cilj je stvaranje posebne kompanije koja bi držala politički nepopularne poslove s ugljem, dok bi druga kompanija bila fokusirana na bakar i trgovinu sirovinama.
Proces stvaranja kompanije s bogatstvom u bakru, koja bi bila privlačna Rio Tintu, započeo je ranije ove godine kada je prijavljeno da je Glenkor prebacio internacionalnu imovinu vrednu 20 milijardi dolara u bilanse australijske podružnice, Glenkor Investments.
DirtyCo i RemainCo
Investicione banke su Glenkor Investments prozvale DirtyCo. Ona će držati sve Glenkorove rudnike uglja, kao i ferolegure sa hromom, vanadijumom i manganom.
Pored bakra i obimnog trgovačkog biznisa, RemainCo se priprema da bude dom za imovinu iz oblasti cinka, nikla i aluminijuma.
Australijska investiciona banka Barrenjoey navela je da bi ova reorganizacija olakšala spajanje sa Rio Tintom, nakon što su početni pregovori propali pre osam meseci.
Još jedan nagoveštaj da Rio Tinto razmatra preuzimanje Glenkora jeste iznenadna ostavka izvršnog direktora Rio Tinta Jakoba Stausholma. Navodno nakon neslaganja sa predsednikom kompanije, Dominikom Bartonom, u vezi sa situacijom oko Glenkora.
Ben Kliri, menadžer portfelja u australijskoj firmi Tribeka Investment Partners, rekao je za list Australian Financial Review da nijedan potencijalni kupac Glenkora ne želi ugalj ili imovinu u Južnoj Africi.
Slična situacija se dogodila i u Anglo Amerikanu, koji je prošle godine uspešno odbio ponudu BHP-a za preuzimanje. Odbio je da prvo proda svoju imovinu u Južnoj Africi povezanu s platinom i australijske rudnike uglja.
Poslovi Anglo Amerikana vezani za povlačenje iz sektora uglja su skoro završeni, a platinumska imovina je prebačena u novu kompaniju Valtera, koja je prošle listirana u Johanesburgu, a 2. juna i u Londonu.
Još jedna imovina Anglo Amerikana koju BHP ne želi je kontrolni udeo u kompaniji De Beers, koja se bavi dijamantima, a koja se priprema za prodaju – verovatno do Božića.
Kada i Glenkor i Anglo Amerikan završe svoje „čišćenje kuće“, otvoriće se vrata za dogovore i stvaranje mega-rudarskih kompanija koje bi mogle privući pažnju velikih investicionih fondova.
Bakar kao pokretač

Rastući globalni apetit za bakrom – metalom koji je najtraženiji među proizvođačima i potrošačima električne energije – glavni je pokretač predstojećih spajanja u rudarskoj industriji.
I BHP i Rio Tinto su se u prethodnih 20 godina oslanjali na svoje rudnike gvožđa. Ali, kako kineska potražnja za čelikom počinje da opada, sledeće područje rasta za obe kompanije je upravo bakar.
Potrebne su višestruke dozvole od strane različitih vlada pre nego što bilo koji dogovor može da se realizuje. Međutim, motivacija leži u tome da postanu ključni snabdevači bakrom, koji BHP opisuje kao ključni „metal budućnosti“.