Strela u naletu – povećala udeo u Lastri i Lasti

featured image

3. avg 2024. 08:00

Strela Obrenovac nastavlja ekspanziju. Od prvog dana ovog meseca drži još veći udeo u saobraćajnom preduzeću Lastra iz Lazarevca. Umesto dosadašnjih 60,26 odsto učešća, obrenovački prevoznik sada je vlasnik 71 odsto lazarevačke „sestre“. Desetinu firme, preciznije 10,74 odsto, otkupili su od Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

I jučerašnje trgovanje na Beogradskoj berzi moglo bi da ide u istom pravcu. Prodato je nešto više od 1.000 akcija beogradske Laste, u koju Strela više od godinu dana ulazi korak po korak.

Vlasništvo nad Lastrom Strela sada deli sa još nekoliko državnih institucija. Posle Obrenovčana, najveći suvlasnik je Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranјe sa 17,31 odsto. Grad Beograd drži 6,16, odsto, a Republika Srbija 3,82. Tu je još i Nacionalna služba za zapošljavanje sa udelom od 1,71 odsto.

Lastra krenula od Laste

Lastra je do početka prošle godine bila u većinskom vlasništvu drugog saobraćajnog prevoznika – beogradske Laste. Ona je u decembru 2022. godine oglasila prodaju. Novi suvlasnik, Strela iz Obrenovca, upisala se u januaru prošle godine.

Minimalna cena koja se zahtevala od kupaca bila je 3.035.066 evra, i ponude manje od tog iznosa nisu bile prihvatljive. Strela je za prenos udela u saobraćajnom preduzeću Lastra dala 357,7 miliona dinara.

Lazarevački prevoznik je osnovan 2002. godine i to izdvajanjem iz Laste, koja je na početku bila i jedini vlasnik. Slika se promenila 2018. godine. Tada je povećan osnovni kapital društva, kako bi se poverioci namirili konverzijom duga u vlasništvo.

Tada su u strukturu ušli i sadašnji suvlasnici. Republika Srbija, glavni grad, NSZ, Fond PIO i Republički fond za zdravstveno osiguranje. I tako je bilo do 11. januara prošle godine, kada je 60,26 odsto od Laste otkupila Strela.

Godina u plusu

Prizivajući kupca, Lastrini aduti su bili saobraćaj na međunarodnim i međumesnim linijama, u prigradskom prevozu na teritoriji Beograda, kao i lokalni prevoz na teritoriji opština Lazarevac i Ljubovija. Lastra je upravljala i sa dve autobuske stanice, u Lazarevcu i Ljuboviji. Perone u Ljuboviji su kupili 2022. godine.

Tokom poršle godine, vidi se iz napomena uz finansijski izveštaj, prihodi od prodaje proizvoda i usluga su iznosili 1,1 milijardu dinara, a godinu pre oko 993 miliona dinara. Godinu su završili sa profitom od 47,7 miliona dinara, dok su godinu pre ostvarili neto dobit od oko četiri miliona dinara.

Lastra vodi izvestan broj i privrednih i radnih sporova. Nalazi se i u ulozi tužioca i tuženog.

Prema poslednjim dostupnim podacima, u Lastri radi 271 zaposleni. Pre četiri godine bilo ih je skoro 60 više. Prema podacima sa zvaničnog sajta, poseduje 102 autobusa. Više od dve trećine voznog parka čine prigradska solo i zglobna vozila, a ostatak voznog parka visokoturistička, turistička i međugradska.

Osnovna delatnost preduzeća je prevoz putnika u drumskom saobraćaju, a bave se i pružanjem turističkih usluga.

Lastu uzimaju deo po deo

Lastra, međutim, nije bila jedina Lastina imovina na koju pretenduje Strela iz Obrenovca. Tokom prošle godine je većinski vlasnik Lastre postala javno, ali je istovremeno prikriveno počela da otkupljuje udele u matičnoj firmi – Lasti.

Akcije Laste Strela, po svemu sudeći, otkupljuje skrivena iza kastodi računa Erste banke. Pažnju su privukli u februaru ove godine kada su kupili paket koji je u Lasti držao Beograd. Reč je o 11,47 odsto akcija ovog saobraćajnog preduzeća.

Centralni registar hartija od vrednosti je tada pokazao da je udeo netransparentnih vlasnika povećan sa 4,3 na 15,8 odsto.

Iako tajni, odale su ih napomene uz finansijski izveštaj Strele. Pokazale su da su u trgovinu Lastinim akcijama ušli još lane. Proknjižili su da su za udeo u Lasti tada dali 54 miliona dinara.

I to rade u „malim zalogajima“ skoro neprekidno. Na svakih nekoliko dana preuzmu po nekoliko stotina akcija. Jedina veća transakcija, posle izlaska prestonice, bila je prodaja udela Smedereva. U martu je, u jednom danu, na Beogradskoj berzi istrgovano više od 16.500 akcija autobuskog prevoznika Lasta. Akcije su prodate po ceni od 583 dinara, pa je kupac ovaj paket platio 9,6 miliona dinara.

Ažuriranje podataka Centralnog registra hartija od vrednosti je pokazalo da je iz vlasničke strukture izašlo – Smederevo. Tako je nastavljena rasprodaja državnog udela u ovom prevozniku.

spisak prvih deset akcionara Laste, 2. avgust 2024
Centralni registar hartija od vrednosti

Narednih meseci, međutim, iz Laste uglavnom izlaze manjinski akcionari, građani. Slika vlasništva trenutno izgleda ovako – najveći udeo ima Akcionarski fond 29,7 odsto. Erste kastodi račun je drugi na spisku i sada je stigao do 16,77 odsto. Republika Srbija je vlasnik 13,77 odsto, a PIO fond 7,8 odsto. Tu su i PIO fond Republike Srpske, NSZ, Fond za zdravstveno osiguranje, Stara Pazova i Inđija…

Trgovanje ne miruje

I poslednjeg radnog dana ove nedelje, juče, akcije Laste nisu mirovale. Prodato ih je 1.044 i to po ceni od 403 dinara. Ko je kupac videće se tek kada Centralni registar hartija od vrednosti evidentira promenu. Dosadašnje iskustvo pokazuje da je verovatno reč o – Streli.

Iako se akcije prodaju često, cena im pada. Udeo u ovoj firmi, gledano tokom poslednje 52 nedelje, najviše je vredeo u septembru prošle godine, 600 dinara po akciji, a najmanje 31. jula. Akcija je tada mogla da se plati 400 dinara.

Inače, Lasta je poslednjih nekoliko godina na spisku za privatizaciju. Zato i čudi način na koji se preuzima ovo preduzeće. Da su državni udeli objedinjeni i ponuđeni zajedno, i cena bi verovatno bila veća.

Teškoće u poslovanju nedavno su i direktora, Vladana Sekulića, naterale da se povuče. On je 20. juna podneo ostavku.

U obrazloženju je tada naveo da je izostala pomoć relevantnih institucija kojima se njegov kabinet obraćao za pomoć zbog teške situacije u preduzeću Lasta, izazvane, pre svega, koronom, cenama naftnih derivata, ali i nelojalnom konkurencijom.