U Sloveniji sutra počinje jedno od najvećih suđenja u istoriji tamošnje privrede
Ukoliko se suđenje ne otkaže zbog smanjenog posla u sudovima, sutra bi na optuženičku klupu u Sloveniji trebalo bi da sedne bivši menadžer bankrotiranog avioprevoznika Adrija ervejza. Stečajni upravnik smatra da su on i njegove kolege oštetile kompaniju i poverioce za 78 miliona evra.
Okružni sud Kranjske zakazao je za sredu prvo ročište po odštetnom zahtevu Adrija Ervejsa, propale aviokompanije, protiv bivših glavnih nemačkih menadžera Arnea Šustera i Holgera Kovarša.
Sudije će u sredu započeti dvonedeljni protest upozorenja, usled čega bi već najavljena ročišta, koja nisu hitna, mogla da budu otkazana. Trenutno, prema podacima na sajtu suda, poziv još važi.
Bez odgovora
Stečajni upravnik Adrija ervejza Janez Pustatičnik podneo je pretprošle godine odštetni zahtev kojim od tuženih potražuje 78 miliona evra. To je jedan od najvećih odštetnih zahteva u istoriji Slovenije.
Među optuženima, pored Šustera i Kovarša, nalaze se i drugi menadžeri Adrije posle 2016. godine, ali ovog puta ročište je najavljeno samo za prozvane. Šuster i Kovarš su bili partneri u finansijskom fondu 4K Invest kada je kupio Adriju od države, a samim tim, kako se razume, i odgovorni za lavovski deo štete koja je rezultirala bankrotom prevoznika u oktobru 2019.
Prema navodima u redovnim izveštajima, Pustatičnik je angažovao advokatsku kancelariju koja je forenzičkom revizijom utvrdila potencijalnu štetu, a potom je 2022. podnela tužbu po članu 42. Zakona o finansijskom poslovanju, postupku stečaja i prinudnom prestanku (ZFPPIPP). Ovaj član se bavi odštetnom obavezom menadžmenta kada je društvo nesolventno, a menadžment ne reaguje (na primer dokapitalizacijom).
Pustatičnik je u oktobru prošle godine u stečajnom izveštaju Adrije ervejza napisao da do tada nisu dobili odgovor na tužbu.
Zašto 78 miliona evra?
Navedenim članom zakona navodi se da je, osim ako uprava ne dokaže drugačije, dužna da pokrije štetu u visini razlike između ukupnog iznosa potraživanja i zbira otplate iz stečajne mase.
Poverioci Adrija ervejza do sada su dobili ukupno 5,5 miliona evra. Dug prema običnim poveriocima iznosi još 62 miliona evra, prioritetnim poveriocima 14,1 milion evra, a ostalim poveriocima (sa kamatama) 6,8 miliona evra. Stečajni upravnik je očigledno procenio da bi konačna razlika između potraživanja poverilaca i otplate bila 78 miliona evra.
Estonac je eliminisan
Prema oktobarskom izveštaju upravnika, on je prvobitno podneo tužbu i protiv Svena Kukemelka, koji je postao izvršni direktor Adrije u maju 2019. godine, odnosno samo četiri meseca pre otvaranja stečaja.
Ali, nakon podnošenja tužbe, sud je od stečajnog upravnika zahtevao da obezbedi prevode na estonski jezik ili da položi avans od 45.000 evra za prevode dokumentacije za Kukemelku. Pustatičnik je skinuo Kukemelka sa liste optuženih, pa je zbog toga sud u trećem kvartalu prošle godine obustavio postupak protiv Estonca.
„Prema dostupnim informacijama i procenama, uloga Svena Kukemelke iz Estonije u nanošenju štete koja se potražuje u privrednom sporu bila je relativno mala (ako je uopšte bilo). U relativno kratkom vremenu nakon njegovog imenovanja na funkciju direktora, predložen je i stečaj“, obrazložio je odluku upravnik i dodao da se postupak i dalje može pokrenuti ukoliko se ukaže potreba.
Prema dostupnim podacima, Kukemelk je relativno poznato ime u baltičkim transportnim krugovima. Pre Adrije radio je u Estonian eru, Er Baltiku, Nordici i operaterima aerodroma Talin i Odesa. Trenutno je potpredsednik estonske logističke kompanije Omniva, gde pokriva oblast međunarodnog poslovanja.
Fiktivni konsultantski ugovori
Odvojeno, radnjama bivšeg rukovodstva Adrije bavi se i tužilaštvo. Sredinom 2021. godine, kako je otkrio onlajn portal Necenzurirano.si, podnet je zahtev za istragu protiv četvorice Nemaca optuženih za zloupotrebu položaja i pomaganje u ovom zločinu.
Prema pisanju portala, Šuster, Kovarš, Klaus Placer, koji je savetovao Adriju u vreme 4K, i Ego Laukamp, koji je od 2014. do 2018. bio šef nabavke u fondu 4K Invest, navodno su fiktivnim savetovanjem pribavili 3,5 miliona evra kao neopravdanu imovinsku korist.
Andreja Lončar, novinarka Forbes