Srpski startap SignAvatar, koji pomaže gluvim osobama, od oktobra kreće u osvajanje tržišta SAD (VIDEO)
Par drugara iz Matematičke gimnazije rešili su da pomognu svima koji imaju oštećen sluh i naprave aplikaciju za prevod na znakovni jezik, koja će biti korišćena na javnim mestima.
Pre godinu i po dana osnovali su startap SignAvatar, razvili aplikaciju koja se koristi na železničkoj stanici Prokop i probno na aerodromu Nikola Tesla. U potrazi za novim investicijama, spremaju se za odlazak u čvorište tehnoloških inovacija – San Francisko. Tu će se boriti za mesto na globalnom tržištu. Što ne znači da će napustiti Srbiju.
Od malog projekta do prave firme
„Moj brat je nagluv i imali smo jednu drugaricu koja je gluva, a ekipa koja je sa mnom osnovala firmu su AI entuzijasti. Imali smo želju da naše znanje iz tehnologije sutra nekome pomogne. I da ta tehnologija olakša život ljudima“, kaže za Forbes Magazin Đorđe Dimitrijević, koosnivač startapa SignAvatar.
Prema njegovim rečima, sve je krenulo kao mali projekat, nešto što im je bilo interesantno. Međutim, vremenom je preraslo u pasiju i poslednjih godinu dana se bave samo ovim poslom. Smatra da su imali dobre rezultate.
„Transport Sign prevodi sve servisne informacije, koje se objavljuju na razglasu, na znakovni jezik i dva jezika u tekstu. Premijerno je prošlog oktobra postavljen na stanicu Prokop. Od prošlog meseca smo na pilot projektu na aerodromu Nikola Tesla tako da sada i putnici na aerodromu mogu da imaju sve informacije na svom maternjem jeziku“, ističe Dimitrijević.
Znakovni jezik se razlikuje od pisanog
Na pitanje zašto nije dovoljan natpis koji bi pomogao gluvim i nagluvim osobama, sagovornik Forbes Magazina objašnjava da su gluve osobe prve reči naučile upravo na znakovnom jeziku. Dimitrijević ističe da znakovni i pisani jezik imaju različitu gramatiku. I potpuno različite načine kako se nešto izgovara. Red reči u rečenici se razlikuje. Ne postoje padeži. „Te osobe se često muče sa čitanjem“, kaže Dimitrijević.
„Ono čemu težimo je jednakost. Kao što mi imamo pravo na naš maternji jezik tako bi i gluvi ljudi trebalo da imaju pravo na njihov maternji jezik i da sve informacije, ili barem ove koje su hitne i kritične, budu na znakovnom jeziku“, dodaje Dimitrijević.
Prema njegovim rečima, u startapu SignAvatar radi sedam osoba, a među njima su i dve gluve koleginice. One pomažu u izradi proizvoda i kontroli kvaliteta. Ono na šta se posebno fokusiraju je marketing ka gluvim osobama jer žele da gluve osobe znaju da postoji tehnologija koja im pomaže da se snađu u prevozu.
„Oni ništa ne plaćaju. To plaćaju institucije, a mi smo tu da im to obezbedimo“, kaže Dimitrijević.
Prvi korak u finansiranju koji je pomogao da SignAvatar preraste iz malog projekta u firmu bio je konkurs StarTech koji sprovodi NALED, a finansira kompanija Philip Morris. Tu su dobili prvih 25.000 dolara. Nakon toga dobili su i grant UNDP-a, kao i grant Fonda za inovacionu delatnost Srbije – GovTech, kako bi nastavili da rade na rešenju. U okviru GovTech programa će aplikaciju koja trenutno radi samo na ekranima prebaciti i na mobilne uređaje. Na železničkim stanicama gde nema infrastrukture za postavljanje ekrana, informacije na znakovnom jeziku će moći da se vide na Srbija voz aplikaciji.
Bolji uslovi za startape
Dimitrijević smatra da su sada bolji uslovi za razvoj startapa nego ranije. Napredak je posebno vidljiv u poslednje dve godine. Dodaje da postoje tri veće organizacije – ICT Hub, Inicijativa Digitalna Srbija i Tenderly Garaža – koje najviše pomažu startapima.
Trude se da daju konkretnu vrednost i da spajaju startape međusobno i sa velikim korporacijama, upoznaju VC fondova, navodi sagovornik Forbes Magazina. On smatra da postojanje startap ekosistema u maloj državi mnogo znači jer tera firme da razmišljaju globalno.
„Naše primarno tržište su Sjedinjene Američke Države i početkom oktobra se selim u San Francisko kako bih tamo krenuo sa podizanjem runde investicija, istraživanjem tržišta i prebacivanjem našeg rešenja. Imali smo par ponuda. Na primer, pričali smo sa aerodromom u Čikagu. Polako pokušavamo da prebacimo tržište tamo“, zaključuje Dimitrijević.
Kako radi aplikacija startapa SignAvatar pogledajte u prilogu Forbes Magazina: